НАБУ підозрює колишню посадовицю Офісу президента, нардепів і банкірів у рейдерському заволодінні активами на понад 248 млн грн

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) та Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) у межах спецоперації «Форест Гамп» повідомили про викриття організованої групи, яка, за версією слідства, незаконно заволоділа активами підприємств на суму понад 248 млн грн і намагалася встановити контроль над об’єктами нерухомості в Києві вартістю понад 207 млн грн, а в одному з епізодів — понад 500 млн грн. Серед осіб, причетність яких до групи розслідують детективи, — колишній заступник керівника Офісу президента Ірина Мудра, народний депутат Вадим Столар, колишній народний депутат Максим Микитась і відсторонений голова наглядової ради Sense Bank Микола Гладищенко.

Суть підозр

За описом слідства, учасники групи використовували підроблені документи та судові рішення, втручалися у державні реєстри, створювали фіктивні борги та впливали на розгляд скарг у Міністерстві юстиції. На перехоплених розмовах, які НАБУ оприлюднило раніше в межах тієї самої спецоперації, фігуранти також обговорювали винагороди за ухвалення потрібних їм рішень.

Окремим і найбільш деталізованим епізодом спецоперації є легалізація щонайменше 150 млн грн готівки через рахунки підставних компаній і державний Sense Bank — за версією слідства, ці кошти використали для сплати застави за одного з фігурантів справи «Мідас», яким слідство вважає колишнього міністра енергетики Германа Галущенка.

Хто фігуранти

Ірина Мудра обіймала посаду заступника керівника Офісу президента з березня 2024 року й відповідала за правову політику та представництво держави в міжнародних судах. Президент Володимир Зеленський звільнив її з посади 19 серпня 2026 року — того самого дня, коли в її причетність до справи почали з’являтися перші повідомлення й відбувалися обшуки. Сама Мудра публічно підтвердила факт обшуків, повідомлення про підозру та звільнення.

Вадим Столар — чинний народний депутат, підприємець у будівельній сфері. Максим Микитась — колишній народний депутат, у минулому очолював корпорацію «Укрбуд». За повідомленнями інших медіа про ту саму спецоперацію, Микитась перебував у квартирі Мудрої під час проведення в неї обшуків.

Микола Гладищенко — відсторонений голова наглядової ради Sense Bank, Олег Ступак — за наявними повідомленнями, член правління цього ж банку. У зв’язку зі спецоперацією Верховна Рада 20 серпня 2026 року викликала голову Національного банку України Андрія Пишного відзвітувати про ситуацію в Sense Bank. За словами Пишного, комітет НБУ визнав, що Гладищенко не відповідає вимогам незалежності, тому його повноваження мають бути припинені, а замість нього наглядова рада має обрати нового члена. Пишний уточнив, що матеріали, оприлюднені ще в травні 2026 року (у межах так званих «плівок Міндіча»), самі по собі не були підставою для такого рішення, і що НБУ не може підміняти собою суд чи правоохоронні органи; підставою стали саме матеріали, які НАБУ оприлюднило 19 серпня 2026 року в межах операції «Форест Гамп». За його словами, самоусунення Гладищенка від повноважень мало формальний характер — фактично він продовжував впливати на діяльність банку, а наглядова рада не відреагувала на це належно. НБУ також повідомив про перевірку колективної придатності всього складу наглядової ради.

За словами Пишного, наглядова рада Sense Bank станом на 20 серпня 2026 року не має кворуму і є недієздатною; він нагадав, що саме Ірина Мудра очолювала номінаційну комісію цієї наглядової ради. Щодо голови правління Олексія Ступака Пишний повідомив, що НБУ ще в травні 2026 року розпочав щодо нього адміністративне провадження і запросив його на інтерв’ю 26 серпня 2026 року для завершення перевірки. Пишний наголосив на необхідності відсторонення всіх осіб, згаданих у матеріалах слідства, і заявив про готовність НБУ співпрацювати з правоохоронними органами.

Зв’язок зі справою «Мідас»

Кілька медіа, що писали про операцію «Форест Гамп», пов’язують епізод із заставою із справою «Мідас» — окремим резонансним антикорупційним провадженням НАБУ і САП. У цьому контексті згадуються колишній міністр енергетики Герман Галущенко, бізнесмен Олександр Цукерман і бізнесмен Тимур Міндіч, який перебуває в Ізраїлі; його екстрадиційний статус, за наявною інформацією, остаточно не визначений.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.