Про медіацію як альтернативний спосіб врегулювання спорів та про врегулювання спору за участю судді розповів суддя Жовтневого районного суду міста Дніпропетровська, викладач-тренер Національної школи суддів України, член GEMME Ukraine – Асоціації суддів з медіації Максим Ходаківський під час заходу з підвищення кваліфікації адвокатів, що відбувся у Вищій школі адвокатури НААУ.
Лектор докладно проаналізував разом з учасникамимедіацію як альтернативний спосіб врегулювання спорів та врегулювання спору за участю судді, а саме:
- 1. Правове регулювання медіації в Україні. Учасники медіації та процедура.
- 2. Присудова/судова медіація: міжнародний досвід та доцільність запровадження в Україні.
- 3. Роль медіації у забезпеченні доступу до правосуддя. Інтеграція медіації в судову систему України.
- 4. Інститут врегулювання спору за участю судді. Співвідношення та відмінності інституту врегулювання спору за участі судді від медіації.
- 5. Юридичне оформлення домовленостей за результатами медіації.
- 6. Особливості медіації в окремих видах спорів (трудові, сімейні, спадкові тощо).
У рамках характеристики медіації як альтернативного способу врегулювання спорів та врегулювання спору за участю судді акцентовано на наступному:
1. Правове регулювання медіації в Україні. Учасники медіації та процедура
Медіація – позасудова добровільна, конфіденційна, структурована процедура, під час якої сторони за допомогою медіатора (медіаторів) намагаються запобігти виникненню або врегулювати конфлікт (спір) шляхом переговорів (ст. 1 Закону України “Про медіацію”).
Закон України “Про медіацію”:
- Спеціальна підготовка медіатора 90 годин, не менше 45 практичних.
- Рамковий закон. Класична фасилітативна модель медіації.
- Добровільна модель медіації.
- Судді не є медіаторами, але існує процедура врегулювання спору за участі судді.
- Нотаріуси можуть бути медіаторами.
Зміни до процесуальних кодексів
ЦПК України, ГПК України, КАСУ:
- сторони можуть примиритися, у тому числі шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу;
- 60% повернення судового мита, при досягненні угоду шляхом медіації;
- встановлено право суду оголосити перерву у підготовчому засіданні у разі, якщо сторони прийняли рішення провести позасудове врегулювання спору шляхом медіації;
- право суду зупинити провадження у справі у разі звернення обох сторін з клопотанням про зупинення провадження у справі у зв’язку з проведенням медіації, строк такого зупинення та можливість зупинити провадження у справі на стадії її розгляду по суті;
- особа не може бути представником, якщо вона є чи була медіатором під час проведення медіації щодо спору, пов’язаного із справою, що розглядається в суді;
- імунітет медіатора.
КПК України:
Існує процедура примирення між потерпілим та підозрюваним. Положень про медіацію чи відновне правосуддя не міститься.
Учасники медіації:
- Медіатор
- Сторони медіації
- Представники, законні представники
- Захисники
- Перекладач, експерт
- Інші особи (діти, “підтримка”, працівники відповідних органів/служб, …)
Процедура:
1.Підготовка до медіації
- ● Вивчення спору
- ● Організація зустрічі
1.Зустрічі (сесії)
- ● Вступна частина (вступне слово медіатора)
- ● Розповіді сторін
- ● Відкриті (спільні) – закриті (індивідуальні) зустрічі
- ● Пошук інтересів – розробка рішення
1.Підготовка та підписання угоди, узгоджених рішень, завершення медіації
2. Присудова/судова медіація: міжнародний досвід та доцільність запровадження в Україні
Міжнародний досвід:
- Греція
- Литва
- Польща
- Німеччина
- Румунія
- Франція
Моделі медіації в Україні:
- Зовнішня модель медіації: цивільні, господарські, трудові та інші приватно правові спори.
- Модель суддя-медіaтор не є судовою медіацією: окрім спорів в сфері кримінального права.
- Врегулювання спору за участі судді: суддя не надає жодних пропозицій.
- Присудова модель медіації: центри ( кімнати) при судах реєстри медіаторів регіону ( або за спеціалізацією).
Роль медіації, її розвиток в Україні сьогодні й точки перетину із судочинством обговорили на круглому столі у ВС.
3. Роль медіації у забезпеченні доступу до правосуддя. Інтеграція медіації в судову систему України
- Законодавча регламентація у цивільному судочинстві:
Стаття 142 ЦПК України.
Розподіл витрат у разі визнання позову, закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду 1. У разі укладення мирової угоди до прийняття рішення у справі судом першої інстанції, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу з державного бюджету 50 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову, а в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації – 60 відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.
Стаття 251 ЦПК України
Обов’язок суду зупинити провадження у справі 1. Суд зобов’язаний зупинити провадження у справі у разі: 4) надання сторонам у справі про розірвання шлюбу строку для примирення; 4-1) звернення обох сторін з клопотанням про зупинення провадження у справі у зв’язку з проведенням медіації;
Стаття 253. Строки, на які зупиняється провадження у справі Провадження у справі зупиняється у випадках, встановлених: 3-1) на час проведення медіації, але не більше дев’яноста днів з дня постановлення судом ухвали про зупинення провадження у справі;
Національний досвід застосування процедури медіації в цивільному судочинстві станом на сьогодні: Справа № 201/7679/21 2, Справа № 730/492/22, Справа № 640/5243/17, Справа № 522/7896/22.
