Соціальні мережі буквально вибухнули чисельним постами про появу на столичних вулицях автомобілів, брендованих написом “ВІЙСЬКОВІ АДВОКАТИ” та контактним номером телефону. Зараз все, що пов’язане з процесом мобілізації перебуває у фокусі уваги суспільства, тому я вирішив розібратися – що насправді стоїть за “військовими адвокатами”.
Про це зазначає Володимир Цибулько у блозі ЦЕНЗОР.НЕТ
Першим відео кортежу з кількох мікроавтобусів опублікував у TikTok користувач sasha.bibigon 19 березня 2025 року: https://www.tiktok.com/@sasha.bibigon/video/7483598471463750967
Єдина інформація, зазначена в профілі користувача: “Військові Адвокати”, без додаткового опису та пояснень.
Принаймні в одному відео видно, що всередині мікроавтобуса перебувають люди у військовій формі, яку згідно законодавства мають право носити лише наступні категорії громадян: військовослужбовці, військовозобов’язані під час проходження зборів, резервісти, курсанти, ліцеїсти та особи, звільнені з військової служби в запас або у відставку з наданням права носіння військової форми. Чи мають право носити військову форму ці особи – невідомо.

Журналісти “СтопКор” зв’язалися за вказаним на автівках номером і виявилося, що за маркетинговою компанією стоять звичайні юристи, які “жодних гарантій щодо захисту від ТЦК” не надають, а пропонують лише консультаційні послуги. Відтак журналісти дійшли висновку, що скоріше за все, мета кампанії має суто маркетингові цілі.
В той же час мобільний застосунок Getcontact, що дає змогу подивитися, як певний телефонний номер записаний в переліку контактів інших користувачів, видав за запитом наступний результат:

Отже, видно, що номер, вказаний на автомобілях, пов’язаний не лише з консультаціями, а й з наданням таких послуг, як постачання алкоголю, та перевезення через блокпости під час комендантської години.
В той же час, судячи з відгуків користувачів того ж додатку Getcontact, надані послуги не відповідають заявленій якості:

Що говорить законодавство
Згідно законодавства України, не існує спеціалізації “військовий адвокат”, оскільки це суперечить профільному Закону “Про адвокатуру та адвокатську діяльність”, який визнає військову службу несумісною з діяльністю адвоката. У разі виникнення обставин несумісності, адвокат зобов’язаний протягом трьох днів подати до регіональної Ради адвокатів заяву про призупинення адвокатської діяльності. Про це детально розповідала Ганна Колісник, Голова Комітету Національної асоціації адвокатів України із захисту прав людини в своїй публікації “Чому не існує військових адвокатів” взимку 2024 року.
“Начальник має право віддавати підлеглому накази і зобов’язаний перевіряти їх виконання. У свою чергу, підлеглий зобов’язаний беззастережно виконувати накази начальника (крім випадків віддання явно злочинного наказу) і ставитися до нього з повагою. Отже, основоположні засади адвокатської діяльності суперечать принципам несення військової служби. І у випадку поєднання статусів адвоката та військовослужбовця виникає ситуація, коли людина повинна дотримуватись одночасно двох принципів, які прямо суперечать один одному. І коли адвокат ігнорує вимогу несумісності, він ставить під загрозу дотримання прав людини, котру представляє”, – зазначала вона.
Попри це, в Україні є адвокати, які порушили законодавство та не припинили свою професійну діяльність. Видання “ADVOKAT POST” вбачає в їх діяльності спроби утворити новий вид адвокатури – військову адвокатуру.
В свою чергу лідери професійних адвокатських асоціацій Європи, а також керівництво Національної асоціації адвокатів України (НААУ) вважають подібні ініціативи такими, що загрожують верховенству права.
“Це тривожний сигнал, ми стурбовані і це дійсно загроза верховенству права в Україні. Ми тримаємо з вами руку на пульсі та очікуємо інформації про розвиток ситуації. Будьте впевнені в нашій цілковитій підтримці, ви можете розраховувати на підтримку міжнародної спільноти адвокатів”, – заявив Арменак Утуджіан, Голова 53-ї Європейської конференції президентів адвокатур, Президент австрійської адвокатури.
В той же час в НААУ підкреслюють, що проблема набула актуальності не лише для України і може призвести до законодавчих і політичних дискусій в інших країнах Європи.
Вже під час написання статті телеграм канал “Мій Київ|Світло” повідомив, що представники Національної поліції України перекрили рух вулицею Лабораторна в Голосіївському районі м. Києва через підозрілий автомобіль брендований написом “Військові адвокати”.

Після спроб перевірки між співробітниками Нацполіції та “військовими адвокатами” виникла штовханина, внаслідок якої принаймні одна людина зазнала тілесних ушкоджень. На місці подій також були присутні працівники швидкої медичної допомоги, які надали першу допомогу постраждалому.
Я переконаний, що вже незабаром стане відомо про те, хто ховається в брендованих мікроавтобусах і які цілі вони насправді ставлять перед собою. Питання в тому, наскільки законні їхні дії і яку відповідальність вони за це понесуть.
Тим часом Інтерфакс-Україна опублікував відкритий лист Національної асоціації адвокатів з приводу ситуації, що склалася. В ньому зазначено, що “військові адвокати” не мають нічого спільного з адвокатурою та наголошується, що адвокат не має права в своїй професійній діяльності вдаватися до засобів та методів, які суперечать чинному законодавству та Правилам адвокатської етики. В листі, який спрямували до Офісу Генпрокурора, Міноборони, МВС, ДБР, СБУ та комітетів Верховної Ради засуджуються випадки фізичного впливу з боку осіб, які називають себе “військовими адвокатами” стосовно посадових осіб. Там також підкреслили, що “адвокатура здійснює захист прав військовозобов’язаних та військовослужбовців виключно у межах, визначених законодавством України, та на підставі принципів законності й верховенства права”.
Замість висновку
Навряд чи bibigon є прізвище, а швидше за все нікнеймом, запозиченим в однойменного героя казки Корнея Чуковського “Пригоди Бібігона”. За сюжетом казки Бібігон – це хлопчик-ліліпут, який впав на Землю з Місяця, живе в письменника на дачі, їздить верхи на качці та протистоїть індикові Брундуляку, який на його думку насправді є чаклуном і перетворює людей в мишей, хробаків та жаб. Характер у Бібігона хвастливий – він нібито не боїться левів та крокодилів, але одного разу злякався звичайної бджоли і змушений був ховатися в чорнильниці письменника. В казці Бібігона майже відмив Мийдодір, але у житті все набагато складніше. Чи вдасться відмитися адвокатам-бібігонам покаже час.
Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.