Вирішенню кадрової кризи в судах може сприяти повернення суддів у відставці: Лідія Ізовітова

Проблеми кадрового дефіциту і нестачі досвідчених суддів можна вирішити, якщо запропонувати суддям у відставці можливості повернутися до здійснення правосуддя.

Таку ідею запропонувала Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

За її словами, в результаті реалізації різних Концепцій, Стратегій судово – правових реформ  судова система опинилась на межі знищення. Впродовж 2014-2016 року відбувалися одночасно і відкрита, і прихована люстрація суддів. Багато професійних суддів скористалися правом на відставку, і цей процес набув лавинного характеру.

«Запроваджуючи першу судово-правову реформу за Концепцією 1992 року,  акцентувалася особлива увага на тому, щоб  у ході реформи не було дискримінації і приниження кваліфікованих суддів. Підкреслювалось, що  бережливе  ставлення  до цих людей є не тільки моральним обов’язком, а й необхідною умовою поступового переходу до правової держави», – нагадала Голова НААУ.

«Чи кращим стало наше суспільство через 30 років? Чи перейшли ми до правової держави, якщо державою не  дотримано моральний обов’язок перед суддями?», – звернулася Лідія Ізовітова до всіх учасників дискусії.

За її прогнозом, надалі криза не буде вирішена швидко навіть у випадку формування нового складу ВККСУ за новими принципам.

«Коли прийдуть у суди новопризначені судді? Відповіді немає. І чи зможуть новоспечені, молоді судді,  якісно здійснювати правосуддя? Адже вони прийдуть у суди, де відсутні професійні судді з досвідом», – переконана Голова НААУ.

Лідія Ізовітова запропонувала у межах Національної дискусії  розглянути питання про можливість тимчасового повернення суддів із відставки з відповідними для них преференціями.

«Вони усі нещодавно пройшли кваліфікаційне оцінювання. Їм потрібно гарантувати залишення того ж розміру суддівської винагороди, яку їм нарахували при звільненні. Ми зможемо реально і дуже швидко наповнити наші суди професійними та  досвідченими суддями до часу удосконалення законодавства по створенню і діяльності ВККСУ», – сказала Голова НААУ.

У Національній дискусії беруть участь Голова ВРП Андрій Овсієнко, Заступник Голови Верховного Суду, голова Касаційного господарського суду Богдан Львов, провідний міжнародний експерт з питань правосуддя Проекту “Pravo-Justice” Анна Адамска-Галант, голова Ради суддів України Богдан Моніч.