Чинність попередньо встановлених тарифів не є перешкодою для виконання підконтрольним суб’єктом припису контролюючого органу щодо розрахунку економічно обґрунтованих витрат на виробництво ЖКП

Процес встановлення цін/тарифів на ЖКП передбачає декілька етапів, зокрема розрахунок економічно обґрунтованих витрат на виробництво відповідних послуг та встановлення тарифів уповноваженими органами в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат.

19 грудня 2018 року КАС ВС розглянув справу No816/2481/17за позовом Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області до Дочірнього підприємства “Комунтех” комунального підприємства “Джерело” Новосанжарської селищної ради про зобов’язання вчинити певні дії, – і прийняв постанову, в якій зазначено наступне.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ

У період з 17 по 18 травня 2017 року працівником позивача проведено позапланову перевірку дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ДП “Комунтех”, за результатами перевірки складено акт No3 дотримання вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін ДП “Комунтех”.

На підставі вказаного акту винесено припис від 24 травня 2017 рокуNo2 про виконання законних вимог щодо усунення порушень порядку формування, встановлення та застосування державних регульованих цін,в якому викладені вимоги: 1) Тариф на послугу з вивезення твердих побутових відходів для населення та інших споживачів в розмірі 97,72 грн за 1м3, 12 грн з одного чоловіка на місяць – для населення, 91,40 грн за 1м3 – для інших споживачів,затверджений рішенням дев’ятнадцятої сесії сьомого скликання Новосанжарської селищної ради від 23 березня 2017 року No 2, є економічно необґрунтованим та сформованим з порушенням до запровадженого способу регулювання і не може бути застосований при розрахунках зі споживачами з 1 травня 2017 року; 2) Тариф на послугу з вивезення рідких нечистот для населення та інших споживачів в розмірі 62 грн за l м3 – для населення, 70,70 грн за l м3 – для інших споживачів, затверджений рішенням дев’ятнадцятої сесії сьомого скликання Новосанжарської селищної ради від 23 березня 2017 року No 2, є економічно необґрунтованим та сформованим з порушенням до запровадженого способу регулювання і не може бути застосований при розрахунках зі споживачами з 1 травня 2017 року; 3) В місячний термін усунути порушення вимог Порядку формування тарифів на послугу з вивезення твердих побутових відходів та послугу з вивезення рідких нечистот, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 липня 2006 року No 1010, ст.31 Закон України “Про житлово-комунальні послуги”, а саме провести розрахунки економічно обґрунтованих витрат на послугу з вивезення твердих побутових відходів та послугу з вивезення рідких нечистот.

У встановлений строк відповідачем припис не виконано.

ОЦІНКА СУДУ

Відповідно до чинного законодавства процес встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги можна умовно розподілити на такі етапи: 1) Здійснення уповноваженими виконавцями розрахунків економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг; 2) Подання уповноваженими виконавцями відповідних розроблених розрахунків економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг; 3) Доведення до споживачів інформації; 4) Встановлення органами місцевого самоврядування тарифів на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво (надання).

Отже, уповноважені органи (органи місцевого самоврядування) тільки встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі, не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, поданих їм виконавцями.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що Рішенням дев’ятнадцятої сесії сьомого скликання Новосанжарської селищної ради від 23.03.2017 No 2 “Про встановлення тарифів на послуги з вивезення твердих і рідких побутових відходів для населення, бюджетних установ та інших споживачів по Дочірньому підприємству “Комунтех” комунального підприємства “Джерело” Новосанжарської селищної ради” встановлено останньому тарифи на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення та інших споживачів у розмірі для населення- 97,72 грн за 1 м3, 12,00 грн. з одного чоловіка на місяць та для інших споживачів – 91,40 грн за м3, а також тарифи на послуги з вивезення рідких побутових відходів для населення та інших споживачів у розмірі для населення – 62,00 грн за м3, для бюджетних установ – 70,70 грн за м3 та для інших споживачів – 70,70 грн. за м3. У пункті 4 рішення зазначено, що тарифи вводяться в дію з 01.05.2017.

Після винесення оскаржуваного припису відповідач звернувся до Новосанжарської селищної ради з листом від 07.06.2017 No8 про зупинення рішення Новосанжарської селищної ради від 23.03.2017 No 2, яке, однак, було залишене в силі її рішенням від 07.06.2017 No6 – до введення в дію нових тарифів на послуги з вивезення твердих та рідких побутових відходів.

Крім того, п. 2 вказаного рішення відповідачу встановлено розробити економічно обґрунтовані тарифи на послугу з вивезення твердих та рідких побутових відходів для населення, бюджетних установ та інших споживачів та подати на розгляд виконавчого комітету та сесії Новосанжарської селищної ради в установленому законом порядку. Рішення Новосанжарської селищної ради від 23.03.2017 No 2, яким встановлено тарифи на послуги з вивезення твердих і рідких побутових відходів для населення, бюджетних установ та інших споживачів по Дочірньому підприємству “Комунтех” комунального підприємства “Джерело” Новосанжарської селищної ради є чинним, не скасоване, а отже підлягає виконанню.

Однак Суд зауважує, що вищезазначене рішення Новосанжарської селищної ради жодним чином не перешкоджає виконанню припису відповідачем, оскільки розроблення тарифів є першопочатковим етапом процедури встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги та не залежить від діючого рішення ради.

Суд вважає помилковим покликання Відповідача та висновки судів попередніх інстанцій про безпідставність позовних вимог в частині зобов’язання проведення розрахунків економічно обґрунтованих витрат на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення та послуг з вивезення рідких побутових відходів для населення.

Щодо позовних вимог в частині зобов’язання повернути споживачам суму необґрунтованої виручки, одержаної внаслідок застосування з 01.05.2017 економічно необґрунтованих тарифів на послуги з вивезення твердих побутових відходів для населення та послуг з вивезення рідких побутових відходів для населення, Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що вони не підлягають задоволенню.

За приписами ч. 3 статті 31 Закону України “Про житлово-комунальні послуги”, органи місцевого самоврядування встановлюють тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі не нижче економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво.

Наразі, Рішення Новосанжарської селищної ради від 23.03.2017 No 2, яким встановлено тарифи на послуги з вивезення твердих і рідких побутових відходів для населення, бюджетних установ та інших споживачів по Дочірньому підприємству “Комунтех” комунального підприємства “Джерело” Новосанжарської селищної ради є чинним, а тому у відповідача відсутні правові підстави для повернення споживачам суми необґрунтованої виручки, у зв’язку неподанням Відповідачем обґрунтованих розрахунків та незатвердження їх Новосанжарською селищною радою.

Крім того, підставою для звернення з даним позовом стало невиконання відповідачем припису від 24.05.2017 No2, тоді як під час перевірки не перевірялися підстави для повернення різниці між необґрунтованими тарифами застосованими з 01.05.2017 і тарифами, що діяли до 30.04.2017, та вказаний припис не містить такої вимоги до відповідача.

Постанова КАС ВС від 19 грудня 2018 року у справі No816/2481/17 – http://reyestr.court.gov.ua/Review/78716159.