Дивіденди, отримані в момент заснування організації як єдиного власника статутного фонду та учасника такої юрособи, потрібно вважати доходом особи, який не належить до категорії додаткового блага

02 квітня 2019 року Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду розглянув касаційну скаргу Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 05 вересня 2016 року й ухвалу Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 06грудня 2016року у справі No808/1882/16 (провадження NoК/9901/41949/18) за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Техноцентр Маяк Запоріжжя» до Державної податкової інспекції у Жовтневому районі м.Запоріжжя Головного управління ДФС у Запорізькій області про скасування податкових повідомлень-рішень.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

Контролюючий орган провів перевірку платника податків, за результатами якої було встановлено порушення правильності обчислення, повноти та своєчасності сплати податку з доходів фізичних осіб, подання з недостовірними відомостями податкової звітності про суми доходів та невірність відображення виплати доходу фізичній особі-засновнику (учаснику) такої юридичної особи за такою ознакою доходу, як додаткове благо. Указані висновки було зроблено на підставі того, що виплата дивідендів фізичній особі, яка є засновником платника податків, здійснювалася фактично до моменту внесення коштів фізичною особою до статутного фонду в період, коли відповідна фізична особа не набула корпоративних прав, що свідчить про помилковість визначення ставки податку бази оподаткування нарахованого та виплаченого доходу, який підпадає під визначення доходу як додаткового блага.

Запорізький окружний адміністративний суд постановою, залишеною без змін ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду, задовольнив адміністративний позов.

Верховний Суд залишив касаційну скаргу без задоволення, а оскаржувані судові рішення – без змін.

ОЦІНКА СУДУ

Вищий орган юридичної особи-платника податків за умови наявності прибутку, що залишився нерозподіленим після сплати всіх обов’язкових платежів і відрахувань, може прийняти рішення про виплату дивідендів. До компетенції загальних зборів належить затвердження строку та порядку виплати частки прибутку (дивідендів).

Дивіденди, виплачені (нараховані) на користь фізичної особи, враховуються підприємством, яке виступає податковим агентом, у дохід такої фізичної особи, який є об’єктом оподаткування відповідно до підпункту 164.2.8 пункту 164.2 статті 164 Податкового кодексу України. Якщо корпоративні права на участь в управлінні й отриманні прибутку організації належать фізичній особі-платнику податків, якій виплачені дивіденди, отримані в момент заснування такої організації як єдиним 100% власником статутного фонду й учасником такої юридичної особи, то такі сплачені дивіденди можна вважати доходом особи.

Детальніше з текстом постанови Верховного Суду від 02 квітня 2019 року у справі No808/1882/16 можна ознайомитися за посиланням – https://reyestr.court.gov.ua/Review/80894117.