Адвокатура звернула увагу на важливий нюанс декриміналізації домашньої порнографії

Аби осучаснити регулювання відносин, пов’язаних із ввезенням, виготовленням, збутом і розповсюдженням порнографічних предметів, у Верховній Раді запропонували внести зміни до відповідної статті 301 КК. Але деякі з них потребують уточнення.

Зауваження і пропозиції до такої ініціативи на прохання Комітету ВР з питань правоохоронної діяльності висловили комітети Національної асоціації адвокатів України з питань кримінального права та процесу і з питань захисту прав людини.

Про це повідомляє НААУ.

Йдеться про проект Закону «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за ввезення, виготовлення, збут і розповсюдження порнографічних предметів малолітнім і неповнолітнім, та вдосконалення інших положень статті 301», зареєстрований у парламенті за №9623-1.

Аби привести відносини у цій сфері до реального стану, автори пропонують декриміналізувати так звану домашню порнографію. Відповідальність за зберігання, переміщення, а також виготовлення творів, зображень або інших предметів порнографічного характеру, кіно- та відеопродукції, комп’ютерних програм порнографічного характеру не наступатиме за сукупності трьох умов:

1) наявність згоди особи, яка зображена на таких предметах;

2) особисті мотиви (крім корисливих);

3) такі дії вчинені без мети збуту чи розповсюдження.

Таке послаблення пояснюється тим, що в більшості країн світу виготовлення та розповсюдження порнографії на побутовому рівні, а саме в особистих некорисливих мотивах, не є суспільно небезпечним. Автори проекту вважають, що кримінальна відповідальність за такі дії має бути виключена, а права осіб, яких було засуджено за подібні кримінальні правопорушення відновлено.

В НААУ застерігають, що ця виняткова норма не повинна поширюватися на випадки, коли твори, зображення або інші предмети порнографічного характеру, кіно- та відеопродукція, комп’ютерні програми порнографічного характеру створені із залученням неповнолітнього або малолітнього. Наявність згоди у цьому випадку не повинна братися до уваги.

Повний текст зауважень до проекту №9623-1 можна переглянути за посиланням.