Про обов’язок сплати судового збору при зверненні із заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна

Звернення податкового органу із заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків без долучення документа про сплату судового збору є підставою для залишення заяви без руху, з подальшим її поверненням, у разі спливу строку на усунення недоліків без відповідної сплати.

26 листопада 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області на ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 24 липня 2019 року та постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2019 року у справі No1.380.2019.003772 (провадження NoК/9901/34637/19) за позовом Головного управління Державної фіскальної служби у Львівській області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Фелінс» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган звернувся до суду з позовом про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Львівський окружний адміністративний суд ухвалою від 23 липня 2019 року зазначену заяву залишив без руху у зв’язку з несплатою судового збору, а потім повернув у зв’язку зі спливом процесуальних строків на усунення недоліків. Львівський окружний адміністративний суд ухвалою від 24 липня 2019 року, залишеною без змін постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду, відмовив у задоволенні заяви про продовження строку для усунення недоліків або відтермінування його сплати до вирішення справи по суті. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що умовою реалізації права органу доходів і зборів на подання до суду заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків у порядку, визначеному приписами статті 283 Кодексу адміністративного судочинства України, є долучення до такої заяви документа про сплату судового збору.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення– без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Умовою реалізації права контролюючого органу на подання до суду заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків у порядку згідно зі статтею283 Кодексу адміністративного судочинства України є долучення до такої заяви документу про сплату судового збору. Звернення податкового органу із заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків без долучення документа про сплату судового збору є підставою для залишення заяви без руху з установленням способу та строку усунення таких недоліків. Невиконання вимог відповідної ухвали у визначений такою ухвалою строк є безумовною підставою для постановлення судом ухвали про повернення такої заяви.

Особа, яка утримується з державного бюджету, має право в межах бюджетних асигнувань здійснити розподіл коштів із метою забезпечення сплати судового збору. Невжиття суб’єктом владних повноважень заходів щодо виділення коштів для сплати судового збору чи перерозподілу наявних кошторисних призначень не може вважатися підставою для відстрочення сплати судового збору.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 26 листопада 2020 року у справі No1.380.2019.003772 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/93217059.