Комітет експертів із захисту адвокатів Ради Європи розробляє Конвенцію про захист прав адвокатів

Комітет експертів із захисту адвокатів (Committee of experts on the protection of lawyers, CJ-AV) розробляє проект Європейської конвенції про захист прав адвокатів. Незабаром має з’явитися текст проекту, який згодом затвердить Рада Європи.

У Страсбурзі проходить п’яте засідання CJ-AV, присвячене цьому питанню.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Нагадаємо, у 2020 році Європейський комітет з правового співробітництва (European Committee on Legal Co-operation, CDCJ) дослідив можливі заходи забезпечення захисту адвокатів. Одним із них мав стати новий правовий інструмент, який би ґрунтувався на Рекомендації Комітету міністрів R(2000)21 про свободу здійснення адвокатської діяльності, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод та практиці Європейського суду з прав людини. Аби реалізувати напрацювання, у 2022 році у складі CDCJ було утворено Комітет експертів з питань захисту адвокатів, куди увійшли 15 фахівців з усієї Європи, в тому числі, з України.

Розробники вбачають основною метою майбутньої Конвенції – забезпечення захисту прав і професійних гарантій адвокатів. Це, в свою чергу, посилить захист прав людини, що є однією з основоположних цілей юридичної професії.

«Робота над документом триває, ми маємо відчутний прогрес. Сподіваємося, що незабаром буде готовий остаточний проект Конвенції. Вона стане першою в історії юридичної професії, що матиме обов’язковий статус для держав-членів Ради Європи», – зазначив заступник голови НААУ, РАУ Валентин Гвоздій, який є одним із експертів CJ-AV. Раніше його було обрано на посаду віце-президента Комітету експертів, а під час останнього засідання 3 липня його повноваження були подовжені до кінця роботи комітету. В.Гвоздій додав, що Конвенція буде відкрита для ратифікації країнами, які не є членами Ради Європи, що зробить її невід’ємною частиною їхнього законодавства після ратифікації.

«Наша участь у розробці документа, який стане ключовим для професії адвоката, свідчить про визнання європейськими колегами зрілості українського інституту, – зауважив заступник голови НААУ, РАУ. – Тим більше, що саме сьогодні адвокати нашої країни все більше стикаються із різноманітними формами порушення професійних гарантій, а відтак потребують посилення захисту з боку європейських інституцій».