Ганно Гаро – адвокат, сімейний медіатор, к.ю.н., Голова Комітету з сімейного права НААУ, керівник Центру сімейного права ВША НААУ провела у Вищій школі адвокатури НААУ вебінар на тему: «Сімейні спори під час збройної агресії: виклики для сімейних адвокатів».
Сімейні спори, безумовно, є окремою і достатньо специфічною категорією цивільних справ, адже вони найбільше обтяжені емоціями і додатковими важелями впливу на їх учасників.
24 лютого 2022 року відбувся поділ людей на тих, хто прийняв рішення виїхати із зони бойових дій та тих, хто вирішив залишитися. Різні реакції на стрес та страх: “Бий, біжи, замри. Паніка… Увімкнення у всіх режиму виживання.” Відповідно відбулося сильне загострення емоційних станів людей.
Емоції, що й так супроводжували кожен сімейний спір, раптово стали ще гострішими, а рішення – швидшими та більш радикальнішими. Хто думав чи перебував у процесі розлучення, або передумав, або поставив на паузу, або переконався, що хоче завершити цей процес якомога скоріше. Інші ж навпаки – почали масово укладати шлюби.
З початку збройної агресії щодо України змінилось життя кожного з нас. Що ж до професійної сфери, то в роботі сімейного адвоката відбулися значні зміни:
- Значна кількість людей роз’їхалася по різних містах та країнах. Це і клієнти, і опоненти, і колеги, і свідки, що мали давати показання у справах;
- Встановлено особливі режими роботи судів, нотаріусів, державних органів, різних установ та організацій.
- Відбуваються постійні оновлення чинного законодавства, обумовлені необхідністю оперативного врегулювання тих чи інших процесів в умовах воєнного стану.
Лектор зазначила, що з моменту введення в Україні правового режиму воєнного стану основних змін зазнали наступні сфери:
- Правила виїзду чоловіків та батьків з дітьми. Чоловіки, що змушені рятувати близьких шляхом евакуації за кордон, стикаються з купою питань та непорозумінь щодо того, чи є у них право виїхати з країни і чи підпадає саме їх ситуація під встановлені виключення. Неодноразові зміни та роз’яснення не вирішили проблему по суті, і доцільно попередньо проконсультуватися з юристом чи адвокатом щодо підстав виїзду, зясувати наявність відповідного правового чи соціального статусу, належне його документальне підтвердження. Завчасне з’ясування усіх цих питань до приїзду на кордон допоможе упередити отримання особою відмови у перетині кордону України.
- Процедура реєстрації шлюбів. 07 березня 2022 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова «Деякі питання державної реєстрації шлюбу в умовах воєнного стану» № 213 (з подальшими змінами), відповідно до якої на період воєнного стану визначена особлива процедура реєстрації шлюбів для певної категорії осіб. Зокрема, шлюб може бути зареєстрований відділами державної реєстрації актів цивільного стану без особистої присутності нареченого (нареченої), які належать до певної категорії осіб. Йдеться, перш за все, про шлюб з військовослужбовцем Збройних Сил, Служби безпеки, Служби зовнішньої розвідки, Державної прикордонної служби тощо.
- Державна реєстрація актів цивільного стану. Як і раніше, державну реєстрацію актів цивільного стану громадян України, які проживають або тимчасово перебувають за кордоном, проводять дипломатичні представництва і консульські установи України. Так, відповідно до Наказу Мін’юсту та Міністерства закордонних справ «Про затвердження Інструкції про порядок реєстрації актів громадянського стану в дипломатичних представництвах та консульських установах України» від 23 травня 2001 року № 32/5/101, реєстрація народження дитини провадиться консулом з одночасним визначенням її походження та присвоєнням прізвища, імені та по батькові.
- Режим роботи судів. Під час воєнного стану суди працюють у штатному режимі, але існують певні особливості їхньої роботи. Наприклад, деякі категорії справ є пріоритетними до розгляду. Це справи пов’язані з обороноздатністю держави; забезпеченням режиму воєнного стану; мобілізації; питань, які потребують термінового вирішення (зокрема, кримінальні справи) тощо.
- Режим роботи нотаріусів. Певні особливості з’явились і в роботі нотаріусів. Вони продовжують вчиняти невідкладні нотаріальні дії, але наприклад, нотаріусам забороняється вчинення виконавчих написів за кредитними договорами, які не є нотаріально посвідченими. Державні та приватні нотаріуси продовжують вчиняти невідкладні нотаріальні дії на всій території України, крім міст/районів, де такої можливості немає у зв’язку з веденням активних бойових дій, зокрема:
- Посвідчувати довіреності, заповіти;
- Засвідчувати справжність підпису на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон;
- Заводити спадкові справи.
Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану врегульовані постановою КМУ від 28 лютого 2022 р. № 164 (з подальшими змінами)
З поміж іншого, нотаріальні дії вчиняються з урахуванням таких особливостей:
- Не вчиняються нотаріальні дії за зверненням громадянина-країни агресора, юридичної особи, створеної та зареєстрованої відповідно до законодавства РФ;
- Засвідчення справжності підпису на заяві про надання дозволу на виїзд дитини за кордон строком до трьох місяців здійснюється на звичайному папері, без використання спеціальних бланків нотаріальних документів;
- При появі загрози неправомірного вилучення чи втрати спеціальних бланків нотаріальних документів, що не були використані, або печатки нотаріуса такі бланки, печатки підлягають невідкладному знищенню;
- Дозволяється передавання спеціальних бланків нотаріальних документів між нотаріусами, у тому числі поза межами нотаріального округу, із складанням акта приймання-передачі у двох примірниках.
Ганна Гаро також звернула увагу на питання, які найчастіше постають перед сімейними адвокатами під час війни:
- Як оформити довідку на виїзд з дитиною/дітьми, у тому числі з інтернатів та дітей з особливими потребами;
- Як знайти свою дитину/дітей, які виїхали з другим із подружжя або іншими родичами за кордоном;
- Як оформити опіку над дитиною;
- Як усиновити дитину.
Лектор зауважила, що у 2022 році вже можна виокремити нові актуальні запити від клієнтів. Таким чином, прогнозується подальша активізація запитів клієнтів щодо наступних справ:
- Встановлення контакту з дітьми, які виїхали за кордон після 24.02.2022 року;
- Визначення місця проживання дитини;
- Встановлення факту перебування у фактичних шлюбних відносинах без реєстрації шлюбу;
- Встановлення фактів /реєстрація смерті та народження;
- Спадкові справи;
- Встановлення опіки (тимчасового улаштування) та усиновлення.