Коли невідкриття одним адвокатом адвокатського досьє у кримінальному провадженні іншому адвокату не свідчить про порушення права особи на захист

Погана фрагментарна якість звукозапису судового засідання за наявності журналу такого засідання, ненаведення аргументів на користь того, яким чином погана якість звукозапису вказаного судового засідання в частині показань обвинуваченого вплинула на законність та обґрунтованість судових рішень і вирішення справи по суті, не є порушенням п. 7 ч. 2 ст. 412 КПК

Обставини справи: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 визнано винуватим у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.121 КК.

Апеляційний суд вказане рішення залишив без зміни.

Позиція ККС: залишено без зміни ухвалу апеляційного суду.

Обґрунтування позиції ККС.

Щодо порушення права засудженого на захист. Колегія суддів ККС не погодилася з доводами захисника ОСОБА_1про неналежне, на його думку, виконання адвокатом ОСОБА_2своїх обов’язків протягом досудового розслідування та в суді першої інстанції.

Так, з матеріалів кримінального провадження вбачається, що адвоката ОСОБА_2було призначено для надання безоплатної вторинної правової допомоги ОСОБА_3, який ознайомлювався з матеріалами справи, брав участь у судових засіданнях у суді першої інстанції, а також подавав апеляційну скаргу до суду апеляційної інстанції. Згідно зі звукозаписами судових засідань у суді першої інстанції, захисник ОСОБА_2 заявляв клопотання, задавав питання свідкам, обґрунтовано висловлював свою позицію під час виступу в судових дебатах, що свідчить про його активну участь у судовому розгляді кримінального провадження щодо ОСОБА_3.

Поряд з тим засуджений питань про зміну захисника та зауважень щодо неналежного здійсненням ним його захисту не висловлював.

З огляду на зазначене, колегія суддів ККС вважає, що матеріали справи не містять даних, які б вказували на те, що захисник ОСОБА_1 здійснював неналежно свої обов’язки по захисту засудженого, а те, що він не відкрив адвокату ОСОБА_2 адвокатського досьє стосовно цієї справи, саме по собі ще не вказує на порушення права на захист ОСОБА_1.

Щодо істотного порушення вимог кримінального процесуального закону, а саме п. 7 ч. 2ст. 412 КПК. Колегія суддів ККС також не погодилася з доводами захисника, що наявність звукозапису судового засідання поганої якості є підставою для скасування вироку. Колегія суддів ККС зазначила, що сторона захисту ні в касаційній скарзі, ні під час апеляційного розгляду не вказала, яким чином погана якість звукозапису вказаного судового засідання в частині показань ОСОБА_1 вплинула на законність та обґрунтованість судових рішень і вирішення справи по суті.

За матеріалами кримінального провадження встановлено, що окрім звукозапису судового засідання суду першої інстанції, на якому містяться, зокрема, показання ОСОБА_3, вони містяться також у журналі судового засідання від вказаної дати, в якому відображено хід судового розгляду.

Спираючись на викладене, колегія суддів ККС дійшла переконання, що уданому кримінальному провадженні погана якість запису в деяких місцях окремого судового засідання не дорівнює порушенню, передбаченому п. 7 ч. 2 ст.412 КПК, яке є безумовною підставою для скасування судового рішення.

Детальніше з текстом постанови ВС від 23.03.2021 у справі No741/1001/19 (провадження No 51-4767км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95905247