Як новий ЗУ про мобілізацію розширює повноваження ТЦК та поліції? – адвокат Катерина Манойленко

Законом № 3633-IX внесено зміни до Закону України “Про національну поліцію”, які розширюють повноваження поліцейських у питаннях мобілізації.

Про це пише Катерина Манойленко, адвокат юридичної фірми GOLAW, повідомляє Ліга Закон.

Згідно з нововведеннями:

  • спільно з представниками ТЦК та СП поліцейські можуть брати участь у заходах оповіщення військовозобов’язаних;
  • самостійно вручати повістки поліцейські досі не мають права. Їхня головна функція – як і раніше, забезпечення правопорядку під час вручення повісток.

Також працівників поліції (поряд із представниками ТЦК та СП, Державної прикордонної служби України) наділено повноваженнями вимагати пред’явлення військово-облікового документу в осіб чоловічої статі віком від 18 до 60 років. 

Така зміна внесена одразу до трьох Законів: 

При цьому:

  • Закон «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» вимагає лише пред’явлення військово-облікового документу;
  • два інших Закони («Про правовий режим воєнного стану» та «Про Національну поліцію») додають до цього ще й документ, що посвідчує особу.

В цьому контексті варто зазначити, що попередня редакція статті 32 Закону України «Про національну поліцію» містила лише шість виключних випадків, коли працівники поліції мали право вимагати в особи пред’явлення нею документів, що посвідчують особу. 

Наприклад, раніше поліцейські могли вимагати в особи документи, якщо особа володіє зовнішніми ознаками, схожими на зовнішні ознаки особи, яка перебуває в розшуку, або якщо існує достатньо підстав вважати, що особа вчинила, або має намір вчинити правопорушення, або, наприклад, така особа перебуває в місці вчинення правопорушення або дорожньо-транспортної пригоди, тощо. 

Наразі ж, вищевказана стаття Закону України «Про національну поліцію» доповнена частиною другою, яка передбачає, що у період дії воєнного стану та/або під час мобілізації (крім цільової) поліцейський має право вимагати пред`явити йому документи при будь-яких обставинах, не обмежуючись випадками, визначеними частиною першою. 

За таких обставин, починаючи з 18 травня, радимо всім чоловікам віком від 18 до 60 років мати при собі як військово-обліковий документ, так і документ, що посвідчує особу.

Новим Законом також введено ще одну важливу норму. Мова йде про можливість фото- та відеофіксації процесу перевірки документів.

Так, під час перевірки документів, уповноважений представник ТЦК та СП або поліцейський зможуть здійснювати фото- і відеофіксацію такого процесу із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації.

Чому це важливо? Фіксація процесу перевірки документів на фото або відео може служити доказом у разі виникнення будь-яких порушень чи спірних ситуацій. Це також може стримувати уповноважених осіб від неправомірних дій, адже вони розумітимуть, що процес фіксується.

Деякі плутають, що фото- та відеофіксація буде здійснюватися як під час вручення повісток, так і під час перевірки документів. Звертаємо увагу, що це положення стосується лише перевірки документів у військовозобов’язаних, а не процедури вручення повісток. Важливо зазначити, ця норма нового Закону вступає в силу не з 18 травня, а через три місяці з дня його опублікування, тобто з липня 2024 року. 

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.