НАБУ і САП за всі роки існування повністю скомпрометували себе в результаті масового ігнорування вимог КПК та Конституції України – адвокат Баганець

Треба мати на увазі і той факт, що по таких «суперважливих (начебто) для ЄС» сферах як верховенство права, антикорупція та права людини будуть застосовуватись, так звані, «проміжні критерії», по яких можуть в подальшому з’являтись додаткові «фінальні» вимоги, які спочатку, начебто, не можна було передбачити. Тим більше, що конкретного шляху дій України — Євросоюз так і не передав нашим представникам. Про їх зміст Україні просто порадили зрозуміти лише із виступу головуючого на засіданні Ради ЄС у Львові в грудні 2025 року та на підставі «роз’яснювальних брифінгів», які з нами проводяться, тобто сталого документа, який повинна виконати Україна, а також конкретного терміну його дії, фактично досі немає.

Про це зазначає адвокат Олексій Баганець, інформує LexInform з посиланням на Юридичний вісник України.

Варто ознайомитися з оприлюдненим авторитетним ЗМІ переліком, начебто, нинішніх вимог ЄС до України, то ще раз можна переконатися в тому, що ніхто нас туди приймати не збирається! Посудіть самі: в цьому переліку викладених вимог немає навіть близько тих, які мають безпосереднє відношення до названих як суперважливі, начебто, для ЄС сфери верховенство права, антикорупція і тим більше права людини!

Коли ми перейдемо до з’ясування їх змісту безпосередньо, то побачимо що насправді, вони стосуються, тільки не дивуйтеся, наприклад, розширення юрисдикції (повноважень) НАБУ щодо розслідування кримінальних правопорушень осіб, які перебувають на державних посадах «з високим рівнем ризику». У зв’язку з цим, звертаюся до представників ЄС: чи знають вони, що створені ними в Україні НАБУ і САП, в переважній більшості своїй, насправді розслідують злочини, які не віднесені законом до їх виключної підслідності?! Якщо вони уважно ознайомляться із переліком кримінальних правопорушень, які вчиняються державними посадовцями «з високим рівнем ризику», то побачать, що всі вони підслідні виключно НАБУ, тому виконання такої додаткової їх вимоги тільки ще більше буде відволікати підпорядкованих їм «борців із корупцією» від виконання протидії корупції у найвищих ешелонах влади, для чого вони, начебто, і створювались. Чи вони взагалі пропонують, щоб НАБУ і САП розслідували також і кримінальні провадження відносно рядових працівників патрульної поліції чи митників в разі пропозиції надання їм неправомірної вигоди в сумі 1000 грн?! Чи вони не розуміють, що їхні нові вимоги ще більш розпорошать зусилля антикорупційних органів і відволікатимуть їх від розслідування тільки їм підслідних злочинів, вчинених у вищих ешелонах влади?

За більше ніж 10 років існування НАБУ і САП стало зрозумілим, що їхнє дітище та іноземні агенти які їх обслуговують в Україні ніколи не визнають свої недоліки і просто нездатність боротися з корупцією серед високопосадовців і будуть постійно шукати неіснуючі причини цих недоліків.

Щодо вимоги наших партнерів про вилучення із КПК України норми про автоматичне закриття кримінальних проваджень у зв’язку із закінченням строків досудового розслідування, моя позиція теж є однозначною. Адже я належу до категорії тих правників, які з самого початку заперечували необхідність прийняття так званих «правок Лозового» і вважав, що це безперечно було і є перешкодою у боротьбі із злочинністю, а тим більше — із корупцією. Але, взявши до уваги, що НАБУ і САП за всі ці роки існування повністю скомпрометували себе в результаті масового ігнорування вимог КПК та Конституції України, схиляюся хіба що до перегляду цієї норми, аби вона не перешкоджала у боротьбі з корупцією у вищих ешелонах влади, вчиненої за обтяжливих обставин, в т.ч. і у складі злочинних організацій, і т.д., але і не провокувала додатково антикорупціонерів до відвертої тяганини у розслідуванні таких корупційних правопорушень, як це, на жаль, широко розповсюджено в їх діяльності.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.