Нещодавно Вищий антикорупційний суд відзвітував, що від початку роботи у вересні 2019 року він виніс 10 вироків. Обвинуваченим призначено штрафи на загальну суму 272 тис. гривень. Враховуючи ці цифри, AdvokatPost вирішив підрахувати наскільки економічно ефективним є діяльність ВАКС.
У державному бюджеті на 2019 рік на зарплати співробітників ВАКС було передбачено 160 млн гривень, а у дербюджеті-2020 ця сума складає 224 млн гривень. Враховуючи, що пройшло 6 місяців 2020 року, легко порахувати, що загалом оплата роботи ВАКС вже обійшлася державі в 272 млн гривень.
Всього в цьому суді працює 39 суддів. Тобто на утримання апарату одного судді ВАКС за 10 місяців держава витратила майже 7 млн гривень. І це не враховуючи те, що в 2019 році з держбюджету виділили 65,5 млн гривень на придбання службових квартир для 35 суддів ВАКС.
З 10 винесених суддями вироків, 9 обвинувальними і лише 1 – виправдальним. Третина засуджених – адвокати, двоє – колишні депутати Верховної Ради, ще двоє – судді, один – керівник державного підприємства і ще один – депутат місцевої ради. Ще одного суддю ВАКС виправдав.
Якщо ж порахувати економічний ефект від роботи суду, то ситуація виглядає наступним чином. Обвинуваченим призначено штрафи на загальну суму 272 тис. гривень. При цьому якщо просто поділити видатки на оплату роботи співробітників ВАКС на кількість винесених вироків, виходить що за один вирок платники податків заплатили 27,2 млн гривень. Тобто витрати на один вирок у 100 разів більші ніж усі призначені штрафи!
У зв’язку з цим виникає питання: а чи є сенс витрачати гроші на роботу державного органу, який по-суті завдає державі величезні збитки і працює з порушеннями Конституції і законів України?