Щодо порядку встановлення і зміни “зеленого” тарифу на електричну енергію

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (Регулятор) застосувала коефіцієнт 2,16 «зеленого» тарифу на електричну енергію, вироблену на Шумській ГЕС (мікрогідроелектростанція). Користувач цієї ГЕС – ТОВ «Буменерго» звернувся до суду і просив зобов’язати НКРЕКП встановити коефіцієнт 3,24, мотивуючи тим, що через встановлення заниженого «зеленого» тарифу в розмірі 3 грн 83 коп. замість 5 грн 75 коп. за 1 кВт порушені його права та створені передумови для завдання збитків.

Позивач вважав, що Регулятор при встановленні «зеленого» тарифу неправомірно застосував розмір коефіцієнта, що діяв для мікрогідроелектростанції на момент закінчення її будівництва у 2010  році. На його переконання, мав бути застосований інший коефіцієнт – той, що діяв на день реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації у 2016 році.

Відповідач же пояснив, що вперше «зелений» тариф із коефіцієнтом 2,16 був установлений для попереднього власника Шумської ГЕС – ПП «Новітня енергія України». А ТОВ «Буменерго», яке пізніше на підставі договорів оренди набуло право користування на цей об’єкт електроенергетики, подало документи за спрощеною процедурою (у зв’язку зі зміною права власності), що унеможливлює вирішення питання про зміну коефіцієнта.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду, переглянувши цю справу в касаційному порядку, вказав, що «зелений» тариф встановлюється для кожного суб’єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії, за кожним видом альтернативної енергії та для кожного об’єкта електроенергетики або для кожної черги будівництва електростанції (пускового комплексу), як це зазначено в статтях 9-1, 9-2 та 9-4 Закону України «Про альтернативні джерела енергії».

Тобто суб’єкт господарювання взаємопов’язаний з об’єктом енергетики та видом альтернативної енергії. У разі зміни хоча б однієї із цих складових виникає підстава для встановлення / перегляду «зеленого» тарифу, оскільки за кожним суб’єктом господарювання закріплено вид альтернативної енергії та певний об’єкт електроенергетики.

Також Суд звернув увагу, що залежно від того, коли введений в експлуатацію об’єкт електроенергетики, безпосередньо залежить розмір «зеленого» тарифу (коефіцієнт) на електричну енергію. Датою введення в експлуатацію об’єкта електроенергетики є: або дата видачі уповноваженим органом сертифіката, що засвідчує відповідність закінченого будівництвом об’єкта проєктній документації та підтверджує його готовність до експлуатації, або дата реєстрації відповідно до законодавства декларації про готовність об’єкта до експлуатації.

Суди роз’яснили, що закінчення будівництва об’єкта не означає його придатності до безпечної експлуатації і початку виробничого процесу. Тож визнали, що датою введення в експлуатацію об’єкта Шумскої ГЕС як електростанції є 16 травня 2016 року, коли Департамент ДАБІ у Вінницькій області зареєстрував декларацію про готовність об’єкта до експлуатації.

Колегія суддів КАС ВС погодилася з висновками судів попередніх інстанцій, що датою введення в експлуатацію Шумської ГЕС слід вважати дату реєстрації декларації, що узгоджується з вимогами ст. 9-1 Закону України «Про альтернативні джерела енергії». Отже, немає підстав для відмови у встановленні коефіцієнта «зеленого» тарифу 3,24, який діяв на момент реєстрації декларації.

Постанова Верховного Суду від 15 грудня 2022 року у справі №  520/2905/21 – https://reyestr.court.gov.ua/Review/107904622.