Про строки застосування відповідальності за порушення вимог валютного законодавства як адміністративно-господарської санкції

Положення господарського законодавства щодо строків застосування адміністративно-господарських санкцій за порушення резидентами термінів розрахунків в іноземній валюті у сфері зовнішньоекономічної діяльності не поширюється на відповідні правовідносини з моменту набрання чинності Податковим кодексом України

04 вересня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 15 травня 2017 року й ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 15серпня 2017 року у справі NoП/811/245/17 (провадження NoК/9901/33171/18) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія енерго-інноваційних технологій» до Головного управління Державної фіскальної служби у Кіровоградській області про визнання протиправним і скасування рішення.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган провів перевірку платника податків, за результатами якої було встановлено порушення вимог валютного законодавства та застосовано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Платник податків не погодився з установленими порушеннями та зазначив, що пеня за порушення відповідних строків є адміністративно-господарською санкцією та має бути застосована в межах строків, установлених у статті 250 Господарського кодексу України, яких контролюючим органом дотримано не було.

Кіровоградський окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, задовольнив адміністративний позов. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що контролюючий орган діяв всупереч та не відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки нарахування суми пені за порушення строків розрахунків в іноземній валюті у сфері зовнішньоекономічної діяльності регулюється положеннями статті 250 Господарського кодексу України, за якими термін застосування штрафних санкцій сплинув.

Верховний Суд касаційну задовольнив скаргу, скасував рішення судів попередніх інстанцій і ухвалив нове, яким відмовив у задоволенні адміністративного позову.

ОЦІНКА СУДУ

З набранням чинності Податкового кодексу України положення частини першої статті 250 Господарського кодексу України не застосовуються щодо строків застосування адміністративно-господарських санкційна нарахування штрафних санкцій (пені) за порушення валютного законодавства, зокрема на нарахування пені за порушення резидентами термінів розрахунків в іноземній валюті у сфері зовнішньоекономічної діяльності.

Дія статті 250 Господарського кодексу України не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи доходів і зборів.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 04 вересня 2020 року у справі NoП/811/245/17 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/91337688.