Про вимоги щодо оформлення довідки, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір

Довідка, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою Україна уклала міжнародний договір, повинна бути видана за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, належним чином легалізована, перекладена та має містити відомості, що підтверджують статус податкового резидента.

14 вересня 2021 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного
адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Східної об’єднаної державної
податкової інспекції м. Харкова Головного управління Державної фіскальної
служби у Харківській області на постанову Харківського окружного
адміністративного суду від 14 грудня 2015 року й ухвалу Харківського апеляційного адміністративного суду від 3 березня 2016 року у справі No 820/11305/15 за позовом Фірми «Європейська школа кореспондентської освіти» до Східної об’єднаної державної податкової інспекції м. Харкова Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Провівши перевірку, контролюючий орган, зокрема, установив порушення платником податків вимог пунктів 160.1, 160.2 статті 160 Податкового кодексу
України. Податковий орган указав, що довідка на підтвердження правового статусу нерезидента (як резидента країни, з якою Україна уклала міжнародний договір), не містила посилання на Конвенцію між Урядом України і Урядом Республіки Кіпр про уникнення подвійного оподаткування та запобігання податковим ухиленням стосовно податків на доходи.

Платник податків, не погоджуючись з таким висновком, надав довідку, видану
Міністерством фінансів Республіки Кіпр, засвідчену спеціальним штампом «Apostile» і підписом заступника міністра юстиції та громадського ладу, скріплену печаткою та перекладену українською мовою.

Харківський окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін
ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду задовольнив позов.
Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що довідка була складена за формою та містила належні підстави для оподаткування доходів нерезидента. Тому суди визнали необґрунтованість висновків контролюючого органу щодо заниження податку на доходи нерезидентів.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржуване судове рішення – без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Довідка, яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою Україна
уклала міжнародний договір, повинна бути видана за формою, затвердженою
згідно із законодавством відповідної країни, належним чином легалізована,
перекладена та має містити відомості, що підтверджують статус податкового
резидента. Така довідка за своєю формою не повинна мати посилання на міжнародно-правовий акт, а лише підтверджувати, що компанія-контрагент має статус платника податку на прибуток та є нерезидентом.

Стаття 103 Податкового кодексу України не містить вимог щодо обов’язкового
покликання в довідці на конвенцію між Урядом України та іноземної держави про уникнення подвійного оподаткування і запобігання податковим ухиленням
стосовно податків на доходи.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 14 вересня 2021 року у справі No 820/11305/15 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/99627200.