Про наслідки аграрного рейдерства та протидію суддя Великої Палати Верховного Суду Ольга Булейко

Поняття «рейдерство», на жаль, не визначене на законодавчому рівні, і це, на думку деяких правників, не дає можливості для належного розслідування злочинів, пов’язаних із рейдерством. Однак згідно з низкою кримінально-правових і кримінологічних досліджень під рейдерством розуміють незаконний метод набуття права власності на чуже майно шляхом використання корупційних зв’язків, підроблення документів, шахрайства, силових методів тощо.

Про це зазначила суддя Великої Палати ВС Ольга Булейко, повідомляє Судова влада.

«Складність кримінально-правового визначення рейдерства полягає в тому, що воно може вчинятися шляхом різних дій, відповідальність за які передбачена певними складами кримінальних правопорушень (наприклад, шахрайство (ст. 190 КК України), самовільне зайняття земельної ділянки та самовільне будівництво (ст. 197-1 КК України), підроблення документів, які подаються для проведення державної реєстрації юридичної особи та фізичних осіб – підприємців (ст. 205-1 КК України), протидія законній господарській діяльності (ст. 206 КК України), протиправне заволодіння майном підприємства, установи, організації (ст. 206-2 КК України))», – зазначила Ольга Булейко.

Стосовно кримінально-правового аспекту захисту прав агробізнесу й протидії аграрному рейдерству доповідачка навела кілька прикладів із судової практики. Так, відповідно до обставин справи № 522/1087/21 особа за попередньою змовою з двома іншими особами заволоділи майном ТОВ «Елеватор Д», у тому числі часткою засновника, шляхом вчинення правочинів з використанням підроблених документів (протоколу загальних зборів учасників ТОВ, статуту ТОВ) і печаток підприємства. Вироком Приморського районного суду м. Одеси від 17 листопада 2021 року, залишеним без змін судом касаційної інстанції, особу було визнано винною у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 206-2 КК України.

В іншій справі (№ 357/2093/19) було затверджено угоду про визнання винуватості та особу було визнано винуватою в пред’явленому обвинуваченні, передбаченому ч. 3 ст. 206-2 КК України. За обставинами справи, обвинувачена особа, вступивши в попередню змову з іншою особою, шляхом вчинення правочинів із використанням підроблених документів протиправно заволоділа корпоративними правами приватного орендного підприємства, а саме його статутним капіталом та майновими правами на рухоме й нерухоме майно (активами) загальною вартістю 174 705 366 грн.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.