Система безоплатної правової допомоги потребує корінних змін: резолюція круглого столу Національна асоціації адвокатів України

Учасники круглого столу «Безоплатна правова допомога в Україні. Шляхи виходу з кризи», який відбувся 27 лютого 2023 року в Національній асоціації адвокатури України, визнали чинну систему безоплатної правової допомоги в Україні такою, що несе ризики незалежній діяльності  адвокатів та потребує негайних змін.

Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів України.

Дискусію відкрили Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова та Виконавчий директор Міжнародної асоціації адвокатів (IBA) Марк Елліс, який перебуває в Україні з робочим візитом на запрошення НААУ та відкрив профінансовані IBA Пункти підтримки діяльності адвокатів міста Києва і Національної асоціації адвокатів України.

Організаційна діяльність центрів  БПД поступово замінюється невластивою для них неконституційною функцією контролю держави за адвокатською діяльністю, у тому числі контролю за якістю надання правової допомоги адвокатами, що є порушенням  права Людини на захист. Зокрема про це йдеться у Дослідженні з функціонування системи безоплатної правової допомоги в Україні, проведене Національною асоціацією адвокатів України.

Учасники круглого столу акцентували увагу на недоліках управління системою надання безоплатної правової допомоги в Україні, недоліки у фінансуванні та дискримінацію в оплаті праці адвокатів, корупційні ризики в системі БПД та  відсутність необхідної  взаємодії держави та адвокатури. Особливу увагу  приділено особливостям організації надання безоплатної правової допомоги у провадженнях щодо злочинів проти національної безпеки та використання системи надання БПД для створення процесуального дисбалансу у кримінальних провадженнях на користь сторони обвинувачення.

У свою чергу, представник Міжнародна асоціація адвокатів (IBA) заявив про свій намір підтримати українських адвокатів у цьому процесі, надаючи їм технічну та фінансову допомогу. За словами Марка Елліса, IBA зацікавлена у тому, щоб українська система надання безоплатної правової допомоги була ефективною та незалежною.

Усі учасники круглого столу висловили сподівання на швидке вирішення окреслених проблем та запевнили про свою готовність допомогти в реформуванні системи надання безоплатної правової допомоги в Україні, про що була прийнята відповідна Резолюція .

Нагадаємо, що БПД є важливим елементом забезпечення правосуддя та прав людини в Україні. Вона надає можливість отримати правову допомогу тим, хто не має можливості скористатися послугами адвоката на комерційній основі. Однак, як показує круглий стіл, система БПД потребує значних змін та поліпшень для забезпечення ефективного та незалежного функціонування.