За ініціативою Комітету з питань митного та податкового права 05 жовтня в НААУ відбувся вебінар на тему «Практика РБО: реєстрація податкових накладних».
Про це повідомляє прес-служба Національної асоціації адвокатів України.
Спікерами були: Володимир Забудський та Василь Суховий – інспектори Ради бізнес-омбудсмена; Ірина Нараєвська, член Комітету з питань митного та податкового права НААУ.
Модерували захід Яків Воронін – Голова Комітету з питань митного та податкового права НААУ та Ірина Станіславська – директорка з комунікацій РБО.
Василь Суховий зазначив, що станом на 01.10.2021 Рада бізнес-омбудсмена отримала 9589 скарг підприємців, близько чверті з яких стосувалися роботи системи моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, а саме:
- зупинення реєстрації ПН/РК;
- неврахування таблиць даних;
- включення до переліків ризикових платників податків;
- невиконання судових рішень щодо реєстрації податкових накладних.
Василь підкреслив, що у випадку зупинення реєстрації ПН/РК звертатися до РБО по допомогу необхідно перед поданням скарги до центральної комісії ГУ ДПС, але після того, як ви отримали відмову від регіональної комісії.
За даними ДПС, наразі в Україні у переліках ризикових знаходиться від 30 до 50 тис. платників ПДВ. Володимир Забудський систематизував фактори, які сприяють включенню платників податків до переліків ризикових:
- недостатня податкова віддача з ПДВ та податку на прибуток, від’ємне значення ПДВ “без поважних причин”;
- недостатньо працівників та ОЗ, низький рівень заробітних плат;
- сумнівний ПДВ-кредит “на вході”;
- “Підозріле” накопичення запасів;
- непорозуміння з податковими органами стосовно запитів, зустрічних звірок, допуску до перевірок.
Одним із варіантів вирішення проблеми поряд з можливістю неодноразових звернень про перегляд ризиковості (п. 6 Порядку № 1165) є залучення Ради бізнес-омбудсмена. За статистикою 49,2% справ з цього предмета закривається успішно за участю РБО.
Іншою проблемою, яку виокремив інспектор, є невиконання судових рішень, які зобов’язують податкові органи зареєструвати податкові накладні. Станом на початок серпня 2021 року на супроводженні ДПС знаходилося 13,3 тис. справ, у т.ч. 5,1 тис. на стадії виконання. Володимир розповів про такі причини затримки виконання судових рішень, з якими на практиці стикається РБО:
- суд не направив рішення;
- описки у судових рішеннях;
- неналежний відповідач;
- немає зобов’язання зареєструвати;
- подані з порушенням строку, повторні апеляції;
- анулювання реєстрації платника ПДВ.
За статистикою 93,1% справ з цього предмета закривається успішно за участю РБО.
Запис події можна переглянути за посиланням.