Зміни в правовому регулюванні відносин приватизації та оренди державного й комунального майна призводять до колізій у практичній діяльності адвокатів

Про це зазначив Голова Комітету з питань  інвестиційної діяльності та приватизації, адвокат Олександр Задорожний під час спільного з  Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду круглого столу, присвяченого аналізу судової практика у господарських спорах, пов’язаних з приватизаційними правовідносинами та орендою державного й комунального майна, повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.

“Останнім часом докорінно змінилося правове регулювання відносин приватизації та оренди державного й комунального майна. Від цього значно потерпає практична діяльність адвокатів із захисту прав та інтересів клієнтів у справах цієї сфери. Саме тому аналіз та систематизація останньої судової практики є надважливим завданням і для адвокатів, і для суддів”, – наголосив голова профільного комітету НААУ.

Під час круглого столу секретар судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, суддя Тетяна Дроботова продемонструвала презентацію, присвячену практиці КГС ВС з питань приватизації та оренди державного й комунального майна, і розкрила суть правових позиції, викладених у постановах Верховного Суду. Суддя звернула увагу на зміну парадигми та підстав звернення до КГС ВС, зазначивши, що такі звернення можливі лише у чітко визначених законом випадках.

Участь у заході взяли адвокати: заступник Голови Комітету з питань  інвестиційної діяльності та приватизації Неля Рикова та член цього ж Комітету,  д.ю.н., професор Учбово-наукового юридичного інституту Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника Анатолій Коструба.

Серед іншого, під час заходу було висвітлено проблемні питання визначення юрисдикції при судовому оскарженні приватизації. Учасники дійшли висновку, що такою юрисдикцією незалежно від суб’єктного складу є виключно господарський процес з огляду на характер спірних правовідносин та правової природи приватизації. При цьому, на відміну від приватизації, при судовому оскарженні оренди державного або комунального майна вирішальне значення має суб’єктний склад.  Так, зокрема, при судовому оскарженні орендарями – фізичними особами, які не мають статус ФОП, юрисдикцією є цивільний процес.

Учасники також обговорили проблеми правозастосування при розірванні/визнанні недійсними  договорів приватизації, стягненні орендної плати та неустойки при припиненні договорів оренди державного й комунального майна, а також застосування ст. 625 ЦКУ, відмежування пролонгації та поновлення договорів оренди тощо.

За наслідками круглого столу було прийнято рішення про необхідність систематизації судової практики з проблемних питань правозастосування у сфері приватизаційних та орендних правовідносинах  у єдиному посібнику, який буде корисним для всіх правників.