Добровільне відшкодування завданого збитку або усунення заподіяної шкоди та щире каяття є самостійними обставинами, що пом’якшують покарання (пункти 1
і 2 ч. 1 ст. 66 КК). Саме по собі відшкодування обвинуваченим шкоди, завданої
кримінальним правопорушенням, може лише додатково свідчити про розкаяння
винної особи, однак не є вирішальним під час установлення наявності чи відсутності щирого каяття, яке в кожному випадку є оцінним та має визначатися за матеріалами справи.
Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав винуватим і засудив ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 115 КК.
Апеляційний суд скасував цей вирок у частині призначеного покарання.
У касаційній скарзі потерпіла ОСОБА_2 вказує, що суд при призначенні
покарання помилково врахував таку обставину, що пом’якшує покарання, як щире каяття.
Позиція ККС: скасовано вирок апеляційного суду та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС не погодилася з рішенням
апеляційного суду, який виключив посилання на щире каяття засудженого як на обставину, яка пом’якшує призначене покарання.
Матеріали справи свідчать, що факт вчиненого злочину засуджений визнав, просив вибачення у потерпілої під час судових розглядів, самостійно з’явився до працівників правоохоронних органів на наступний день після вчинення протиправних дій. Жодні розшукові дії органом досудового розслідування у цій справі не вживалися.
Відшкодування завданої шкоди, яке, з-поміж іншого, є самостійною обставиною, що пом’якшує покарання, визначеною п. 2 ч. 1 ст. 66 КК, може додатково свідчити про розкаяння винної особи, однак не є вирішальним при встановленні наявності чи відсутності щирого каяття, яке в кожному випадку є оцінним та має встановлюватися, виходячи із матеріалів справи.
З огляду на викладене, посилання апеляційного суду на те, що шкода потерпілій не відшкодована, є недостатніми для констатування відсутності щирого каяття у цій справі, а відтак, на переконання колегії суддів, висновок про м’якість
призначеного місцевим судом ОСОБА_1 покарання є передчасним.
Детальніше з текстом постанови ВС від 14.11.2022 у справі No 640/3693/15-к (провадження No 51-5737км19) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/107441917.