Як створити в Україні безпечне середовище для роботи адвокатів? Підсумки двох днів засідання Ради адвокатів України

18 і 21 вересня відбулося засідання Ради адвокатів України. Також 18 вересня пройшла міжнародна дискусія «Правове регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні», організована НААУ та Міжнародною комісією юристів (МКЮ). У фокусі цих заходів знову опинилися питання, пов’язані з порушенням прав адвокатів в Україні, забезпеченням гарантій їхньої діяльності та забезпеченням конструктивної співпраці з різними гілками влади.

Про виклики, які стоять перед адвокатами

Відкриваючи міжнародну дискусію «Правове регулювання незалежної професійної діяльності адвоката в Україні», голова Ради адвокатів України Лідія Ізовітова повідомила, що лише у 2019 році регіональні ради адвокатів зафіксували 3 523 випадки порушення прав адвокатів. Двох адвокатів було вбито, ще на трьох – здійснені замахи на вбивство.

У 2020 році ситуація не виправилася – тільки за другий квартал відбулася 42 санкціоновані обшуки і затримання адвокатів. В цей самий період до органів адвокатського самоврядування по всій країні надійшло 313 звернень адвокатів про ненадання інформації на адвокатські питання. Крім того, у 2020 році РАУ ухвалила 9 рішень щодо порушень прав адвокатів, більшість з яких передбачає звернення до міжнародних організацій.

Лідія Ізовітова наголосила, що під час карантину ситуація загострилася. Особливо відчутно тенденція на нехтування правами захисників проявилася у Вищому антикорупційному суді. «Цей суд уже став майданчиком дискримінації захисту. Ми бачимо, що в судових засіданнях судді шляхом тиску на обвинувачених фактично змушують їх відмовитися від своїх захисників, інакше їм загрожує зміна запобіжного заходу», – наголосила вона.

В цілому, у практиці судів спостерігається обвинувальний ухил, який є викликом для реалізації прав захисту і гарантій адвокатської діяльності. «Ми зіткнулися з тим, що до адвокатів почали ставитися як до перешкоди для винесення обвинувальних вироків, і це особливо гостро проявилося під час карантину, введеного з березня цього року. Як не прикро, саме до такого формулювання вдалася голова Верховного суду, подаючи публічний приклад суддям нижчих інстанцій: «поки адвокатура буде сильніше прокуратури, Верховний суд не зможе забезпечувати винесення обвинувальних вироків», – підкреслила голова РАУ.

В свою чергу представник МКЮ Тимур Шакіров нагадав, що за результатами аналізу проблем, з якими стикаються українські адвокати, комісія опублікувала звіт «Між молотом та ковадлом: напади на адвокатів в Україні». Він окреслив низку рекомендацій, які стосуються забезпечення безпеки адвокатів і усунення ризиків в професії.

«Перед адвокатом не має стояти питання ризику, щоб не було відчуття, що в цій професії працюють тільки хоробрі. Адвокати повинні працювати в атмосфері, вільної від залякувань, переслідувань, втручання в діяльність. Це стандарт міжнародного права, який повинен працювати і в Україні. Слід розробити систему захисту адвокатів, які піддаються загрозам або нападам. Має бути порядок дій уповноважених органів у разі надходження погроз адвокатам. І співпраця НААУ з цими органами в цьому питанні є ключовим», – заначив він.

Тимур Шакіров наголосив, що всі злочини, які вчиняються проти адвокатів, мають бути розслідувані. Якщо ж правоохоронні органи їх не розслідують чи створюють перешкоди – має бути створений незалежний орган, який би займався розслідуванням цих злочинів. Також він підкреслив, що за жодних обставин адвокати не можуть ототожнюватися з клієнтами або їхніми інтересами, так як захист прав клієнта є професійним обов’язком адвоката.

Про співпрацю адвокатів з українською владою і міжнародними організаціями

Під час засідання Ради адвокатів Лідія Ізовітова підкреслила, що попри всі наявні проблеми, позиція адвокатської спільноти залишається конструктивною, вона готова до співпраці з органами влади для вирішення наявних проблем і вдосконалення законодавства. Наприклад, НААУ запропонувала ВАКС розробити окремий план дій, який би започатковував інституційну співпрацю. Зокрема, щодо запровадження практики поширення професійної етики між ВАКС і адвокатською спільнотою, забезпечення конституційних принципів і засад правосуддя.

А Конституційний суд сам вирішив залучити НААУ до конституційного провадження щодо конституційності закону «Про Вищий антикорупційний суд». «До нас надійшла ухвала Конституційного суду і лист голови Конституційного суду Олександра Тупицького про те, що ухвалою Конституційного суду нас, Національну асоціацію адвокатів України залучено до конституційного провадження з цього питання», – зазначила вона.

