«Військові адвокати»: хто випустив джина з пляшки?

Днями на вулицях Києва можна було побачити дивний кортеж з майже однакових мікроавтобусів з намальованими на бортах написами «Військові адвокати».

Якийсь незрозумілі особи влаштували акцію просто у центрі столиці. Столиці країни, яка прямо зараз веде збройну боротьбу за своє існування.

Організаторами акції відверто заявляється, що вони знайдуть вихід з любої ситуації і «бусіфікують тцк»

Немає жодних сумнівів щодо справжніх мотивів організаторів подібного «двіжу» – заробити на людях, які шукають способу ухилитися від виконання свого громадянського обов’язку. І немає жодних сумнівів що за подібними акціями стоять відверто антиукраїнські сили, оскільки саме їм вигідно роздмухувати громадянський конфлікт між військовим та цивільними.

Такі акції безумовно мають бути проаналізовані відповідними підрозділами Служби Безпеки України і застосовані відповідні заходи.

Тим часом військові не приховують свого обурення від побаченого, зокрема полковник ЗСУ Анатолії Штефан опублікував у себе на Фейсбуці відео з колоною машин так званих «військових адвокатів».

“Сьогодні в соцмережах масово поширюють аналогічні відео з цим кортежем, під улюлюкання та неймовірне щастя небайдужих українців. Кількість коментарів від вдячних українців про – нарешті громадянський спротив та аналогічних цим зашкалює. Цікаво чому цю автоколону не бачили в березні 2022 року при підвозі боєприпасів та продовольства оборонцям Київщини? Чи евакуації мирного населення з районів бойових дій. Можливо зараз ця колона поїде в сторону Донеччини, Харківщини та Сумщини евакуювати мирне населення?», – написав він у Facebook.

Правильні питання ставить пан полковник, але не всі.

Що це взагалі за словосполучення «військові адвокати»? Адже в Україні немає такого терміну, не кажучи вже про подібну структуру. То звідки воно взялося?

Як не дивно, але першими про створення «військової адвокатури» як окремого від структури української адвокатури органу заговорили саме адвокати, причому ті, хто став до лав ЗСУ.

Вартує нагадати, що поштовхом для таких розмов став Проект Закону про внесення змін до статті 7 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність” щодо уточнення підстав несумісності з діяльністю адвоката».

Справа у тому, що принцип несумісності є основоположним в системі адвокатури, однак певна кількість адвокатів, які пішли воювати, вирішили, що принципи не стінка – посунуться.

Не посунулися. Попри весь опір, та безпідставні звинувачення Національної асоціації адвокатів України, адвокатам-воїнам було доведено, що займатися і тим, і тим не вийде. Хоча б з тієї причини, що військовослужбовець, який склав присягу, фактично перебуває під наказом і сам собі не дуже належить.

Тобто військовослужбовець який справді воює, фізично не має змоги когось і десь захищати, не кажучи вже про те, що він не може залишати бойову позицію коли йому заманеться.

Таким чином, легко дійти висновку, що ті адвокати-воїни які мають час, натхнення і можливість ще і виконувати адвокатські обов’язки імовірніше за все в бойових діях участі не приймають.

Проте, що робити, якщо тебе все ж позбавили права займатися адвокатською діяльністю за порушення принципу несумісності?

Відповідь очевидна: спробувати створити свою адвокатуру – військову.

Це впряму пропонує зробити Артем Донець, військовослужбовець, який як раз і отримав дисциплінарну відповідальність і зупинення права займатися адвокатською діяльністю через порушення принципу несумісності.

Колега Артема Донця, військовслужбовець з Міноборони і теж який неодноразово був фігурантом дисциплінарних процедур, – Ілля Костін розвиває цю думку.

«Адвокат має мати можливість надавати послуги під час мобілізації, тому що право на захист — це частина правосуддя і невідʼємні права громадянина. Інше питання, як це співвідноситься з військовою службою. Ці зміни потрібні були раніше»

Напрочуд дивно чути від ніби досвідчених юристів як у них в одному реченні містяться «незалежний адвокат» і «військовослужбовець». Тим більш дивно чути як в системі Збройних сил намагаються створити підрозділ, який одночасно має і захищати військовослужбовців, вчинивших проступок і виконувати накази військового керівництва.

Це якби адвокатура підпорядковувалася прокуратурі

Втім Ілля Костін, Артем Донець та подібні їм «адвокати» не бачать тут протирічь. Чи усвідомлювали вони наслідки своїх дій, що згодом цим можуть скористатися аферисти, відверті злодії та антиукраїнські елементи? Здається що ні.

Але саме аферисти і злодії влаштували «бусіфікований» автопробіг Києвом, взявши на озброєння ідею, яку подарували їм «адвокати-військовослужбовці» Ілля Костін та Артем Донець.

Аби першими отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.