Щодо відмови від апеляційної скарги, зміни та доповнення під час апеляційного провадження

Кримінальний процесуальний закон не передбачає можливості участі сторони судового провадження в судовому засіданні в телефонному режимі й можливості відмови в телефонному режимі від поданої апеляційної скарги.

За наявності обґрунтованих підстав вважати, що особа, яка подала апеляційну скаргу, бажає від неї відмовитися, апеляційний суд повинен відкласти судовий розгляд для того, щоб особа мала можливість подати письмову заяву про відмову від поданої нею апеляційної скарги або взяти участь у судовому засіданні безпосередньо чи шляхом відеоконференції і в судовому засіданні відмовитися від апеляційної скарги.

Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: місцевий суд визнав винуватим та засудив ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 115 КК.

Апеляційний суд закрив апеляційне провадження у зв’язку з відмовою захисника_1 та обвинуваченої ОСОБА_1 від поданих ними апеляційних скарг.

Позиція ККС: скасовано ухвалу апеляційного суду та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.

Обґрунтування позиції ККС: колегія суддів ККС встановила, що апеляційним судом допущено істотні порушення вимог кримінального процесуального закону.

Згідно з матеріалами кримінального провадження захисником_1 в інтересах засудженої ОСОБА_1 було подано апеляційну скаргу на вирок місцевого суду, яким останню було засуджено за ч. 1 ст. 115 КК. Також апеляційну скаргу було подано і засудженою ОСОБА_1.

У судовому засіданні суду апеляційної інстанції захисник_2 засудженої, яка була призначена судом за клопотанням ОСОБА_1 через неодноразову неявку захисника_1, вказала на те, що її підзахисна хоче відмовитися від своєї апеляційної скарги та апеляційної скарги захисника_1.

Керуючись положеннями ч. 1 ст. 403 КПК, апеляційний суд зазначив, що
відмовитися від апеляційної скарги може лише особа, яка її подала, і запропонував захиснику_2 зателефонувати захиснику_1 та з’ясувати його
позицію з даного питання.

Як вбачається з журналу судового засідання та технічного запису захисник_2 у судовому засіданні зателефонувала захиснику_1 і за результатами спілкування повідомила, що останній в телефонному режимі відмовляється від поданої ним в інтересах ОСОБА_1 апеляційної скарги.

Виходячи з системного тлумачення положень КПК, апеляційний суд повинен був відкласти судовий розгляд для того, щоб захисник_1 мав можливість подати письмову заяву про відмову від поданої ним апеляційної скарги, або взяти участь у судовому засіданні безпосередньо чи шляхом відеоконференції, і в судовому засіданні відмовитися від апеляційної скарги.

За таких обставин ВС вважає, що у КПК не передбачено участь сторони судового провадження у судовому засіданні в телефонному режимі, як не передбачено і можливість у телефонному режимі відмовитися від апеляційної скарги.

Детальніше з текстом постанови ВС від 29.08.2022 у справі No 760/12531/16-к (провадження No 51-31км22) можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/106029067.