Ірина Венедіктова, Генеральний прокурор вважає за необхідне висловити свою особисту позицію як Генерального прокурора щодо так званого кримінального провадження «Роттердам+» і статусу цієї справи на сьогоднішній день.
Про це вона повідомила у своєму Facebook.
За версію Венедіктової, процесуально-судова хронологія виглядає таким чином:
27 серпня 2020 року прокурор САП Пономаренко В.П. своєю постановою закрив кримінальне провадження №52017000000000209 на підставі п.3 ч.1 ст.284 КПК України.
24 вересня 2020 року за скаргою адвоката Чумака В.В. на закриття цього провадження суддя ВАКС Широка К.Ю. відмовила в задоволенні скарги, тобто постанову прокурора Пономаренка В.П. не скасувала. Рішення набрало законної сили 17 листопада 2020 року.
27 жовтня 2020 року ухвалою судді ВАКС Олійник О.В. задоволено скаргу потерпілої сторони, а точніше “Нікопольського заводу феросплавів”, про закриття все того ж кримінального проваждення. Таким чином постанова прокурора Пономаренка В.П. була скасована. Рішення набрало законної сили 18 листопада 2020 року.
11 листопада 2020 року детективи НАБУ Самойленко М.В. та Романюк М.О. звернулись до ВАКС із заявою про відвід прокурора САП Пономаренка В.П. В результаті, суддя Мойсак С.М. відмовив детективам НАБУ і, тим самим, прокурор, процесуальні дії якого ставилися під сумнів, продовжив здійснювати процесуальне керівництво в цій складній справі.
21 січня 2021 року прокурор САП Пономаренко В.П. своєю постановою вже в другий раз закрив це ж кримінальне провадження на підставі п.3 ч.1 ст.284 КПК України.
25 січня 2021 року адвокати потерпілої сторони, а саме “Нікопольського заводу феросплавів”, за участю детективів НАБУ Самойленко М.В. та Романюк М.О. звернулись із заявою до ВАКС про відвід прокурора Пономаренка В.П. Вже інша суддя ВАКС Михайленко В.В. відмовила в задоволенні цієї заяви.
Я не втомлююсь наполягати на тому, що кримінальний процес – це низка справедливих та однозначних процесуальних дій, які часто призводять до позбавлення волі, якою так дорожить кожна без винятку людина. Місія Генерального прокурора полягає в щоденному захисті законних інтересів всіх учасників цього процесу. Представлення публічного обвинувачення в суді не вкладається в поняття «популярно» чи ні, «вигідно» чи ні, «з‘являться в Фейсбуці лайки» чи ні, «похвалять» чи ні – рішення прокурора мають базуватись на беззаперечних доказах, які законно зібрані в справі.
Діям прокурора САП Пономаренка В.П. суд надав оцінку двічі. І не Печерський районний або Окружний адміністративний, про рішення яких так часто люблять сперечатись, а ВАКС, той самий ВАКС, рішення якого не прийнято критично оцінювати, хоч це поняття і не вписується в межі правової дискусії.
Генеральний прокурор не має і не буде працювати суддею апеляційної палати ВАКС в питанні відводу прокурора в тій чи іншій справі вже після того, як компетентний суд відповідні заяви розглянув.
Єдине, чого не вистачає в публічних висловлюваннях окремих співробітників правоохоронних органів – це ПРАВДИ. Справа, що встигла стати скандальною, відома як «Роттердам+», була зареєстрована в ЄРДР 24.03.2017 року, а сьогодні за вікном – 2021 рік.
Я закликаю всіх без винятку учасників процесу –пояснити аудиторії причину, на підставі якої, власне, у вашому розпорядженні залишилось 0 або 1, або 2, або скільки ДНІВ? Тих самих днів, необхідних для ефективного розслідування. За декілька місяців до закінчення цього строку нікому і в голову не прийшло замислитись про наслідки? Випадково або спеціально не прийшло?
Я стверджую, що саме проблема, пов’язана із процесуальними строками, є ключовою в цьому випадку. Та проблема, яку і детективам, і прокурорам вигідно замовчувати і зовсім не хочеться пояснювати.
Я не дозволю перетворити Офіс Генерального прокурора на джерело всіх бід. Не буде цього. За вами правда? Чому ж ви цю правду не розповіли суддям ВАКС? Не сумніваюсь, набагато простіше просити про допомогу на сторінках інформаційних видань, ніж в суді, де учасники процесу сприймають виключно кримінально-процесуальні аргументи, а не емоції. Не зважаючи на масу правових протиріч в діях детективів НАБУ та прокурорів САП, я прийняла рішення про проведення ґрунтовної, абсолютно прозорої службової перевірки професійної діяльності прокурора САП Пономаренка В.П. в частині здійснення ним процесуального керівництва в кримінальному провадженні № 52017000000000209. Детективам НАБУ буде, звичайно, запропоновано звернутись до Генеральної інспекції Офісу Генерального прокурора із всіма необхідними документами, які обґрунтовують їх позицію в цьому питанні.
Я обіцяю забезпечити справедливе дослідження всіх без винятку обставин, що пов‘язані із розслідуванням справи і забезпеченням процесуального керівництва. Цей процес від першої до останньої хвилини буде прозорий і максимально відкритий для громадян в межах діючого законодавства.