Більше суддів, швидші слухання та модернізовані процедури: wish list адвокатів Ірландії

Хоча існує розчарування в судовій системі через повільні темпи змін, вони можуть нарешті відбутись.

Про це пише ірландська Independent.

Якщо ви колись запитували адвоката про їхні погляди на найбільші проблеми, з якими стикається судова система, ви ніколи не отримували короткої відповіді.

Перевантажені суди, застарілі правила та процедури, а також відсутність суддів зазвичай називаються проблемами, що викликають занепокоєння, і так вже багато років.

Як правило, спостерігається розчарування у зв’язку з темпами змін, які зазвичай відбуваються повільно в юридичному світі. Але пандемія кидає виклик цій ситуації, оскільки останні 18 місяців показують, що можливо зробити за короткий проміжок часу.

Опитування Best Law Firms 2022, проведене Statista, вказує на те, що серед адвокатів відчувається відчутна жага змін, зокрема щодо забезпечення ресурсами судів та модернізації їхньої роботи.

Хоча судова реформа вже була на шляху цифрового порядку денного, криза Covid-19 змусила її різко прискорити це. Широке використання дистанційних судів було б немислимо для більшості юристів два роки тому, але тепер це стало нормою через необхідність.

Навіть якщо кількість фізичних слухань у вищих цивільних судах повільно збільшується в міру послаблення пандемії, переваги продовження використання дистанційних технологій, де не потрібні усні свідчення свідків, очевидні.

Огляд, який ініціював колишній президент Високого суду Пітер Келлі, рекомендував ряд заходів, спрямованих на зниження витрат і впорядкування правової системи. Міністерство юстиції взяло на себе зобов’язання провести реформи до 2023 року, керуючись звітом Келлі.

Але менш зрозуміло, що має статись з одним із найсерйозніших питань, яке турбує найбільшу кількість адвокатів в опитуванні Statista, — браком суддів для розгляду справ.

Найбільшою проблемою в судовій системі майже половина респондентів визнали «перевантажені органи влади».

Як коротко відповів один респондент: «У нас багато законів, але кількість суддів обмежена».

Критика поширюється навіть на рівень ресурсів, доступних і на інших майданчиках, таких як Комісія з трудових відносин та регулюючі органи.

Створено робочу групу для розгляду кількості та типу суддів, необхідних для забезпечення ефективного здійснення правосуддя протягом наступних п’яти років, але вона не надасть звіт раніше наступного травня.

Вже очевидно, що для повної реалізації законопроекту про сімейні суди знадобиться більше суддів, згідно з яким будуть створені окружні сімейні судові палати з суддями, яких призначають на трирічний термін. Передбачається, що це призведе до більшої послідовності у прийнятті рішень і позбавить від необхідності повторного розгляду справ, що може статися за нинішньої системи, оскільки деякі округи обслуговують відрядженні судді.

Ірландія незмінно входить до числа країн з найменшою кількістю суддів на душу населення в Європі.

У цьому році між головою Високого суду та урядом спостерігалась певна боротьба. Суддя Мері Ірвін попросила призначити від 15 до 20 додаткових суддів Високого суду для вирішення, за її прогнозами, «цунамі» судових процесів через відкладену вимогу, щоб суд розглянув питання боргів, ресурсів цивільних судів присяжних та інші, оскільки пандемія послаблюється. Однак лише п’ять кандидатів в судді призначено, що лишило “мови” Голову Високого суду.

Затримка в організації їх офіційного призначення призвела до шокуючого повідомлення минулого місяця про те, що багато судових процесів, у тому числі деякі за вбивство та зґвалтування, доведеться скасувати. Кризу вдалося уникнути лише після того, як ордери на призначення були поспішно представлені чотирьом із п’яти суддів.

«Затримки судових розглядів, навіть через Covid, повністю заважають здійсненню правосуддя в цій країні», — сказав один адвокат Statista.

«Потрібно більше суддів і більш ефективні процедури. Це є джерелом постійного збентеження і наших американських колег».

Інший респондент прокоментував, що затримки в суді створюють відставання, заважають ефективному здійсненню правосуддя та збільшують витрати.

Інший адвокат описав судову систему як «не орієнтовану на клієнта», «повільну та старомодну» з «мінімальними технологіями».

Серед інших проблем, які респонденти висвітлювали під заголовком «перевантажені органи влади», були недостатня ефективність деяких регуляторних органів та проблеми, які це викликає.

Інший респондент стверджував, що регулятори постійно недофінансовані, що призвело до значних затримок у процесах видачі дозволів.

Одним з цікавих висновків опитування було те, що майже кожен п’ятий юрист, який відповів, вважає, що найбільшою проблемою в судовому секторі є нерозумні клієнти.

Один з адвокатів сказав, що клієнти можуть мати необґрунтовані очікування того, скільки “коштує” справа. Інший розповів про тиск з боку клієнтів, сказавши, що іноді очікується «негайний розворот» у справі. Інші адвокати сказали, що вони стикаються з «недостатком терпіння» з боку клієнтів, які можуть бути «нерозумними» або «нереалістичними».

«Люди відчувають, що наймаючи адвоката, вони досягнуть свого, незважаючи на закони», – сказав один із них.

Інший сказав: «Іноді клієнти не бажають приймати «ні» як відповідь і можуть погрожувати й ображати».

Кожен восьмий адвокат сказав, що найбільшою проблемою для них є нечіткі закони, на що часто звертають увагу судові органи.

Один юрист сказав, що через відсутність чіткого розуміння того, що означають певні правила, юристи не можуть надати точні поради, що викликає розчарування в клієнтів.

Схожа частка адвокатів назвала ще одну проблему – «непрофесійних юристів».

«У деяких фірмах існує велика різниця між сервісом та рівнем професіоналізму», – заявив один юрист.

Один сказав, що стикався з колегами, які займалися галузями права, в яких у них було мало досвіду, а інший скаржився, що деякі юристи бралися за справи, до яких вони не готові або не мають кваліфікації.

«Жадібність, некомпетентність і зарозумілість небагатьох шкодять професії та забезпеченню правосуддя в цілому», — сказав один відповідач.