24 лютого 2022 року російська федерація почала повномасштабну війну проти України, в зв’язку з чим на всій території України був запроваджений воєнний стан. Як війна вплинула на адвокатів в інших регіонах, і як вони зустріли виклики збройної агресії, ми запитали у Голови Ради адвокатів Київської області Петра Бойка.
Ви пам’ятаєте, як особисто для Вас почалася відкрита російська агресія 24 лютого? Якими були Ваші перші дії? Які дії Ви вчинили, як Голова Ради адвокатів Київщини?
Війна увірвалась в наше життя несподівано. Ми знали, що вона невідворотна, але не хотіли і не могли у це повірити. Ми хотіли помилитися.
Але, на превеликий жаль, – не помилились!
О 4-й годині ранку 24 лютого 2022 року два потужні вибухи, які ми почули – назавжди розділили наше життя – те, що було до війни, і те, що відбувається зараз.. Те, у що ніхто не міг повірити, справдилось.
Паніки не було, але було відчуття нагальної відповідальності: насамперед – за близьких та рідних, а коли переконався, що вони у безпеці — відразу ж була проведена робота по скликанню позачергового засідання Ради адвокатів Київської області.
Вже пообіді 24 лютого на сайті Ради було розміщено повідомлення про те, що телефони РАКО працюють в штатному режимі й готові приймати виклики щодо підтримки адвокатів. Також було вирішено створити загін адвокатів Київської області для забезпечення опору ворогу. Хоча, на той момент ще ніхто не знав, як швидко розгортатимуться події — і що деякі міста Київщини опиняться в окупації вже за лічені години.
Тож найголовнішим моїм завданням в перші дні війни було показати, що адвокати консолідовані як ніколи і готові до відсічі ворога, а вже з точки зору “відбиття” ворога, то тут першу скрипку відразу почали відігравати сили ТРО та ЗСУ, до яких багато наших адвокатів вступило в перші ж дні російської навали.
Як війна змінила роботу адвокатури та Ради адвокатів Київської області?
Якщо коротко, то роботу адвокатури війна змінила докорінно з точки зору нових сенсів та смислів, але абсолютно не змінила з точки зору формату та мети роботи. Адвокат в будь-яких умовах буде працювати відповідно до закону, і з метою захисту прав клієнтів. Його головною зброєю, якщо він тільки не на “нулі”, були і назавжди залишатимуться знання. В деяких галузях роботи стало набагато менше (корпоративні та кримінальні справи), в деяких зазначається зростання — шлюбно-сімейні відносини, міграційні справи. Деякі справи для адвокатів стали абсолютно новими — такі, наприклад, як відшкодування збитків завданих російським вторгненням.
З квітня 2022 року у складі Ради з’явився новий “воєнний” комітет – Комітет з питань взаємодії з військовою адміністрацією, правоохоронними органами та судовою системою для забезпечення захисту цивільного населення в умовах воєнного стану. Серед практичних аспектів його діяльності я б виділив багаторазові виїзні засідання на місця руйнування будинків, що зазнали пошкоджень в результаті збройної агресії РФ. Під час таких засідань надавалась допомога у проведенні допитів постраждалих, належного проведення експертиз тощо.
Крім того, 15 грудня 2022 року, за ініціативи цього ж Комітету відбулося підписання Меморандуму про співпрацю між учасниками проєкту «Міжнародна мережева співпраця у подоланні наслідків збройних конфліктів: кейс України». В червні 2023 року з цього питання відбудеться конференція у Вашингтоні (США), де адвокати, судді та міжнародні юристи напрацьовуватимуть конкретні механізми відшкодування завданої шкоди.
Протягом останнього року Рада адвокатів Київської області не проводила ніяких урочистих засідань чи святкувань, що цілком зрозуміло, окрім одного невеличкого засідання на День адвокатури, під час якого вшанували відзнаками наших колег-побратимів, які захищають Батьківщину зі зброєю у руках.
І є два напрями діяльності РАКО, які на початку війни були призупинені, але з червня 2022 року повністю відновлені — це діяльність Комітету захисту гарантій адвокатської діяльності та заходи з підвищення кваліфікації адвокатів.
Які напрямки і пріоритети діяльності Ради адвокатів є зараз, під час активних бойових дій?
