Проблеми кадрового дефіциту і нестачі досвідчених суддів можна вирішити, якщо запропонувати суддям у відставці можливості повернутися до здійснення правосуддя.
Таку ідею запропонувала Голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова під час національної дискусії «Доступ до правосуддя: реалії та перспективи». Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.
За її словами, в результаті реалізації різних Концепцій, Стратегій судово – правових реформ судова система опинилась на межі знищення. Впродовж 2014-2016 року відбувалися одночасно і відкрита, і прихована люстрація суддів. Багато професійних суддів скористалися правом на відставку, і цей процес набув лавинного характеру.
«Запроваджуючи першу судово-правову реформу за Концепцією 1992 року, акцентувалася особлива увага на тому, щоб у ході реформи не було дискримінації і приниження кваліфікованих суддів. Підкреслювалось, що бережливе ставлення до цих людей є не тільки моральним обов’язком, а й необхідною умовою поступового переходу до правової держави», – нагадала Голова НААУ.
«Чи кращим стало наше суспільство через 30 років? Чи перейшли ми до правової держави, якщо державою не дотримано моральний обов’язок перед суддями?», – звернулася Лідія Ізовітова до всіх учасників дискусії.
За її прогнозом, надалі криза не буде вирішена швидко навіть у випадку формування нового складу ВККСУ за новими принципам.
«Коли прийдуть у суди новопризначені судді? Відповіді немає. І чи зможуть новоспечені, молоді судді, якісно здійснювати правосуддя? Адже вони прийдуть у суди, де відсутні професійні судді з досвідом», – переконана Голова НААУ.
Лідія Ізовітова запропонувала у межах Національної дискусії розглянути питання про можливість тимчасового повернення суддів із відставки з відповідними для них преференціями.
«Вони усі нещодавно пройшли кваліфікаційне оцінювання. Їм потрібно гарантувати залишення того ж розміру суддівської винагороди, яку їм нарахували при звільненні. Ми зможемо реально і дуже швидко наповнити наші суди професійними та досвідченими суддями до часу удосконалення законодавства по створенню і діяльності ВККСУ», – сказала Голова НААУ.
У Національній дискусії беруть участь Голова ВРП Андрій Овсієнко, Заступник Голови Верховного Суду, голова Касаційного господарського суду Богдан Львов, провідний міжнародний експерт з питань правосуддя Проекту “Pravo-Justice” Анна Адамска-Галант, голова Ради суддів України Богдан Моніч.