Марк Елліс – відомий адвокат, правник, юридичний радник міжнародних організацій зі світовим іменем. Одна з його спеціалізацій – створення трибуналів з військових злочинів.
Як нинішній виконавчий директор Міжнародної Асоціації адвокатів (IBA), тримає руку на пульсі проблем та особливостей правової системи України і часто відвідує нашу країну під час війни. Як сам зізнається, завдяки нинішній позиції, адже вважає, що його експертиза може стати нам у нагоді саме зараз. Зважаючи на чисельні коментарі відомого американця щодо міжнародного трибуналу, ми вирішили підняти іншу, втім, не менш важливу тему і поговорили про українську судову систему і захист адвокатської професії під час війни. Те, що для пана Елліса і близько, і зрозуміло, і, водночас, має виключно українську специфіку. Він відверто поділився своїми оцінками і застереженнями.
Про це повідомляють Українські новини.
Марку, ви не вперше в нашій країні. Розкажіть, як змінилось правосуддя в Україні? Якби ви охарактеризували українське правосуддя під час війни? Очевидно, що воно змінилось, але чи можливо цей досвід застосувати в інших країнах?
Це, напевно, вже 6 раз як я відвідую Україну під час війни. Я відчував свою відповідальність і необхідність бути тут в цей важкий час. Щодо судової реформи і судової системи, зокрема, то я знаю, що цей процес досі триває. Я хочу відзначити значні зусилля України, яка, не дивлячись на війну, продовжує здійснювати судову реформу, хоча це і доволі складне завдання. Я аплодую Україні, тому що незалежно від складних умов, уряд України продовжує процес судової реформи і це говорить нам багато про що, і про саму спроможність здійснювати таку роботу. Разом з тим, я вражений рівнем роботи українських адвокатів і правників, з якими я зустрічаюся. Це високопрофесійні люди.
З огляду на те, що однієї з цілей реформи судової системи було викорінення корупції. Які ваші спостереження зараз – її поменшало під час війни, чи навпаки? Як би ви охарактеризували рівень корупції в Україні?
Я не маю відповідних доказів існування, чи відсутності корупції в Україні. Втім, після моїх численних комунікацій з представниками українського істеблішменту, можу зробити єдиний висновок – українська держава фокусується на боротьбі з корупцією і боротьба з корупцією є одним з провідних завдань країни, і я не можу не відзначити посилену увагу до цього питання. Україна не унікальна країна в плані такого явища, як корупція. Всі країни світу, так чи інакше, з цим стикаються. Для мене важливий підхід держави, сфокусований на питаннях подолання корупції і прагнення її повністю викорінити. Саме таке ставлення до цієї проблеми має бути в урядах і те, що воно має місце в Україні, надзвичайно мене тішить.
Ви знаєте, що у нас в Україні існує адвокатське самоврядування. Це організація, яка об’єднує адвокатів. Чи зустрічали ви таку спільноту чи об’єднання адвокатів, юристів в інших країнах Європи чи США? Як би ви оцінили роботу українського адвокатського самоврядування?
Звичайно, переважна більшість розвинених країн має окрему незалежну юридичну професію, основним принципом діяльності якої є якраз таки незалежність. Я маю віддати належне українській юридичній професії, адже за роки мого знайомства з Україною, можу з упевненістю сказати, що українське адвокатське самоврядування добре представляє українську юридичну спільноту на міжнародній арені. Юристи, з якими я тут зустрічаюся, мають дуже високий рівень.
Ви мабуть чули про різні спроби поставити під сумнів діяльність української адвокатської спільноти в Україні, як незалежної від органів влади. Тобто мова про певні спроби взяти під контроль таку організацію. Чи бачили ви такі випадки в США і чи знаєте про такі випадки в інших країнах Європи?
Ці питання є суто українськими. Я вважаю, що правнича професія має не тільки виглядати, але і діяти незалежно і, насамперед, ефективно, відповідно до своїх обов’язків. Адвокати відіграють надзвичайно важливу роль у житті суспільства. Вважаю, що має відбуватися постійний процес покращення іміджу та сприйняття суспільством адвокатури в цілому.
Щодо інструментів захисту в професії. Наскільки вони дієві, на Ваш погляд?
Я зустрічаюся з багатьма людьми, які мають потребу в отриманні юридичних послуг. Із того, що я розумію, інструментарій права захисту доступний адвокатам – це є надзвичайно важливим питанням. Вважаю, що це треба покращувати. Я був дуже вражений зусиллями, які докладає система безоплатної правової допомоги в Україні для надання юридичних порад тим, хто цього дійсно потребує. Я хочу вкотре відзначити адвокатів, які витрачають не тільки свій робочий, а й особистий час для надання відповідних консультацій.
Наскільки захищені українські адвокати в своїй професії в Україні під час війни?
Українці дуже сильний і витривалий народ, і вони працюють над тим, щоб перемогти. Але, під час будь-якої війни, беззаперечно, що громадяни також стають жертвами. І адвокати у цій ситуації мають такі ж ризики, як і звичайні громадяни. Я вважаю, що українське суспільство розуміє, наскільки важливу роль відіграють у ньому адвокати. Важливим є те, щоб це усвідомлення посилювалось і не зменшувалось.
А як, на Вашу думку, відновити довіру українців до судів? Як покращити роботу українських судів?
Варто зазначити, що в Сполученому королівстві, де я зараз живу і в США дуже відрізняється сприйняття судової системи. Відсоток осіб в США, які довіряють Верховному суду, знижується. Тому, питання довіри громадян до суду не є суто українським, ця проблема може виникнути навіть у таких країнах як США. На чому потрібно невідступно наполягати – на позиції незалежності судової влади. Потрібно направляти всі ресурси на те, аби забезпечити можливість судової системи відігравати саме ту роль в суспільстві, яка на неї покладена!
Якби вам довелося захищатися в суді, тут в Україні, чи подавали б Ви позов в наш суд, чи все ж пробували зробити це у міжнародному суді? І якщо б ви таки потрапили до українського суду, хто був би вашим адвокатом?
Я високо оцінюю і довіряю українській судовій системі. Я зустрічався і працював з численними суддями в Україні, і був приємно вражений їх роботою. Тому в мене є всі підстави довіряти українській судовій системі. Я довіряю власному досвіду для того, щоб представити самого себе.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.