Крім того, Лідія Ізовітова повідомила, що в рамках підготовки висновків до законопроекту №3711 про зміни до закону «Про судоустрій та статус суддів» «Венеційська комісія» також звернулася до НААУ з приводу її позиції. «Наше бачення зацікавило експертів «Венеційської комісії» і я отримала листа, з проханням міркування, пропозиції і зауваження НААУ направити до Ради Європи і «Венеційської комісії», – зазначила вона.

На засіданні РАУ був розглянутий лист від Державної податкової служби, яка просила роз’яснити статус осіб, які займаються адвокатською діяльністю, але не є в ЄРАУ, та адвокатів, які здійснюють свою діяльність як фізичні особи-підприємці. Лідія Ізовітова запропонувала створити Робочу групу, яка вивчатиме питання обліку адвокатів у Податковій службі.

Враховуючи те, що окремі суб’єкти законодавчої ініціативи не полишають спроб звузити права адвокатів, як, наприклад, голова комітету Верховної Ради з питань правової політики Андрій Костін, який запропонував ввести до складу КДК діючих суддів, або суддів у відставці, адвокати розробили свої пропозиції щодо вдосконалення законодавства про адвокатуру.

За словами члена відповідної робочої групи Олексія Ющенка, ці пропозиції спрямовані на забезпечення гарантій адвокатської діяльності та виправлення проблем, з якими вони стикаються у свої практиці. Зокрема пропонується визначити що адвокатом є особа, відомості про яку внесені до ЄРАУ, а закони, які стосуються діяльності захисників мають застосовуватися лише в частині, яка не суперечить положенням закону «Про адвокатуру та адвокатську діяльність». Також пропонується законодавчо закріпити, що до розробки змін в законодавство, які стосуються діяльності адвокатів, мають залучатися фахівці НААУ.

Серед інших пропозицій робочої групи: гарантії безперешкодного доступу адвокатів до приміщень органів державної влади і місцевого самоврядування, доступ до державних реєстрів, встановлення чіткого терміну, в який рада адвокатів має бути повідомлена про затримання, чи застосування запобіжного заходу до адвоката.

Крім того, Рада адвокатів підтримала напрацьовані зміни до процесуальних кодексів, якими передбачається визначити наявність карантинних обмежувальних заходів поважною причиною для неприбуття захисника та інших учасників на судове засідання.

В свою чергу Олександр Готін, який очолює робочу групу НААУ з напрацювання пропозицій щодо подолання неефективності в діяльності Верховного суду, повідомив, що ВС проігнорував звернення щодо необхідності узагальнення судової практики при застосуванні положень КПК. Тому очолювана ним робоча група опрацювала проект постанови Пленуму ВС щодо застосування окремих норм КПК в підготовчому провадженні. Цей документ був надісланий до всіх регіональних рад адвокатів для подальшого обговорення. Після обговорення пропозиції НААУ будуть спрямовані до ВС.

Також РАУ вирішила ініціювати створення робочої групи за участі представників Служби безпеки України, правоохоронних органів і судів, яка б опрацювала питання участі захисника у кримінальному провадженні, яке містить відомості, що становлять державну таємницю. Зокрема адвокатська спільнота пропонує детально прописати процедуру надання дозволу, скоротити і зафіксувати час надання адвокатам доступу до державної таємниці ті врегульовати ще ряд пов’язаних питань.

Про загальний стан адвокатури

Заступник голови РАУ Валентин Гвоздій повідомив, що станом на 11 вересня 2020 року в Єдиному реєстрі адвокатів України налічувалось майже 58 тисяч адвокатів. З них 43 418 – діючих, діяльність ще 14 564 зупинена, або припинена. З початку 2020 року лави адвокатської спільноти поповнили 3 142 особи. Ще майже тисяча стажистів та близько трьох тисяч помічників адвокатів можуть долучитися до адвокатської спільноти найближчими місяцями.

Актуальною залишається проблема заборгованості сплати щорічних внесків. На середину літа нараховувалось 15 тис. адвокатів-боржників. Проте завдяки роз’яснювальній роботі Секретаріату НААУ заборгованість вдалося зменшити понад вдвічі за два місяці.

Валентин Гвоздій зазначив, що триває активна інтеграція електронного «Особистого кабінету адвокату» і підсистеми Єдиної судової інформаційної-телекомунікаційної системи «Електронний суд» і вже незабаром кожен адвокат, який має свій електронний кабінет, зможе ідентифікувати себе саме як адвокат, наприклад для участі в судових засіданнях онлайн.

В цьому контексті підвищується важливість використання адвокатами власних електронних кабінетів. Всього на сьогодні 22 663 адвокатів користуються електронними кабінетами.

Під час засідання РАУ ухвалила зміни до Програми проходження стажування для отримання особою свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю та відповідного положення, які спрямовані на актуалізацію цих документів і їхнє приведення у відповідність до діючого законодавства.