Під час воєнного стану особливо загострилася проблема порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності: Голова НААУ Ізовітова на Міжнародній конференції Союзу адвокатів Республіки Молдова

Днями у Кишиневі пройшла Міжнародна конференція Союзу адвокатів Республіки Молдова, в ході якої учасники з різних країн обговорили сучасні проблеми діяльності інституту адвокатури.

Участь у заході взяли представники Національної асоціації адвокатів України, повідомляє НААУ.

Під час виступу голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова зокрема звернула увагу на те, що в Україні під час воєнного стану особливо загострилася проблема порушення прав адвокатів та гарантій адвокатської діяльності: ігнорування засади конфіденційності, ототожнення адвоката з клієнтом, відсутність поваги до адвокатської таємниці, посягання на життя та здоров’я. В умовах війни суспільство не завжди поділяє захисної місії адвокатів, тож професія стає ризиковою. Тим не менш, інститут адвокатури непохитно відстоює конституційний принцип верховенства права і сподівається, що суспільство зрештою прийде до розуміння його цінності. В такій критичній ситуації особливого значення набуває підтримка колег та міжнародних партнерів.

Одна із сесій конференції була присвячена саме питанню ризиків адвокатської професії. Висвітлюючи проблему ототожнення в Україні адвоката з клієнтом, член Ради адвокатів України від Рівненської області Ганна Лазарчук розповіла про особливості захисту осіб, які підозрюються у воєнних злочинах та колабораційній діяльності.

«В суспільстві існує така думка: якщо ти захищаєш зрадника, то ти сам є зрадником. Саме через це деякі колеги відмовляються від захисту клієнтів, побоюючись за своє життя і життя близьких», – пояснила вона. – Непоодинокими є випадки вручення повісток адвокатам прямо під час проведення слідчих дій або судових засідань, з метою усунути незручного для слідства, занадто активного адвоката». РАУ розглянула більше десяти звернень колег на цю тему. «Але це лише ті, хто попри суспільний тиск не побоявся відкрито виступити та звернутися за допомогою. Насправді таких випадків значно більше», – зауважила Г.Лазарчук.

Крім проблем діяльності інституту, адвокати в Кишиніві також присвятили увагу аспектам цифровізації судочинства. Представник НААУ в Республіці Молдова Юрій Григоренко поділився з колегами досвідом діджиталізації в управлінні професійною організацією, що об’єднує всіх адвокатів України.

Зокрема, він розповів колегам про Єдиний реєстр адвокатів України, який за десять років існування став багатофункціональним сервісом для кожного адвоката, його візитівкою. Для професійного розвитку було створено онлайн-платформу Вищої школи адвокатури. Вона об’єднує чотирьох операторів підвищення кваліфікації, які організовують проведення більше двох тисяч заходів щороку.

Також Ю.Григоренко озвучив плани зі створення системи для параюристів, автоматизації процедури набуття права на заняття адвокатською діяльністю, впровадження нових ІТ-продуктів для покращення та спрощення операційних функцій офісу Національної асоціації адвокатів України, її комітетів та рад адвокатів регіонів, синхронізації системи «Електронний суд» з ЄРАУ. «Робота через Електронний суд сьогодні є чи не єдиною можливістю для адвокатів, що виїхали з України через війну, залишитися в професії, надавати правову допомогу та мати засоби для існування», – зауважив представник НААУ у Молдові.

Українська делегація окремо висловила слова вдячності за фінансову допомогу, яку отримала українська адвокатура, та за прихисток українців на території Молдови. «Дуже прошу про підтримку українських юристів на території Молдови, які залишились без роботи, – зазначила Л.Ізовітова. – Деякі з них продовжують виконувати свої професійні обов’язки онлайн (через нашу систему електронного суду). Інші могли б практикувати на вашій території за українським законодавством. Відповідні рекомендації у вересні минулого року підготувала Рада адвокатів та юридичних товариств Європи (CCBE)».