Микола Оніщук і загадковий конгрес

27 липня Національна школа суддів України повідомила про велику новину з життя свого ректора Миколи Оніщука: він очолив громадську спілку «Світовий конгрес українських юристів». AdvokatPost вирішив з’ясувати, чим займається організація з такою гучною назвою і які відомі юристи входять до її складу.

Якщо вірити інформації на сайті організації, створена вона була ще на початку 1990-х років за ініціативи Спілки юристів України та Асоціації українських правників, при підтримці професійних об’єднань юристів українського походження з США, Канади, Австрії, Аргентини, Польщі, Великої Британії і Франції.

Але ніякої інформації про те, що після створення організації до її роботи активно залучались юристи українського походження з інших країн, та й в принципі про якісь визначні здобутки цього конгресу – нема.

З 1998 року конгрес беззмінно очолював колишній голова Вищої ради юстиції Валерій Євдокимов, який також є президентом Всесвітнього юридичного альянсу, Всесвітньої організації міжнародного співробітництва, миру та безпеки. До речі, згадки про дві останні організації можна знайти лише на сайті «Світового конгресу українських юристів».

На сайті конгресу також можна знайти кілька строчок про візити її представників закордон і «низку зустрічей з главами держав і відомими діячами сучасності, представниками міжнародних організацій, керівниками дипломатичних і міжнародних місій в Україні», але жодної конкретики про результати цих зустрічей і конкретні домовленості також нема. Відомо лише, що «на всіх заходах підкреслювалася роль української та міжнародної юридичної громадськості в зміцненні миру і верховенства права».

Можливо, до складу конгресу входять представники української діаспори, які не афішуючи свою діяльність, активно допомагають розвитку правової держави в Україні? Судячи зі складу «керівної Ради» організації – ні. Серед 12 «віце-президентів» організації немає жодного іноземця. Проте є українські правники з м’яко кажучи сумнівною репутацією: Інна Рафальська, Ростислав Кравець, Сергій Міщенко, Катерина Коваль ті інші.

Взагалі дуже важко зрозуміти чим займаються члени «Світового конгресу українських юристів», або навіть так: чи займаються вони чимось взагалі. Сайт організації у 2020 році не оновлювався жодного разу. А до 2020 року там в основному були привітання Євдокімова і звіти про участь окремих членів цієї організації в круглих столах заходах і інших заходах, значущість яких для розвитку права в нашій країні доволі сумнівна.

Періодично на сайті організації публікується інформація про зустрічі її керівництва з генеральним секретарем Європейського інституту омбудсмена Джозефом Зігеле. Можливо це є свідоцтвом статусу організації? Навряд. Бо Європейський інститут омбудсмана не має жодного стосунку до омбудсмана Європейського Союзу, який призначається Європарламентом. Це – розташована в Австрії незалежна, некомерційна організація, яка має на меті «розповсюдження ідеї омбудсмена і сприяння їй». До того ж Зігеле також є членом… «Світового конгресу українських юристів». Тобто фактично на сайті організації пишуть про зустрічі її учасників між собою.

Резюмуючи, виглядає все так, що Микола Оніщук отримав посаду з гучною назвою, за якою нічого не стоїть. Навіщо це було йому потрібно – знає тільки сам Оніщук. Але наразі виглядає так, що він іде за слідами Валерія Євдокимова і просто готується до «почесної» пенсії.