- Законодавча регламентація у господарському судочинстві:
Стаття 46. Процесуальні права та обов’язки сторін
7. Сторони можуть примиритися, у тому числі шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу. Результат домовленості сторін може бути оформлений мировою угодою.
Стаття 130.
Розподіл витрат у разі визнання позову, закриття провадження у справі або залишення позову без розгляду (60% судового збору, в разі якщо домовленості про укладення мирової угоди, відмову позивача від позову або визнання позову відповідачем досягнуто сторонами за результатами проведення медіації )
Стаття 227.
Обов’язок суду зупинити провадження у справі 3-1) звернення обох сторін з клопотанням про зупинення провадження у справі у зв’язку з проведенням медіації; 4) прийняття рішення про врегулювання спору за участю судді;
Стаття 229. Строки, на які зупиняється провадження у справі
Національний досвід застосування процедури медіації в господарському судочинстві станом на сьогодні: Справа № 908/532/23, Справа № 927/394/23, Справа № 927/396/23, Справа № 915/1477/21, Справа № 927/395/23, Справа № 910/5524/22, Справа № 908/1846/22, Справа № 910/22017/21, Справа № 910/4162/22, Справа № 910/2821/22, Справа № 910/1677/22.
Застосування медіації у цивільних та господарських спорах:
Виклики:
- • Судді, адвокати, учасники справи належним чином не обізнані з процедурою медіації і тому не можуть повноцінно інформувати сторони про її сутність та особливості;
- • Медіатори є не в усіх населених пунктах країни (як правило, знаходяться у великих містах)
Подальші кроки:
- • Удосконалення законодавства
- • Присудова медіація
- • Обов’язкова медіація у певних категоріях справ. Потребують визначення окремі категорії спорів цивільного/господарського судочинства, за якими медіація є пріоритетним способом вирішення спорів та визначення рекомендованих для обов’язкової інформаційної сесії для медіації
- • Медіація у процедурі банкрутства.
Адміністративне судочинство
ДО Закону України “Про медіацію”
- ● Глава 4 Розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства
- ● Врегулювання спору за участі судді
- ● Глава 5 Розділу ІІ Кодексу адміністративного судочинства
- ● Відмова позивача від позову. Примирення сторін
Закон України “Про медіацію”
- ч.5 ст. 47 КАС України: «Сторони можуть досягнути примирення, у тому числі шляхом медіації, на будь-якій стадії судового процесу, що є підставою для закриття провадження в адміністративній справі»
- ч.6 ст.122 КАС України: «Проведення медіації не впливає на перебіг строку звернення до адміністративного суду»
- п.5 ч.6 ст.181 КАС України: «Суд може оголосити перерву у підготовчому засіданні у випадку якщо сторони домовилися провести позасудове врегулювання спору шляхом медіації»
- ст.ст. 190 КАС України “Примирення сторін” . “Виконання умов примирення”
Приклади застосування процедури медіації в кримінальних провадженнях:
- – Ухвалою суду від 10.08.2023 року по справі № 713/2027/23 закрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 125 КК України у зв’язку з примиренням неповнолітнього підозрюваного з потерпілим (застосування Програми відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення).
- – Аналогічна ухвала Компаніївського районного суду Кіровоградської області від 31.08.2023 року по справі № 391/453/23;
- – Ухвала Деснянського районного суду м. Києва від 03.11.2022 року по справі №754/19525/21, за наслідками участі неповнолітнього обвинуваченого та потрепілої сторони в Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, особу звільнено від кримінальної відповідальності у зв`язку з примиренням винного з потерпілим на підставі ст. 46 КК України та кримінальне провадження за ч. 1 ст. 185 КК України закрито.
- – Ухвалою Старокостянтинівського районного суду Хмельницької області від 14.09.2022 по справі № 683/3093/21 за наслідками участі неповнолітнього обвинуваченого та потерпілої сторони в Програмі відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні кримінального правопорушення, особу звільнено від кримінальної відповідальності у зв`язку з примиренням винного з потерпілим на підставі ст. 46 КК України та кримінальне провадження за ч. 1 ст. 185 КК України закрито.
4. Інститут врегулювання спору за участю судді. Співвідношення та відмінності інституту врегулювання спору за участі судді від медіації
Врегулювання спору за участі судді:
- Спілкування сторін із суддею для отримання роз’яснень та інформації з метою оцінки сторонами перспектив судового розгляду;
- Орієнтованість на позиції сторін;
- Посередник – суддя, у провадженні якого перебуває справа;
- Законодавством не передбачено жодних вимог до спеціальної підготовки суддів, що здійснюють ВСС;
- Проводиться до початку розгляду справи по суті;
- Процедура не є структурованою;
- Компроміс – сторони взаємно поступаються своїми позиціями;
- Повторне проведення процедури за бажанням сторін неможливе.
