Фонд Вікімедіа, який володіє Вікіпедією, подав апеляцію на рішення московського суду з вимогою видаляти інформацію, пов’язану з вторгненням росії в Україну, стверджуючи, що люди мають право знати про факти війни.
Про це пише Reuters.
Московський суд оштрафував Фонд Вікімедіа на 5 мільйонів рублів (це орієнтовно 88 тис. доларів) за відмову видалити те, що він назвав дезінформацією, зі статей російськомовної Вікіпедії про війну, зокрема «Вторгнення Росії в Україну», «Військові злочини під час російського вторгнення в Україну» та «Бійня в Бучі».
«Це рішення означає, що якісно отримані, перевірені факти у Вікіпедії, які не узгоджуються з обліковими записами російського уряду, є дезінформацією», – сказав Стівен Лапорт, заступник генерального юрисконсульта Фонду Вікімедіа.
Вікіпедія, яка стверджує, що пропонує «іншу версію історії», є одним з небагатьох основних російськомовних джерел інформації для росіян, які залишилися після репресій проти ЗМІ в Москві.
«Уряд націлений на інформацію, яка є життєво важливою для людей у час кризи», – сказав Лапорт. «Ми закликаємо суд переглянути на користь права кожного на доступ до інформації і свободу вираження поглядів».
Московський суд стверджував, що те, що він назвав дезінформацією у Вікіпедії, становить загрозу для громадського порядку в Росії. Фонд притягнули до відповідальності за законом про невилучення забороненої інформації. Справу порушив російський регулятор зв’язку Роскомнагляд.
У зверненні до Вікіпедії, оприлюдненому 6 червня зазначається, що видалення інформації є порушенням прав людини. У ньому сказано, що Росія не має юрисдикції щодо Фонду Вікімедіа, який доступний у всьому світі більш ніж 300 мовами.
Записи Вікіпедії створюються та редагуються виключно волонтерами.
Розповіді про війну, найбільше наземне вторгнення в Європі з часів Другої світової війни, різко відрізняються – і стали дуже заполітизованими, оскільки журналістів як у Москві, так і на Заході регулярно звинувачують у неправдивій подачі інформації про війну.
Україна заявляє, що стала жертвою неспровокованого захоплення землі в імперському стилі з боку Росії, і що вона буде боротися до кінця, щоб повернути територію, яку окупували російські війська. Київ неодноразово звертався до Заходу з проханням додаткової допомоги у боротьбі з Росією.
Президент Володимир Путін і російські чиновники не використовують слова «війна» чи «вторгнення». Вони назвали це “спеціальною військовою операцією”, спрямованою на запобігання переслідуванню російськомовних на сході України.