Після повномасштабного вторгнення росії в Україну правнича спільнота усього світу засудила незаконні дії країни-агресора. Міжнародна асоціація адвокатів – International Bar Association відкрила програми допомоги Україні, розпочала пошук способів притягнення до відповідальності воєнних злочинців та шляхів компенсації збитків. Діяльність IBA за цим напрямом очолив виконавчий директор Марк Елліс.
Про це повідомляє ЗіБ.
“Як організація, що перебуває на передовій фронту просування та захисту верховенства права та міжнародного правосуддя, IBA має обов’язок підтримувати Україну, її правничу професію, інституції, інфраструктуру та громадян у цей складний час.
Після вторгнення Росії в Україну ми швидко сформували позицію відповіді Асоціації на кризу та розробили план надання допомоги Україні.
IBA діє в кількох напрямах, щоб підтримати Україну та забезпечити притягнення винних до відповідальності за воєнні злочини та інші міжнародні злочини, включаючи злочин агресії.
Так, Асоціація підписала меморандум про взаєморозуміння з Генеральним прокурором України Андрієм Костіним, а також меморандум з Міністерством юстиції України та Координаційним центром з надання правової допомоги, який визначає умови підтримки надання безоплатної правової допомоги.
З метою вдосконалення законодавчої бази для забезпечення належного захисту у справах, пов’язаних з військовими злочинами, розроблено Меморандум про взаєморозуміння між IBA та Міністерством оборони України. Ми також допомагаємо Міноборони у кількох арбітражних та медіаційних справах щодо певних постачальників у Європі та інших країнах.
Крім того, IBA надає значну гуманітарну та технічну підтримку Асоціації правників України та Національній асоціації адвокатів України.
З Національною школою суддів України було підписано Меморандум про взаєморозуміння, і ми погодилися надавати підтримку НШСУ в її прагненні забезпечити ефективні судові процедури у справах, пов’язаних з розслідуванням воєнних злочинів на національному рівні.
Комітет з сімейного права Міжнародної асоціації юристів надає правову оцінку Уповноваженому Верховної Ради України з прав людини щодо статусу дітей в окремих європейських країнах. І незабаром буде підписано новий меморандум з українським омбудсменом.
Крім того, глобальна мережа юристів IBA пропонує підтримку Україні, надаючи консультації pro bono у різних сферах, включаючи антимонопольне право, захист довкілля, воєнні злочини та повернення активів. Нарешті, IBA зосередила увагу на питаннях про Україну під час своїх щорічних конференцій у 2022 та 2023 роках, у тому числі шляхом запрошення Президента Зеленського виступити перед нашими делегатами”, повідомив Марк Елліс.