Порушення особою, яка керує спеціальним видом транспорту, що використовується у Збройних Силах України, правил водіння, утворює склад злочину, передбачений ст. 415 КК

При цьому такі правила визначаються як загальними, так і спеціальними нормативно-правовими актами, які повинні зазначатися у мотивувальній частині вироку з вказівкою на те, порушення яких саме правил водіння були безпосередньою причиною настання суспільно небезпечних наслідків.

Обставини справи: ОСОБА_1, будучи військовослужбовцем,безпосередньо керуючи рухом бойової машини,броньованої розвідувально-дозорної машини, порушуючи вимоги статей14,16Закону «Про дорожній рух», пунктів 2.3, 8.7.3, 8.10, 10.1, 12.1, 12.3, 12.4 ПДР, пунктів 1, 9 Курсу водіння бойових машин Сухопутних військ – 99, рухаючись по проїзній частині із перевищенням швидкості, своєчасно не зреагував на сигнал світлофора, що забороняє рух, а також зупинки попереду автомобіля, повернув кермо праворуч, щоб об’їхати цей автомобіль, після чого змінив напрямок руху у бік середини проїжджої частини, чим виконав небезпечне маневрування, що призвело до перекидання бойової машини. У результаті чого ОСОБА_2 та ОСОБА_3, які перебували в цей час на корпусі бойової машини, були заподіяні тілесні ушкодження,від яких обидва потерпілі загинули на місці.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 засуджено за ч. 2ст. 415 КК.

Апеляційний суд вказане рішення залишив без зміни.

Позиція ККС: залишено без зміни судові рішення попередніх інстанцій.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів, оцінюючи протиправні дії винного з урахуванням спеціального виду транспорту,зазначила, що під час управління рухом машини, з початку і до кінця якого водій повинен дотримуватися вимог військового статуту, ПДР та інших нормативно-правових актів, які регулюють порядок безпеки руху бойових, спеціальних та транспортних машин, у т.ч. окремих їх видів, що використовуються у Збройних Силах України та інших військових формуваннях України. Тобто правила водіння, порушення яких утворює склад злочину, передбачений ст. 415КК, визначаються як нормативно-правовими актами, що мають загальний характер для всіх осіб, які безпосередньо здійснюють водіння, так і спеціальними актами військового законодавства.

Під час розгляду кримінального провадження суд зобов ’язаний виявити, встановити і вказати в мотивувальній частині вироку порушення норм спеціального законодавства щодо експлуатації такого транспорту, а також ПДР, які мали місце під час конкретної ДТП, але водночас він повинен чітко зазначати у вироку, які саме з цих порушень були причиною настання наслідків і чи перебували вони у причинному зв’язку.

Детальніше з текстом постанови ВС від 23.03.2021 у справі No234/13113/16 (провадження No 51-4988км20) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95905245