Про зарахування до страхового стажу періоду догляду за пенсіонером для призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку як учаснику ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС

Під час застосування пункту «ж» статті 3 та пункту «є» статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» слід виходити з того, що сам по собі догляд за пенсіонером, незалежно від його віку, за відсутності висновку медичного закладу про потребу в сторонньому догляді не може бути підставою для зарахування періодів такого догляду до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком.

31 липня 2019 року Верховний Суд у складі судової палати для розгляду справ щодо захисту соціальних прав Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області на постанову Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області від 24 березня 2017 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 06 червня 2017 року у справі No 348/2357/16-а (провадження No К/9901/20270/18) за позовом ОСОБА_1до Надвірнянського об`єднаного управління Пенсійного фонду України Івано-Франківської області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Відповідач відмовив позивачу у призначенні пенсії на підставі статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 No 796-XII(далі – Закон No 796-XII)із зменшенням пенсійного віку на 10 років. Позивач вважав, що як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС,має право на призначення такої пенсії. Крім того у зв`язку із здійсненням догляду за особами пенсійного віку, має право на зарахування до загального стажу період догляду за вказаними особами.

Постановою Надвірнянського районного суду Івано-Франківської області, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду, позов задоволено.

Суди виходили з того, що відсутність у позивача всіх первинних документів не може бути підставою для відмови позивачу в його законному праві на призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, оскільки основним документом, який підтверджує статус громадянина, який постраждав внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користування пільгами, встановленими Законом No 796-XII, у тому числі призначення пенсії зі зменшенням пенсійного віку, встановленого для одержання державних пенсій, є посвідчення “Учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Верховний Суд задовольнив касаційну скаргу, скасував судові рішення судів попередніх інстанцій, і ухвалив нове рішення про відмову в задоволенні позову.

ОЦІНКА СУДУ

Розгляд справи зумовлений необхідністю відступити від висновку щодо застосування норм права в подібних правовідносинах, викладеного в постановах Верховного Суду від 22 листопада 2018 року у справі No 348/375/17, від 23 квітня 2019 року у справі No 593/1452/16-а у яких Верховний Суд дійшов висновків щодо можливості зарахування до стажу позивача періодів його догляду за пенсіонерами на підставі документів, які підтверджують лише сам факт такого догляду.

Судова палата відступила від висновку щодо застосування пункту «ж» статті 3 та пункту «є» статті 56 Закону No 1788-XII з огляду на таке.

За правилами статті 55 Закону No 796-XII призначення та виплата пенсій провадиться відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 No 1058-IV (далі – Закон No 1058-IV) і цього Закону.

Відповідно до частини першої статті 26 Закону No 1058-IV (в редакції станом на час виникнення спірних правовідносин) особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

При цьому частиною першою статті 55 Закону No 796-XII передбачено право на зниження окремим категоріям передбаченого статтею 26 Закону No 1058-IV пенсійного віку.

Водночас незмінною залишається вимога закону щодо наявності в особи необхідного мінімального страхового стажу для призначення пенсії за віком.

Таким чином, за відсутності необхідного мінімального страхового стажу особі не може бути призначено пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до статті 55 Закону No 796-XII навіть за умови підтвердження факту участі в ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС у відповідні періоди.

У справі, що розглядається, позивач не маючи необхідного страхового стажу звернувся до суду з вимогою зобов`язати відповідача зарахувати до його страхового стажу періоди догляду за пенсіонерами і в ході розгляду справи судами попередніх інстанцій факт догляду позивача за пенсіонерами знайшов своє підтвердження.

В той же час за змістом пункту «ж» статті 3 та пункту «є» статті 56 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 No 1788-XII (далі – Закон No 1788-XII) до стажу роботи зараховуються періоди догляду не за будь-яким пенсіонером, а лише за тим, який потребує такого догляду.

При цьому, потреба в такому догляді має бути підтверджена відповідним висновком медичного закладу.

За змістом пункту «ж» статті 3 та пункту «є» статті 56 Закону No 1788-XII до стажу роботи зараховуються періоди протягом якого особа була зайнята суспільно корисною працею у вигляді догляду за іншими особами.

До числа таких осіб належать інваліди 1 групи, діти-інваліди та пенсіонери, які за висновком медичного закладу потребують постійного стороннього догляду.Таким чином, саме стан здоров’я є тим критерієм, за яким зазначених осіб віднесено до категорії осіб, час догляду за якими зараховується до стажу роботи.

Непідтвердження статусу особи з інвалідністю 1-ої групи, статусу дитини-інваліда чи статусу пенсіонера, який за медичним висновком потребує стороннього догляду, виключає можливість зарахування періоду догляду за ними до стажу роботи.

За таких обставин Верховний Суд дійшов висновку, що під час застосування пункту «ж» статті 3 та пункту «є» статті 56 Закону No 1788-XII слід виходити з того, що сам по собі догляд за пенсіонером, незалежно від його віку, за відсутності висновку медичного закладу про потребу в сторонньому догляді, не може бути підставою для зарахування періодів такого догляду до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 31 липня 2019 року у справі No 348/2357/16-а можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/83413146.