Ректор Національної школи суддів Микола Оніщук розповів, чому підготовка нових суддів є проблемою конституційного рівня.
Про це повідомляє Судова влада.
Микола Оніщук заявив, що суддя відіграє особливу роль у суспільстві, адже наділяється повноваженнями, ухвалювати рішення щодо прав і свобод людини, її майна, будь-яких інших немайнових прав та інтересів.
“На нас лежить дійсно відповідальна місія, щоб через початкову підготовку судді, освітні заходи з підтримання та підвищення кваліфікації судді домогтись, аби правосуддя, яке відправляється українськими суддями і відповідало суспільним очікуванням”, – додав Оніщук.
За його словами, система суддівського навчання складається, зокрема, окрім навчальних заходів із підтримання та підвищення кваліфікації, з двомісячної початкової підготовки суддів після їхнього призначення (для всіх суддів першої інстанції, суддів апеляційних та спеціалізованих судів і суддів Верховного Суду, які не мають досвіду відправлення правосуддя).
“Це надскладне завдання, щоб у такі стислі строки передати судді всі необхідні навики, вміння та переконання, щоб бути готовими для відправлення правосуддя. Суддя, як відомо, не може бути стажером згідно з конституційними приписами. Тож у переважній більшості країн ЄС обов’язковими елементами початкової підготовки є їхнє стажування як практично орієнтована складова навчання, яке передує їх призначенню на посади”, – повідомив ректор НШСУ.
На сьогодні, за словами ректора, ВККСУ проводить конкурс на вакантні посади 550 суддів апеляційних судів, з яких приблизно третина буде призначена з-поміж науковців та адвокатів і саме НШСУ має забезпечити їх підготовку до майбутньої професії.
“Не менш важливе завдання – початкова підготовка 1800 суддів місцевих судів, конкурс на зайняття вакантних посад в яких оголошено. А це вже питання конституційної ваги. Звісно, можна провести кваліфікаційні процедури(рекрутинг) для такої кількості суддів. Але судді, щойно їх буде призначено, мають пройти двомісячну фахову початкову підготовку відповідно до загальновизнаних вимог. В умовах існуючого дефіциту тренерського складу НШСУ, відсутності стажувань та обмежених строків забезпечити це завдання є надскладно”, – розповів Оніщук
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.