Після 49 обшуків і масового порушення прав та гарантій адвокатської діяльності слідчими ДБР, обшуки провела СБУ

6 квітня 2023 року слідчі Державного бюро розслідувань провели 49 незаконних обшуків у адвокатів міста Києва і Київської області, під час яких відбулось кричуще порушення конституційних прав громадян та професійних прав і гарантій адвокатської діяльності їх захисників-адвокатів з боку слідчих Державного бюро розслідувань, які порушивши приписи КПК України.

Про це повідомляє Комітет захисту прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності НААУ.

І вже 10 квітня до Комітету надійшло повідомлення від Головного слідчого управління СБ України про те, що здійснюється досудове розслідування кримінального правопорушення передбаченого ч.2 ст. 28, ч.1 ст.111-2 КК України. В ході досудового розслідування виникла необхідність у проведенні слідчих дій у володінні адвоката, який обліковується за Радою адвокатів міста Києва.

10 квітня член чергової групи представників Комітету – Герасименко Марк, керуючись рішенням Ради адвокатів України № 6 від 28.01.2022 року, з метою дотримання гарантій передбачених статтею 23 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність», вирушив на місце проведення слідчої (розшукової) дії.В результаті проведеного обшуку, були вилучені документи, які містять інформацію з адвокатською таємницею. Відповідні зауваження відображені у протоколі обшуку.

Окрім цього, 11 квітня до Комітету надійшло два повідомлення від Головного слідчого управління СБ України про те, що потрібно невідкладно прибути на місця проведення ще двох процесуальних дій. На місця подій вирушили представники Комітету Сорокін Дмитро та Левадний Олександр. В ході проведення другого обшуку порушень професійних прав виявлено не було, адвокатську таємницю не порушено.

Під час проведення третього обшуку, Олександр повідомив, що приміщення, в якому проводиться слідча (розшукова) дія, є значним за розмірами та йому необхідне підкріплення. На допомогу колезі негайно вирушили Клочков Володимир, Солодко Євген, Ломанов Денис, Юрченко Олег та Юрченко Юрій. В результаті поведеної процесуально дії, порушень професійних прав та гарантій адвокатів не допущено.

Окрім цього, виявивши місце здійснення професійної діяльності адвоката, який обліковується за Радою адвокатів Київської області, було запрошено на обшук обласних представників адвокатського самоврядування. Дочекавшись представника РАКО, слідчі СБУ прийняли рішення відмовитись від обшуку приміщення обласного адвоката.Після завершення слідчої (розшукової) дії у будівлі, вказаній в ухвалі слідчого судді, правоохоронці намагались провести обшук у сусідній, яка відносилась до володіння підприємства. Вони намагались проникнути у володіння адвоката мотивуючи це невідкладністю, передбаченою ч.3 ст.233 КПК України. Однак, силами Комітету було переконано слідчих змінити свою позицію та не проводити невідкладний обшук у адвокатів.