Про застосування граничного строку подання заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків

Пропуск контролюючим органом 24-годинного строку звернення до суду із заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків із моменту встановлення обставин, що зумовлюють таке звернення,свідчить про наявність підстав для залишення заяви без розгляду.

30 січня 2020 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області на ухвалу Хмельницького окружного адміністративного суду від 5липня 2019 року та постанову Сьомого апеляційного адміністративного суду від 11вересня 2019року у справіNo560/1976/19 (провадження NoК/9901/28288/19) за заявою Головного управління Державної фіскальної служби у Хмельницькій області до Приватного підприємства «Строй-сервіс-999» про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган звернувся до суду із заявою про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна, застосованого у зв’язку з відмовою платника податків від допуску посадових осіб контролюючого органу до проведення податкової перевірки за наявності законних на те підстав.

Хмельницький окружний адміністративний суд ухвалою, залишеною без змін постановою Сьомого апеляційного адміністративного суду, залишив відповідну заяву без розгляд у. Суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що заявник пропустив присічний строк звернення із заявою, передбачений частиною другою статті283 Кодексу адміністративного судочинства України.Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані рішення– без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Заява про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна подається до суду першої інстанції протягом 24годин із моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду, за загальними правилами підсудності, визначеними Кодексом адміністративного судочинства України. Пропуск заявником такого присічного строку звернення із заявою та неможливість його поновлення свідчить про наявність підстав для залишення без розгляду заяви про підтвердження обґрунтованості адміністративного арешту майна платника податків.

Установлення процесуальних строків передбачене законом для дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними процесуальних дій, урегульованих Кодексом адміністративного судочинства України. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності в публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов’язків. Ці строки обмежують час, протягом якого відповідні правовідносини можуть вважатися спірними. Відносини стають стабільними після завершення зазначених строків, якщо ніхто не звернувся до суду для вирішення спору.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 30 січня 2020 року у справі No560/1976/19 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/87297452.