Низький рівень оплати послуг адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, принижує адвокатську професію: адвокат Дем’янова

Учасники круглого столу «Безоплатна правова допомога в Україні. Шляхи виходу з кризи», який відбувся в Національній асоціації адвокатури України, визнали чинну систему безоплатної правової допомоги в Україні такою, що несе ризики незалежній діяльності  адвокатів та потребує негайних змін.

Під час заходу адвокат Олена Дем’янова виступила з доповіддю щодо Фінансування системи Безоплатної правової допомоги та оплати праці адвокатів, які беруть участь у цій системі, а також підняла питання економічної необґрунтованості та правової значущості негативних наслідків, яка несе собою система БПД для інституту адвокатури.

За надані послуги з безоплатної вторинної правової допомоги адвокати отримують оплату з державного бюджету.

Правила оплати послуг адвоката з безоплатної правової допомоги Координаційним центром вимагають перегляду з тим, щоб були враховані реальні витрати часу, і оплаті підлягали усі види виконаної адвокатом роботи.

Низький рівень оплати послуг адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, принижує адвокатську професію в юридичній спільноті.

зазначила адвокат Дем’янова

Для об’єктивної оцінки розміру оплати послуг адвокатів, які надають безоплатну вторинну правову допомогу, варто порівняти її з заробітною платою тих осіб, з якими він приймає участь в процесі – судді та прокурори.

За нормами Закону України «Про судоустрій і статус суддів», базовий розмір посадового окладу судді становить 30 прожиткових мінімумів для працездатних осіб, а це у 2022 році – 63 060 гривень.

Середньомісячні витрати на зарплату прокурора у 2022 р. становили близько 76 тисяч гривень.

І це за умови, що суддя і прокурор – державні службовці, що мають оплачувані відпустки, лікарняні, повний соцпакет. А для адвоката це все мало би компенсуватися розміром його гонорару. Ми працюємо з тими самими людьми, тими самими злочинами, СІЗО, туберкульоз і всі інші гаразди. Але на відпустку собі адвокат має назбирати кошти сам. І на можливість лікуватися.

В порівнянні з заробітними платами інших учасників провадження оплата послуг адвоката, який надає безоплатну вторинну правову допомогу, виглядає знущанням.

зазначила адвокат Дем’янова

Основним мотивом підвищення заробітної плати суддів і прокурорів стало забезпечення їх незалежності. Але ми маємо поставити собі питання про те, чи не має незалежність адвоката такого ж значення для досягнення ефективності правосуддя?