До Дня адвокатури, який відзначають 19 грудня, у Харкові відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Адвокатура України: сучасний стан та перспективи розвитку». Участь у фаховій дискусії взяли науковці, судді, адвокати та політики.
Так сталося, що в умовах суцільної несправедливості, руйнувань та непоправних втрат ми все більше спостерігаємо паростки правового нігілізму, які пронизують всі сфери суспільних відносин. За таких умов інститут захисту вже сам потребує захисту. На цьому наголосила голова НААУ, РАУ Лідія Ізовітова.
Про це повідомляє Національна асоціація адвокатів Україна.
Вона пояснила, що останнім часом вчиняються спроби запровадити (зокрема і на законодавчому рівні), певні механізми, що перешкоджають повноцінному і ефективному захисту прав людини.
«Засади змагальності учасників процесу наразі утрачають свою актуальність на фоні суспільного запиту на справедливість, який дуже загострився через біди війни, — зауважила Л.Ізовітова. — І цей запит, на жаль, не задовольняють наші правоохоронні органи. Відкрийте сайт Офісу Генпрокурора з офіційною статистикою, подивіться кількість кримінальних проваджень, які були відкриті, скільки передано до суду. І порівняйте з кількістю обвинувальних вироків. Ви зрозумієте, про що я говорю».
Очільниця НААУ звернула увагу на те, що адвокатів фактично роблять винними у проблемах українського правосуддя. «Замість того, щоб організувати сьогодні якісну роботу правоохоронних органів, йде мова про те, що заважають адвокати, — пояснила вона. — Ми бачимо перманенті нарікання на погане законодавство про адвокатуру та поганих адвокатів, які зловживають правами та затягують розгляд справ. І втомлені війною громадяни готові до обмежень справедливості, готові до того, щоб був вплив обвинувачення на захисну функцію адвокатури, готові до дискримінації адвокатів. Але ці громадяни не розуміють, що при цьому поступаються правами людини».
Виклики інституту
Як приклади негативних тенденцій вона пригадала скасування «правок Лозового» та законопроекти, пов’язані із притягненням суддями адвокатів до відповідальності за «зловживання правами» та втручанням у компетенцію дисциплінарних органів адвокатури.
«Немає такої статті в КПК, як права захисника або адвоката. Захисник користується правами обвинуваченого і підозрюваного, тобто він користується правами людини. То чи можна обмежити права людини?», — поставила запитання Л.Ізовітова. При цьому вона звернула увагу на справжні проблеми тривалості кримінальних процесів. «Жодна з ініціатив не визнає основну причину порушення розумних строків розгляду справ. А між тим, на неї вказують самі судді. І перша з них – це катастрофічний стан із заповненням вакансій суддівських посад.
Відтак ми сьогодні маємо шалене навантаження на суддю, за якого фізично неможливо організувати належний розгляд справи», – зазначила голова РАУ, НААУ.
Також серед викликів інституту адвокатури під час воєнного стану вона назвала запровадження кримінальної відповідальності для тих адвокатів, які залишилися на тимчасово окупованій території. Адже їхню професійну діяльність із захисту та представництва громадян України пропонують вважати злочином колабораціонізму. Питання, яке залишається у зв’язку із цим без відповіді, полягає в тому, як на ТОТ, яка залишається територією України, гарантувати право кожного на правничу допомогу? Із запровадженням воєнного стану це право, на відміну від інших, не було обмежене. І його реалізацію покладено саме на інститут адвокатури. « В українців, які вимушені були отримати паспорти РФ і зараз перебувати під її юрисдикцією, позбавили права захисту. А адвокатів, які наважаться виконувати свій обов’язок, виконуючи Конституцію на території України, за це будуть переслідувати як злочинців», – зробила висновок Л.Ізовітова.
На всі ці проблеми, зауважила вона, постійно вказує Рада адвокатів України і структурні підрозділи Національної асоціації адвокатів України у своїх рішеннях та висновках до законодавчих ініціатив, під час круглих столів, у публікаціях. Про ініціативи, які загрожують принципам адвокатської діяльності, інформується Президент, керівництво та профільні комітети парламенту, міжнародна спільнота. «Можливо, саме тому ми і чуємо в бік адвокатури неприємні закиди, — припустила очільниця НААУ. — Але ми переконані, що забезпечення прав громадян та права на справедливе судочинство, неухильне дотримання Конституції та законів України за будь-яких умов не може розходитися із національними інтересами. І саме цю думку слід доводити суспільству щодня. І ми це робимо, намагаємося довести це своєю працею».
Аби першим отримувати новини, підпишіться на телеграм-канал ADVOKAT POST.