24 лютого 2022 року російська федерація почала повномасштабну війну проти України, в зв’язку з чим на всій території України був запроваджений воєнний стан. Як війна вплинула на адвокатів в інших регіонах, і як вони зустріли виклики збройної агресії, ми запитали у Голови Ради адвокатів Кіровоградської області Романа Малюти.
- Ви пам’ятаєте, як особисто для Вас почалася відкрита російська агресія 24 лютого? Якими були Ваші перші дії? Які дії Ви вчинили, як Голова Ради адвокатів Кіровоградщини?
Я напевно до кінця своїх днів не забуду того лютневого ранку, коли в наше невелике, мирне місце прийшла війна. У ніч із 23-го на 24 лютого я готував процесуальний документ, із розряду тих документів, як у нас кажуть – “треба зробити ще вчора” – коли близько п’ятої години ранку пролунали гучні звуки військових надзвукових літаків. Може тому, що 30 років над нашим містом подібного не було, я відразу для себе зрозумів, що почалася війна. Потім були відео перетину танками нашого кордону, вибухи, ракети тощо.
На 25 лютого 2022 року у нас було призначено планове засідання Ради адвокатів Кіровоградської області. Незважаючи на те, що багато людей, і у тому числі адвокатів, виїжджали за кордон, засідання ради регіону відбулося, і перші рішення які ми ухвалили, це робота ради адвокатів області в умовах військового стану та надання матеріальної допомоги ЗСУ.
- Як війна змінила роботу адвокатури та Ради адвокатів Кіровоградської області?
Війна дуже змінила роботу Ради адвокатів області. Я особисто до органів адвокатського самоврядування обирався з 2004 року і в жодний наступний рік не було так важко, як у 2022 році. Епідемія коронавірусу підточила фінансові ресурси адвокатів, особливо у таких аграрних областях як наша. Війна ж добиває як матеріально, так й морально і фізично.
У початковий період війни Рада зіткнулася з проблемою, коли наш бухгалтер спочатку виїхала за кордон, а потім звільнилася з посади, то ми зіткнулися з питаннями щодо здійснення бухгалтерського обліку, нарахування та виплати заробітної плати. Але впоралися й із цим питанням. Крим того, хоч у нас в області не велися активні бойові дії, але були «прильоти». Тому дотримуючись попередження про повітряну тривогу, було потім дуже важко увійти в ритм нормальної звичайної роботи.
- Які напрямки і пріоритети діяльності Ради адвокатів є зараз, під час активних бойових дій?
В адвокатів Кіровоградської області змінилася як структура, так і спрямованість адвокатської діяльності. Пріоритетні напрямки це допомога військовослужбовцям, членам їхніх сімей, робота з ВПО, участь у міжнародних місіях, таких як UNICEF та інших благодійних фондах.
- Чи є випадки, коли у Вашій області знайшли собі притулок адвокати з окупованих територій, чи адвокати-біженці від військових дій?
З початку війни було дуже багато переселенців адвокатів зі східних областей. Рада адвокатів Кіровоградської області надавала їм допомогу у межах наших невеликих можливостей. Ми надавали в Раді адвокатів регіону місце, де можна було попрацювати з комп’ютером, роздрукувати документи, підказати напрям роботи, можливість знайти недорого місце для оренди офісу тощо.
- Чи надаєте Ви підтримку Вашим колегам, які опинилися у скрутному становищі через російську агресію? Яка це підтримка, у чому вона полягає?
В Раді адвокатів Кіровоградської області кошторисом затверджений спеціальний фонд підтримки адвокатів і членів їх сімей. Також багато адвокатів зверталось за допомогою, особливо в часи пандемії. Допомога здійснюється на підставі заяви адвоката чи члена родини адвоката. Розглядається виключно на засіданнях Ради адвокатів Кіровоградської області.
Також хочу сказати, що за п’ять років існування фонду допомоги адвокатів відмовлено було лише один раз. Адвокати Кіровоградщини підтримують ініціативу НААУ в створенні Опікунської ради та особисто Ганну Лазарчук, але нашій Раді невідомі випадки звернення адвокатів Кіровоградської області до Опікунської ради. Можливо тому, що на території області не велися бойові дії, та ми не пережили те, що наші колеги з Півдня та Сходу України.
- Чи відомі Вам випадки, що Ваші колеги з Кіровоградської зі зброєю в руках захищають Україну у складі ЗСУ чи ТРО? Ви надаєте підтримку їхнім родинам?
Так, наші адвокати нічим не відрізняються від інших громадян України і також захищають її, воюють на фронті. Наприклад, молодий адвокат з м. Знам’янки – Майданюк Сергій Іванович, 16.08.2022 отримав мінно-вибухове поранення поблизу Донецького аеропорту. 17.08.2022 йому ампутували ліву ногу вище коліна. Він переніс 9 операцій та зараз проходить подальшу реабілітацію у Науково-дослідному інституті реабілітації осіб з інвалідністю у місті Вінниця. Підтримку та матеріальну допомогу адвокату надавала не тільки Рада адвокатів Кіровоградської області, а майже всі адвокати області.
- Можливо, адвокатська спільнота Кіровоградщини бере участь у волонтерському русі, у допомозі ЗСУ? У чому полягає ця допомога, та як це відбувається (наприклад, збираються кошти, необхідні речі)?
Адвокатська спільнота Кіровоградщини активно бере участь у волонтерському русі, у допомозі ЗСУ. Серед адвокатів-волонтерів, такі відомі як – Бурлака Валерія Олександрівна. Вона займається волонтерською діяльністю від початку війни. Зареєструвала благодійну організацію. Савельєва Анастасія Олександрівна. Займається волонтерською роботою. Харькова Марина Джондівна. з початку війни активно займається волонтерською діяльністю. З лютого по травень 22 року була волонтером-драйвером (розвозила амуніцію і гуманітарну допомогу), допомагає військовим власним коштом. З літа 2022 року за допомогою небайдужих збирає кошти і відправляє на передову автомобілі, дрони, тепловізори, речі першої необхідності. Сичов Антон Юрійович. Волонтер з самого першого дня війни, з 24.02.2022 року. Дуже активно займається волонтерською допомогою з першого дня активної фази війни. Особисто доставляє гуманітарну допомогу в зону бойових дій.
- Чи підтримуєте Ви зв’язок із міжнародними адвокатськими організаціями у розрізі їхньої допомоги своїм колегам в Україні? Якщо так, то яку допомогу надають Ваші іноземні колеги?
Щодо зв’язку із міжнародними адвокатськими організаціями у розрізі їхньої допомоги своїм колегам в Україні, наша Рада на початку війни підтримувала зв’язок з Краківською колегією адвокатів. Ми розміщали на своїх ресурсах телефон координатору волонтерського руху допомоги адвокатам, які опинились у Польщі, як біженці. Наскільки мені відомо допомога нашим колегам була вагомою.