Війна зробила нас більш сильнішими, згуртованими, усі налаштовані на перемогу і на подальше відновлення України: Голова ради адвокатів Івано-Франківської області Світлана Петрова

24 лютого 2022 року російська федерація почала повномасштабну війну проти України, в зв’язку з чим на всій території України був запроваджений воєнний стан. Як війна вплинула на адвокатів в інших регіонах, і як вони зустріли виклики збройної агресії, ми запитали у Голови Ради адвокатів Івано-Франківської області Світлани Петрової.

  • Світлано Дмитрівно, Ви пам’ятаєте, як особисто для Вас почалася відкрита російська агресія 24 лютого? Якими були Ваші перші дії? Які дії Ви вчинили, як Голова Ради адвокатів?

24 лютого 2022 року весь Івано-Франківськ прокинувся біля 5 ранку від сильних вибухів в районі аеропорту і стало зрозуміло що розпочалась повномасштабне вторгнення. Зранку я приїхала в офіс Ради адвокатів де по-можливості зібралися всі члени ради, працівники апарату ради, щоб виробити стратегію дій роботи в умовах військового стану. Ми були на постійному контакті з керівництвом НААУ, з адвокатами з усієї України, з органами місцевого самоврядування.

  • Чи є адвокати з постраждалих регіонів країни, які знайшли собі притулок у Івано-Франківській області?

Уже 25 лютого 2022 року почався відтік людей з окупованих територій України, зі сходу, і багато звернень колег із Києва щодо можливості надати прихисток для проживання їм та їхнім родинам. В раду адвокатів постійно зверталися колеги з інших регіонів проханням допомогти в забезпеченні житлом , по можливості офісом. Наша область була транзитом з якої люди рухались до західних кордонів України для виїзду закордон. Адвокати Івано-Франківської області активно допомагали в розміщенні родини адвокатів для тимчасового проживання, надавали свої помешкання, по можливості забезпечували продуктами харчування , предметами першої необхідності. Приміщенням, технікою Ради адвокатів могли користуватися усі кому це було необхідно.

  • Ви співпрацюєте із Опікунською радою при НААУ? Адвокати з Вашої області зверталися за допомогою до Опікунської ради?

Так, усі наші колеги знають про існування Опікунської ради при НААУ. Та як мені відомо, станом на сьогодні, наші адвокати не зверталися за допомогою. Це пов’язано із тим, що наша область не є постраждалою від військових дій.

  • Багато адвокатів Франківщини взяли зброю та пішли на фронт захищати Україну? Чи підтримуєте Ви зв’язок з їх родинами? Вони звертаються за допомогою до Вас?

Адвокати Франківщини служать в ЗСУ, територіальній обороні. З ними ми на постійному зв’язку і в разі необхідності приймаємо рішення про ту чи іншу допомогу їм особисто, або їх військовому підрозділу. До прикладу, ми передали нашому колезі далекомір, який необхідний йому для виконання бойових завдань. До дня адвокатури України 2022 році ми прийняли рішення нагородити колег які безпосередньо захищають нашу Батьківщину, тому звертались до НААУ, облдержадміністрації, мера Івано-Франківська, з проханням нагородити адвокатів, які виконують свій військовий обов’язок.

На жаль, маємо втрати серед адвокатів регіону. В Сумській області під час бойового завдання загинув наш колега Пукіш Тарас Романович. Ми від імені родини звернулись до Опікунської ради при НААУ, проханням виділити матеріальну допомогу його родині. Крім того рада нашого регіону виділила кошти для його родини.

  • Можливо, адвокатська спільнота Івано-Франківщини бере участь у волонтерському русі, у допомозі ЗСУ? У чому полягає ця допомога?

Радою адвокатів Івано-Франківської області, КДКА Івано-Франківської області було прийнято рішення про перерахунок на потреби ЗСУ з коштів адвокатів регіону, 150000 гривень.

  • Чи відомі Вам випадки, коли адвокати, які постраждали внаслідок бойових дій лікуються у госпіталях Франківщини?

Щодо адвокатів які постраждали внаслідок бойових дій і лікуються в госпіталях Франківщини у мене відсутня така інформація і жодного звернення не було.

  • Як війна змінила роботу адвокатури та Ради адвокатів Івано-Франківської області? Які напрямки і пріоритети діяльності Ради адвокатів є зараз?

В квітні місяці 2022 року, коли загроза столиці пройшла, частина адвокатів-киян повернулися в Київ, і робота Ради зводилася до координації дій адвокатів-волонтерів. Ми неодноразово направляли волонтерську допомогу (медикаменти, турнікети, продукти харчування, товари особистої гігієни) в центральний офіс НААУ які по необхідності направляли в Східні області, Херсон. Як голова ради, я постійно комунікувала з усіма головами обласних рад адвокатів України, була на постійному зв’язку з ними, обмінювалися інформацією, це в певній мірі нас дуже згуртувало.

З 24.02.2022 року рада адвокатів Франківщини жодного дня не переривала роботу, ми проводили свої засідання, ми приймали людей з їх проблемами. Морально було дуже важко, коли люди приїжджали з окупованої території з маленькими дітьми, люди були в розпачі, не розуміли алгоритм своїх дій. Адвокати в нашій області продовжували працювати, надавали правничу допомогу в правоохоронних органах і судах, хоча об’єм роботи значно зменшився.

Восени 2022 року під час ракетних ударів по енергетичних об’єктах виникла проблема з забезпеченням електроенергією, перейшли на графіки відключень. При цьому, все одно рада нашого регіону працювала в звичайному режимі, іноді зі свічками, без тепла, інтернету. Завдяки нашим зусиллям ми отримали генератор і не дивлячись на виключно жіночий колектив давали собі раду в користуванні. В подальшому НААУ забезпечила нас і КДКА генераторами. Адвокати мали можливість користуватися в осінньо-зимовий період офісом ради.

Не дивлячись на військовий стан рада продовжує організовувати і проводити вебінари, семінари для адвокатів щодо підвищення своєї професійної кваліфікації. Адвокати які склали успішно кваліфікаційний іспит проходять стажування, результати якого ми заслуховуємо на засіданні ради і приймаємо рішення про видачу свідоцтва про право на заняття адвокатської діяльності.

  • Чи є серед Ваших колег з Франківщини ті, які вимушені були покинути країну після 24 лютого 2022р, рятуючи свої родини? Ви підтримуєте із ними зв’язок?

Так, серед наших колег є адвокати з маленькими дітьми, які прийняли рішення покинути нашу країну. Ми на постійному телефонному зв’язку з ними, і я впевнена що всі колеги повернуться в Україну.

Війна зробила нас більш сильнішими, згуртованими, усі налаштовані на перемогу і на подальше відновлення України.

СЛАВА УКРАЇНІ! ГЕРОЯМ СЛАВА!