Протокол огляду місця події і відповідний запис слідчої дії не відображають первинного затримання обвинуваченого та безпосереднього виявлення у нього наркотичного засобу, а тому є недопустимими доказами

Заява затриманої особи про добровільну видачу наркотичного засобу є недопустимим доказом, якщо така особа під час її складання була неосудною

Обставини справи: за ухвалою місцевого суду відмовлено у задоволенні клопотання прокурора про застосування до ОСОБА_1 примусових заходів медичного характеру за вчинення суспільно небезпечного діяння, передбаченого ч.1 ст. 309 КК, і закрито кримінальне провадження у зв’язку з недоведеністю його вчинення.

Апеляційний суд залишив вказаний вирок без зміни.

Ухвалу апеляційного суду оскаржено прокурором до ККС, зокрема, у зв’язку з порушенням вимог кримінального процесуального законодавства України, що, на думку скаржника, виразилося у безпідставному визнанні доказів недопустимими, а саме протоколу огляду місця події і відповідного відеозапису слідчої дії, яка відображена у цьому протоколі.

Позиція ККС: залишено без зміни ухвалу апеляційного суду.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС погодилася з висновками апеляційного суду, що фактичні дані про виявлення в ОСОБА_1 наркотичних засобів, які містяться в протоколі огляду місця події та у відеозапису цієї слідчої дії, були отримані не в установленому КПК порядку.

З відеозапису огляду місця події від 17.02.2020вбачається, що цього дня о 18:12 працівниками поліції був зупинений ОСОБА_1, який на пропозицію слідчого розстібнув куртку та дістав з внутрішньої кишені паперовий згорток, в якому знаходилась подрібнена речовина. Одночасно з рапорту чергового інспектора поліції від 17.02.2020 вбачається, що ОСОБА_1, в якого виявлено канабіс вагою приблизно 5 г,було затримано 17.02.2020 о 17:31. Жодних процесуальних документів за фактом затримання та виявлення у ОСОБА_1 17.02.2020 о 17:31 канабісу матеріали провадження не містять.

Аналіз вказаних доказів свідчить, що протокол огляду місця події від 17.02.2020 і відповідний запис слідчої дії о 18:12 не відображають первинного затримання та виявлення у ОСОБА_1 наркотичного засобу, тобто обставин безпосереднього виявлення наркотичного засобу, який згідно з рапорту відбувся 17.02.2020 о 17:31. Відсутність первинних процесуальних документів щодо обставин затримання та виявлення у ОСОБА_1 наркотичного засобу не дає можливості перевірити законність дотримання таких процесуальних дій, а тому подальше проведення огляду місця події від 17.02.2020 не може підтвердити законність дій при первинному огляді.

Колегія суддів ККС також вказала, що з врахуванням психічного стану ОСОБА_1, який згідно з висновком судово-психіатричного експерта, страждав під час скоєння інкримінованих йому дій та страждає в даний час на легку розумову відсталість (олігофренію у ступеню вираженої дебільності) з емоційно-вольовою нестійкістю й не міг у період інкримінованих йому дій та не може в даний час усвідомлювати свої дії та керувати ними та через безграмотність не міг написати особисто заяву, судами вірно визнано недопустимим доказом заяву ОСОБА_1 про добровільну видачу паперового згортку з речовиною рослинного походження.

Детальніше з текстом постанови ВС від 23.03.2021 у справі No939/700/20 (провадження No 51-344км21) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95781090