Одразу уточню, що акцент стосовно “активних бойових дій” саме на території Київщини, дякувати Богу, поки оминає нашу Раду. Але їх наслідки річної давнини ми відчуваємо й сьогодні. Пріоритетом Ради адвокатів Київської області є сприяння адвокатам у подоланні цих наслідків. Це й надання матеріальної допомоги тим, хто був в окупації та втратив житло чи офіс та створення спеціального Благодійного фонду допомоги адвокатам Київщини.
Крім того, одним з основних напрямків роботи Ради є допомога нашим побратимам на лінії фронту.
Щодо механізмів діяльності Ради в умовах воєнного стану, нині вони майже не відрізняються від мирних часів.
Чи надаєте Ви підтримку Вашим колегам, які опинилися у скрутному становищі через російську агресію? Яка це підтримка?
Так, обов’язково. З початку російської війни проти України, Київська область відразу опинилась в центрі подій. Важкі бої в містах Ірпінь, Буча, Гостомель, Макарів, навколо селищ Броварського та Вишгородського районів призвели в тому числі й до численних жертв серед цивільного населення, знищення матеріальних ресурсів тощо. Багато адвокатів та їх родин залишились без житла та засобів для існування. Внаслідок цього Рада адвокатів Київської області ще 20 березня 2022 року оголосила про надання допомоги адвокатам Київщини, які постраждали внаслідок воєнних дій.
В першу чергу матеріальна допомога надається:
- Адвокатам та (або) членам їх сімей, що загинули внаслідок воєнних дій на території Київської області з 24.02.2022 року;
- Адвокатам та (або) членам їх сімей, що отримали тяжкі тілесні ушкодження внаслідок воєнних дій на території Київської області з 24.02.2022 року;
- Адвокатам та (або) членам їх сімей, що повністю втратили житло внаслідок воєнних дій на території Київської області з 24.02.2022 року, яке слугувало місцем постійного проживання, у випадку неможливості подальшого проживання в ньому через значний ступінь руйнування та відсутність іншого придатного до проживання житла;
- Самотнім адвокатам старше 70 років, які не мають змоги евакуюватись або евакуйовані, але не мають засобів до існування.
В другу чергу матеріальна допомога надається:
- Адвокатам та (або) членам їх сімей, чиє житло частково зруйновано внаслідок воєнних дій та потребує відновлення з можливістю подальшого проживання;
- Адвокатам та (або) членам їх сімей, що отримали тілесні ушкодження середньої тяжкості внаслідок воєнних дій;
- Адвокатам, які є батьками-одинаками та не мають засобів до існування внаслідок початку воєнних дій з 24.02.2022 року та за відсутності доходу.
В третю чергу матеріальна допомога надається:
Адвокатам та дітям адвокатів, які потребують постійного прийому життєво необхідних лікарських препаратів та не мають засобів для придбання таких препаратів;
Крім того, як я вже сказав раніше, з вересня минулого року розпочала свою роботу БО “Благодійний фонд допомоги адвокатам Київщини”, яку очолює наш колега – адвокат Микола Замковенко.
Фонд створений Радою адвокатів Київської області та займається питаннями адвокатів, які постраждали від навали російських окупантів.
Чи багато колег-адвокатів звертаються до Вас про надання допомоги? Як проходить процес надання допомоги? У якому розмірі може бути надана матеріальна підтримка адвокатам?
На жаль, дуже багато адвокатів та їх родин залишились без житла та засобів для існування внаслідок війни. Тільки станом на 1 липня минулого року до РАКО звернулось 28 адвокатів, які отримали виплати в розмірі від 5000 грн до 20 000 грн. Загалом було перераховано кошти на суму 460 тис грн. Найчастіше підставами для звернення ставали повне або часткове руйнування житла (постраждали адвокати з Бородянки, Бучі, Ірпінь), втрата роботи, заощаджень та засобів для існування. Зафіксовані також звернення від матері-одиначки з проханням виділення допомоги на дитину, а також від добровольця територіальної оборони, який просив вирішити питання надання допомоги в закупівлі амуніції та засобів індивідуального захисту для несення служби.
Згодом, напрям щодо надання матеріальної та гуманітарної допомоги адвокатам перебрав на себе новостворений Благодійний фонд. Результати його роботи будуть оприлюднюватись на сайті. Але вже можемо похвалитись певними здобутками. Так, Благодійний фонд отримав гуманітарну допомогу від колег з Республіки Польщі та Франції та розподілив її серед адвокатів, які звернулися за допомогою. На потреби адвокатів отримано 6 генераторів, сонячні панелі, лампи на сонячних батареях та налобні ліхтарі. Але найголовніше – було отримано справжній “будинок на колесах” (автотрейлер) для родини адвоката, що повністю втратила житло під час воєнних дій.