Медіація VS Врегулювання спору за участі судді:
Медіація:
- Структуровані переговори між сторонами конфлікту за підтримки посередника – медіатора;
- Орієнтованість – на інтереси і потреби сторін;
- Посередник – нейтральний та незалежний медіатор, якого обирають сторони;
- Медіатор повинен пройти спеціальне навчання;
- Проводиться на будь-якій стадії судового процесу;
- Структурована процедура;
- Консенсус – результат задовольняє інтереси сторін;
- Повторне проведення процедури за бажанням сторін можливе.
5. Юридичне оформлення домовленостей за результатами медіації:
- УСНО. Проговорити основні пункти і переконатися в тому, що сторони однаково розуміють значення термінів і погоджуються зі сказаним.
- Письмовий документ. Протокол засідань, угода про результати медіації тощо.
- Договір, передбачений законодавством. Пріоритетний за вибором сторін.
2. Мирова угода. У випадку, коли медіація – частина судового процесу.
3. Заява про відмову від позову/визнання позову, залишення позову без розгляду.
Складові елементи структури угоди:
- 1.Преамбула. Імена сторін, представників, коротка суть суперечки, закріплюється волевиявлення сторін вирішити її.
- 2.Сутність домовленостей. Узгоджені сторонами висновки, до яких вони дійшли в процесі медіації. Перелік конкретних домовленостей: дії, способи виконання, строки і т п.Нерідко – фактори, , як можуть вплинути на виконання.
- 3.Прикінцеві положення. Заключна фраза, що все зазначене є повним і остаточним. Готовність сторін бути пов’язаними угодою і виконати її.
- 4.Підписи сторін. Медіатор зазвичай не ставить підпис.
Зміст угоди за результатами медіації (ст. 21 Закону України “Про медіацію”):
1. В угоді за результатами медіації зазначаються:
- 1) дата і місце укладення угоди;
- 2) відомості про сторони медіації та їх представників;
- 3) медіатор (медіатори), суб’єкт, що забезпечує проведення медіації (за наявності), реквізити договору про проведення медіації та/або правил проведення медіації;
- 4) узгоджені сторонами медіації зобов’язання, способи та строки їх виконання, а також наслідки їх невиконання або неналежного виконання;
- 5) інші умови, визначені сторонами медіації.
2. В угоді за результатами медіації сторони медіації можуть вийти за межі предмета конфлікту (спору), зазначеного в договорі про проведення медіації, або за межі предмета позову (заяви), якщо медіація проводиться під час досудового розслідування, судового, третейського, арбітражного провадження або під час виконання рішення суду, третейського суду чи міжнародного комерційного арбітражу. 3. Угода за результатами медіації не повинна містити положень, що порушують права та інтереси інших осіб, інтереси держави або суспільні інтереси.
6. Особливості медіації в окремих видах спорів (трудові, сімейні, спадкові тощо):
- Медіація в трудових спорах
Щодо яких ситуацій у трудових правовідносинах медіація є прийнятним варіантом вирішення конфлікту:
- Ситуація, яка чітко не визначена в законодавстві.
- Випадки, коли відносини між працівником і роботодавцем продовжуватимуться в майбутньому.
- Бажання зберегти конфіденційність.
- Складні, непередбачувані та прецедентні справи.
Використовується :
– індивідуальний трудовий конфлікт
– колективні трудові спори
Закріплюється:
- Медіаційне застереження в договорі
- Локальні медіаційні політик
- Медіація в сімейних спорах
Основні фактори, які спонукають пари брати участь у процесі сімейної медіації:
- ● необхідність вирішити питання, які вони не в змозі врегулювати самостійно;
- ● бажання досягти спільних рішень;
- ● пошук рішення, від якого найменше постраждають їхні діти;
- ● бажання розлучитися і зберегти нормальні стосунки;
- ● потреба в допомозі посередника в обговоренні складних питань;
- ● прагнення звести до мінімуму судові витрати;
- ● бажання вирішити суперечку в досудовому порядку;
- ● потреба в емоційній допомозі.
Особливості, що вирізняють сімейну медіацію з поміж інших різновидів:
- 1. Емоційна напруженість сімейних конфліктів,
- 2. Характер спору передбачає необхідність збереження взаємозалежних триваючих відносин між сторонами спору,
- 3. Сторони обізнані про слабкості одна одної, мають доступ до найпотаємнішого,
- 4. Матеріальна залежність і дисбаланс сил,
- 5. Необхідність забезпечення найкращих інтересів дитини.
Медіація за участю неповнолітніх в сімейних спорах:
- пряма консультація дитини медіатором. Проводиться медіатором без присутності батьків. Необхідна коли дитина не хоче сказати про свої бажання в присутності батьків.
- участь дитини в медіації разом з батьками. Проводиться медіатором для усвідомлення бажань батьками дитини, її почуттів, переживань. Медіатор допомагає дитині висловитись, батькам – почути.
- .участь дитини в медіації як сторони конфлікту. Проводиться медіатором залежно від віку дитини. Як правило, з підліткового.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.