Суддя США допитав адвокатів Трампа щодо спроби приховати сотні сторінок записів з Білого дому від комітету Палати представників

Суддя США допитав адвокатів Дональда Трампа щодо їхньої спроби приховати сотні сторінок його записів з Білого дому від комітету Палати представників, який розслідує заворушення в Капітолії 6 січня.

Про це пише Reuters.

Окружний суддя США Таня Чуткан розглядає аргументи колишнього президента-республіканця про те, що записи телефонних дзвінків, журнали відвідувачів та інші матеріали, запитувані комітетом, очолюваним демократами, повинні залишатися конфіденційними.

Наприкінці двогодинного слухання Чуткан повідомила, що «невідкладно» винесе рішення.

“Це не тільки монументальний аргумент, але і той, який матиме наслідки для поколінь”, – сказав у своєму вступному слові адвокат Трампа Джастін Кларк. Він сказав, що запити комітету є недійсними, оскільки вони не стосуються жодного законодавства, яке розглядається Конгресом.

Суддя Чуткан висловила скептицизм щодо цього аргументу, сказавши, що “бунт 6 січня стався в Капітолії”, тому Конгрес зацікавлений у розслідуванні нападу.

Здавалося, Чуткан дуже хотіла дозволити комітету побачити журнали відвідувачів Трампа за останні тижні його перебування на посаді. «Ми не говоримо про банківські дані вашого клієнта до того, як він став президентом», — сказала суддя Кларку. «Ми говоримо про документи, які по суті стосуються державних справ».

Чуткан запитала у адвоката Палати представників Дугласа Леттера, чому комітету потрібні дані опитування кампанії Трампа ще з квітня 2020 року. Летер повідомив, що ці дані проллють світло на те, коли і чому Трамп вирішив посилити неправдиві заяви про фальсифікацію виборів у листопаді 2020 року. Але Чуткан відповіла, що “повинна бути певна межа” для документів, які може вимагати комітет.

18 жовтня Трамп подав до суду на виборний комітет Палати представників із дев’яти членів, стверджуючи, що запитувані матеріали охоплюються юридичною доктриною, відомою як привілей виконавчої влади, яка захищає конфіденційність комунікацій Білого дому. Комітет запросив матеріали з Національного архіву США, в якому зберігаються записи.

Представник від Демократичної партії Бенні Томпсон, голова комітету, і представник від Республіканської партії Ліз Чейні, його віце-голова, зробили заяву після подання позову, що Трамп прагне «затримати і перешкодити» розслідуванню.

«Важко уявити більше переконливий суспільний інтерес, ніж спроба отримати відповіді щодо нападу на нашу демократію та спробу скасувати результати виборів», – заявили Чейні та Томпсон.

Трамп виступив із запальною промовою перед заворушеннями, повторюючи свої неправдиві заяви про те, що вибори в листопаді 2020 року були вкрадені у нього через суцільні фальсифікації, і закликав своїх прихильників піти до Капітолію і «боротися як в пеклі», щоб «зупинити крадіжку». Його прихильники штурмували Капітолій у невдалій спробі не допустити, щоб Конгрес офіційно засвідчив перемогу Джо Байдена на виборах. Байден увійшов до Білого дому 20 січня.

Комітет заявив, що матеріали необхідні для того, щоб зрозуміти роль, яку Трамп міг відіграти у розпалюванні заворушень. За його словами, ці запити входять до повноважень комітету і обумовлені законодавчою метою – зрозуміти факти і причини, пов’язані з заворушеннями, і розробити нове законодавство, щоб захиститись від подібних нападів в майбутньому.

Нагадаємо, що близько 700 осіб було притягнуто до кримінальної відповідальності за заворушення у Капітолії.