Величезну роль в організації та логістиці цієї допомоги для Фонду надав справжній амбасадор захисників Київщини – адвокат Павло Луцюк.
На рахунок Фонду надходять і грошові пожертви.
Певно, наразі у адвокатів по всій Україні поменшало роботи, і відповідно, багато хто просто опинився у скрутному положенні. Чи звертаються вони до Вас, як до голови Ради адвокатів? Чи в змозі Рада надавати матеріальну чи іншу допомогу у таких випадках? Це виключно матеріальна допомога, чи якісь її інші види?
Роботи у адвокатів поменшало, це дійсно так. Але станом на сьогодні ми залишили можливість надання підтримки лише для адвокатів похилого віку та матерів-одиначок. І то цей напрям роботи зараз також краще переадресовувати в напрямок Благодійного фонду, адже саме з цією метою він і створювався. Бо законодавством чітко не передбачено, що Рада адвокатів регіону може надавати таку допомогу. Тому наша головна задача в цьому питанні — радше організаційно-комунікаційна, аніж практично-прикладна.
Нещодавно пані Ганна Лазарчук у інтерв’ю розповідала нам про діяльність Опікунської ради при Національній асоціації адвокатів України. Ви маєте контакти, співпрацюєте із Опікунською радою? Хтось із Вашого регіону входить до її складу? Чи інформуєте Ви ваших колег про існування та діяльність Опікунської ради? Можливо Ви маєте статистику, скільки Ваших колег звернулося за допомогою до Опікунської ради?
Звичайно, ми маємо певні контакти з Опікунською радою, адже вони надали допомогу вже більш ніж півтисячі адвокатів по всій Україні, в тому числі й родинам з Київської області. Але насправді діяльність Опікунської ради та Благодійного фонду Київщини — це дві паралельні історії, які працюють за схожим принципом. Тільки Опікунська рада — в межах всієї України, а ми — в межах своєї області. Тому у нас не настільки тісні контакти з Опікунської радою, як в інших регіонах, бо ми фактично створили свій власний аналог такої ради.
Можливо, адвокатська спільнота Київщини бере участь у волонтерському русі, у допомозі ЗСУ? У чому полягає ця допомога, та як це відбувається (наприклад, збираються кошти, необхідні речі)?
Допомога й донати для ЗСУ — це, мабуть те, чим пишається кожен українець незалежно від професійної приналежності. Але окрім індивідуальних пожертв кожного окремого адвоката, Рада адвокатів Київської області може похвалитись й колективними рішеннями про перерахування значних сум коштів (від 200 000 грн) на користь Збройних Сил України.
Крім того, час від часу ми передаємо й спеціальну волонтерську допомогу. На підставі звернень від військових, Радою адвокатів Київської області приймалися рішення щодо закупівлі снайперських прицілів, тепловізорів, тактичних смарт-годинників, бронежилетів. Придбано безпілотний літальний апарат для здійснення розвідувальних операцій на відстані до 50 кілометрі. Заброньовано та внесено передоплату за безпілотний авіаційний комплекс ВАЛК-1.
Також було прийнято рішення про надання допомоги Головному військовому клінічному госпіталю де перебувають на лікуванні бійці, що постраждали під час воєнних дій.
Вже неодноразово зазначалося, що подібна допомога ЗСУ – це чи не єдиний спосіб, у який адвокати Київщини можуть висловити вдячність за самовіддану службу військових та їх неоціненний внесок у нашу майбутню перемогу над ворогом.
Чи відомі Вам випадки (а можливо, є й статистика – скільки), що Ваші колеги з Київщини зі зброєю в руках захищають Україну у складі ЗСУ чи ТРО? Ви надаєте підтримку їхнім родинам, та яка це підтримка?
Адвокати – одна з професій, що одразу стала “воєнною”. Багато адвокатів Київщини вступило до лав ЗСУ, боронячи країну від окупантів. Інші ж активно займаються волонтерською діяльністю, відстоюючи спільну для всіх мету – «Допомогти, захистити, відстояти Україну!».
Але певну статистику з цього приводу вести важко, адже поки триває війна, багато чого не можна озвучувати публічно. Скажемо одне — Україну захищають сотні адвокатів Київської області, і всі вони — справжні патріоти своєї Батьківщини.
