Вища рада правосуддя констатує наявність підстав для звернення до Служби безпеки України щодо необхідності проведення перевірки можливих протиправних дій співробітників Служби безпеки України за обставинами, викладеними у повідомленні судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Наталі Погрібної, а також до Офісу Генерального прокурора за фактом незаконного використання спеціальних технічних засобів отримання інформації у приміщенні суду.
Про це повідомляє прес-служба ВРП.
Суддя повідомила, що до її кабінету зайшли два чоловіки у цивільному, які представилися співробітниками Служби безпеки України та поцікавилися станом розгляду кримінальної справи, що перебувала в її провадженні.
Н.Погрібна відмовила чоловікам у наданні такої інформації, оскільки вони не є учасниками справи, та запропонувала звернутися до суду з офіційним запитом.
Суддя також зазначила, що того самого дня виявила електронний пристрій чорного кольору, прикріплений за допомогою двосторонньої клейкої стрічки до стільця, на якому сидів один із чоловіків.
Слідчо-оперативна група вилучила вказаний предмет, після чого до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого статтею 359 Кримінального кодексу України (незаконні придбання, збут або використання спеціальних технічних засобів отримання інформації).
ВРП вважає, що наявні підстави для вжиття заходів щодо забезпечення незалежності суддів та авторитету правосуддя, оскільки така форма звернення працівників СБУ є неприпустимою з огляду на положення частини шостої статті 48 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», Конституції України в частині обов’язку поважати незалежність судді і не посягати на неї.
Звернення до суду громадян, організацій чи посадових осіб, які відповідно до закону не є учасниками судового процесу, щодо розгляду конкретних справ не розглядаються, якщо інше не передбачено законом.
За протиправні дії співробітників СБУ передбачено дисциплінарну, адміністративну та кримінальну відповідальність, тому вони повинні утриматись від виконання будь-яких наказів, розпоряджень або вказівок, які суперечать чинному законодавству.
З огляду на викладене ВРП вирішила звернутися до Офісу Генерального прокурора щодо надання інформації про розкриття та розслідування злочину у кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого частиною першою статті 359 КК України, а також до Служби безпеки України щодо необхідності проведення перевірки можливих протиправних дій співробітників за обставинами, викладеними у повідомленні судді Артемівського міськрайонного суду Донецької області Погрібної Н.М.