Е-докази у вигляді смс-повідомлень та запису телефонних розмов на підтвердження факту вчинення психологічного насильства повинні враховуватися судом для всебічного, повного та об’єктивного розгляду справи

12 березня 2020 року Верховний Суду складі колегії суддів Другої судової палати Касаційного цивільного суду розглянув у порядку письмового провадження без повідомлення учасників справу за заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2про видачу обмежувального припису.

Звертаючись до суду із вказаною заявою, заявниця посилалася, зокрема, на те, що на її мобільний телефон надходять постійні погрози з боку останнього, що містять нецензурну лайку на її та її дітей адресу; погрози спричинення їй та її дітям смерті через повішення тощо. Такі погрози тримають її та її дітей у постійній напрузі.

Відмовляючи в задоволенні заяви, суди першої та апеляційної інстанцій вважали, що достовірно не встановлено, що заінтересована особа,як кривдник,систематично вчиняє домашнє насильство стосовно заявниці як своєї колишньої співмешканки та постраждалої. Заявниця, на думку судів, не набула пріоритетного права на дієвий, ефективний та невідкладний захист засобом видачі обмежувального припису та застосування стосовно заінтересованої особи заходів тимчасового обмеження прав.Також суд апеляційної інстанції зазначив, що додані до апеляційної скарги скриншоти телефонних повідомлень не можуть бути згіднозглавою5 «Докази та доказування» ЦПК України належним підтвердженням здійснення ОСОБА_2 психологічного або фізичного насильства.

Верховний Суд не погодився із зазначеним висновком судів та прийняв постанову, у якій зазначив таке.

Згідно з пунктом 14 статті 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»психологічне насильство – форма домашнього насильства, що включає словесні образи,погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров`ю особи.У частинах першій, третій статті 100 ЦПК України передбачено, що електронними доказами є інформація в електронній (цифровій) формі, що містить дані про обставини, що мають значення для справи, зокрема, електронні документи (в тому числі текстові документи, графічні зображення,плани, фотографії, відео- та звукозаписи тощо), веб-сайти (сторінки), текстові,мультимедійні та голосові повідомлення, метадані, бази даних та інші дані в електронній формі. Такі дані можуть зберігатися, зокрема, на портативних пристроях (картах пам`яті,мобільних телефонах тощо),серверах, системах резервного копіювання, інших місцях збереження даних в електронній формі (в тому числі в мережі Інтернет).

Учасники справи мають право подавати електронні докази в паперових копіях, посвідчених у порядку, передбаченому законом. Паперова копія електронного доказу не вважається письмовим доказом.

Верховний Суд вважав, що апеляційний суд ,пославшись на те, що судом не встановлено, що заінтересована особа як кривдник систематично вчиняє домашнє насильство стосовно заявниці як своєї колишньої співмешканки та постраждалої,не врахував, що: домашнє насильство може проявлятися,у тому числі,й у фор мі психологічного насильства, не надав будь-якої оцінки ризикам відповідно до Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»; не надав оцінки наявним у матеріалах справи смс-повідомленням, які надходили на телефон ОСОБА_1;не врахував, що електронні докази є одним із доказів згідно з главою 5 «Докази та доказування» ЦПК України. За таких обставин апеляційний суд зробив передчасний висновок про залишення без змін рішення суду першої інстанції, а тому справа підлягала передачі на новий розгляд до суду апеляційної інстанції.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду 12 березня 2020 року у справі No 159/4550/19 (провадження No 61-884св20) можна ознайомитися за посиланням http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88294458