Можливо, є якась особиста історія, пов’язана із Вашими колегами, яка вразила Вас? Можливо без вказування імен. Наприклад, ми брали інтерв’ю у Вашого колеги пана Олександра Прутяна, з Миколаївщини, який захищаючи нашу Батьківщину був серйозно поранений та проходить зараз лікування. Можливо, Вам відомі історії, де адвокати виявляють героїзм?
Всі адвокати, які боронять країну — справжні герої. Але мені пригадується один випадок майже на самому початку війни. Коли ще ніхто не знав, чи буде допомога від Західних партнерів, але була впевненість, що оскаженілому російському ведмедю потрібно й можна ламати зуби.
Історично відома згуртованість українського народу під час випробувань, будь то війна, революція чи інше лихо. Адвокат – це професія, яка безпосередньо пов’язана з відстоюванням своєї позиції, тому це не просто захисник в судовому процесі, але насамперед – і захисник Батьківщини.
Це на своєму прикладі довів адвокат Київщини Андрій Бевз. Не вагаючись, він вступив в бій на захист Київщини в складі місцевої територіальної оборони, і вдало підбив декілька БТР та танків ворога. Під час бою Андрія Бевза було поранено та згодом демобілізовано. Але він і зараз вважає, що не можна сидіти вдома в той час, коли в Україні війна бо хочеться докласти максимум зусиль для обороноздатності держави.
Багато колег-адвокатів з окупованих територій стали вимушеними переселенцями. Чи є такі на Київщині? Чи звертаються вони до Ради адвокатів за будь-якою допомогою, необов’язково фінансовою, та яка це може бути допомога? Чи комунікуєте ви із колегами, для яких Київщина стала тимчасовим домом?
Спільнота адвокатів Київської області за час війни стала тільки більшою. До нас приєднались колеги з Донецької, Луганської, Харківської та інших областей України. Це сотні й сотні адвокатів. Вони активно приєднуються до роботи РАКО, наприклад декілька колег одразу підключились до роботи Комітету захисту гарантій адвокатської діяльності. Тому такі адвокати знайшли у нас справжній, а не тимчасовий дім, і вони усі для нас — наші колеги, з якими ми працюємо пліч-о-пліч. В будь-якому випадку ми завжди надаємо посильну допомогу усім, хто звертається. І не важливо, це внесення змін до Єдиного реєстру адвокатів України, звільнення від внесків чи надання фінансової допомоги.
На Вашу професійну думку – чи є у громадян у майбутньому шанси на відшкодування понесених втрат в результаті війни? Які кроки їм необхідно для цього зробити? Можливо, у адвокатів Вашого регіону є досвід надання таких послуг громадянам – можливо, допомога у фіксуванні російських злочинів?
Так, наш “воєнний” комітет займається питаннями відшкодування в тому числі, тому адвокати можуть звертатись до нас і з цього приводу.
Що стосується загальних шансів, як відомо зі ЗМІ, загальна сума прямих задокументованих збитків житлової та нежитлової нерухомості, іншої інфраструктури України станом на грудень 2022 року склала понад $136 млрд (за вартістю заміщення). Зрозуміло, що це лише попередня сума, оскільки порахувати точну кількість знищеного майна, коли воєнні дії ще тривають, неможливо. Однак, вже зараз людям, майно яких пошкоджено або знищено, необхідно вчиняти дії пов’язані із фіксацією цих пошкоджень (знищень) та поданням інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації.
Одним із основних документів, які врегульовують питання подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації є Порядок подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 26 березня 2022 р. № 380. Він визначає, серед іншого, складові частини об’єктів знищеного/пошкодженого нерухомого майна та перелік осіб, які можуть подавати таке інформаційне повідомлення.
Інформаційне повідомлення може бути подане до Реєстру пошкодженого та знищеного майна наступними способами. Перший спосіб – самостійно: засобами Єдиного державного веб порталу електронних послуг (Портал Дія) чи через аналогічний мобільний додаток. Другий спосіб — через адміністратора центру надання адміністративних послуг або нотаріуса.
Але описані вище кроки — це процедура повідомлення, точні строки компенсації наразі не відомі, оскільки для цього необхідно дочекатись ухвалення відповідного закону.
І це все тільки наші внутрішньодержавні аспекти. Ще має бути прийнято багато міжнародних рішень, в тому числі щодо джерел фінансування. Але є надія, що повноцінне відшкодування буде.
Чи є серед Ваших колег-адвокатів ті, які покинули країну, рятуючи свої родини від російської окупації та обстрілів? Ви підтримуєте із ними зв’язок, можливо теж надаєте їм допомогу?
Такі колеги є, ми підтримуємо з ними зв’язок. Переважно це адвокати-жінки. Деяким з них вже навіть вдалось почати нову практику в інших країнах, наприклад, Польщі чи Німеччині. Деякі продовжують працювати дистанційно з клієнтами з України.
Щодо адвокатів-чоловіків варто зазначити, що залишились та боронять свою країну і працюють на благо суспільства тільки справжні патріоти.
Вважаємо ганебною поведінку чоловіків-адвокатів, що без вагомих на то причин шукають різні законні та незаконні шляхи для того щоб покинути територію України.
Чого на Вашу думку, не вистачає адвокатурі України для ще більшої підтримки своїх колег? Можливо, коштів, ресурсів, каналів комунікації?
Коштів і ресурсів зараз не вистачає всій країні. Адже тільки на потреби ЗСУ зараз витрачається увесь бюджет України мирного часу. Тому це питання досить риторичне. Але зазначу, що каналів комунікації ніколи не буде замало. Наведу простий приклад. Тільки завдяки Павлу Луцюку про проблеми адвокатів Київщини дізнались представники трьох чи чотирьох держав, і вони вже надали допомогу. А якби таких контактів були десятки? Але повторюсь, що питання риторичне — кожен зараз на своєму місці і робить те, що повинен.
Зазвичай, представники професії дуже врівноважені, скажімо беземоційні. Чи важко Вам опановувати свої емоції, дізнаючись про всі жахи війни з якими стикаються Ваші колеги? Це шкодить, чи допомагає у прийнятті рішень?
Уміння володіти собою — важлива навичка для адвоката. Так було і завжди буде. Правдою є й те, що на війні не може бути емоцій, бо це — небезпечно. Але пригнічувати свої емоції та відчуття теж не є прийнятним, бо тоді ми не зможемо розрізняти де добро, а де зло.
Потрібен певний баланс між усвідомленням усього, що відбувається та належним сприйняттям дійсності і вірою у краще майбутнє. Тільки це, на наш погляд, здатне врятувати від жахів війни.
Я погоджуюся з деякими колегами, що беземоційних українців на сьогодні не залишилось. І на жаль, це радше мінус, ніж плюс у всьому. Але дуже сподіваюсь, що Перемога змінить увесь наш світ на краще.
Як зараз, під час війни, відбувається співпраця між адвокатурою та правоохоронними органами? Чи поменшало тиску на адвокатів з їх сторони?
Взагалі, співпраця між адвокатурою та правоохоронними органами протирічить Правилам адвокатської етики.
Тиску на адвокатів не поменшало. Протягом дня буває і по 5-6 обшуків у адвокатів. Втім, Комітет захисту гарантій адвокатської діяльності чітко відпрацьовує свої функції, не допускаючи розголошення адвокатської таємниці. Комітет гарантує захист, про нього знають і слідчі СБУ, і прокурори, і детективи НАБУ. Однак діяльність правоохоронних органів є необхідною, як за мирних часів так і під час війни. Тож обшуки зараз — це частина нашого життя. Не погана і не хороша — а така яка є.
Чи підтримуєте Ви зв’язок із міжнародними адвокатськими організаціями у розрізі їхньої допомоги своїм колегам в Україні? Якщо так, то яку допомогу надають Ваші іноземні колеги? (Наприклад, можливо це не грошова допомога українським адвокатам, а допомога із прийняттям у себе та розміщенням колег, які вимушено стали біженцями?)
З самого початку воєнних дій, ще у березні 2022 року надходили телефонні дзвінки від колег з Республіки Польщі, які цікавилися питаннями, що стосуються допомоги в евакуації та розміщенні вимушених біженців з України.
Також наші польські колеги надають велику допомогу у наданні розголосу на міжнародній арені питань та проблем, що постають перед українськими адвокатами та суспільством в цілому. Зокрема надають змогу виступати на міжнародних форумах, конференціях та інших заходах з метою залучення коштів та допомоги.
У вересні з відповідним візитом для вивчення можливих напрямів допомоги до Києва приїжджала американська адвокатка Барбара Дж. Гісласон з Міннесоти. В Україні вона перебувала, представляючи інтереси Міжнародного союзу адвокатів, Американської асоціації юристів та Асоціації адвокатів штату Міннесота. Вочевидь, будемо розраховувати на тісну співпрацю з американськими адвокатами в цьому напрямі.