Нормативна підстава кваліфікації за вказаною статтею передбачає обов’язкове врахування судом юридичного критерію, а саме раптовості виникнення стану сильного душевного хвилювання та причин його виникнення (протизаконного насильства, систематичного знущання або тяжкої образи з боку потерпілого). Встановлення юридичного критерію стану сильного душевного хвилювання є компетенцією суду, а не експерта
Обставини справи: між ОСОБА_1 та його дружиною ОСОБА_2, які перебували за місцем свого проживання,у вечірній час виник словесний конфлікт через ревнощі з боку ОСОБА_1. Цей конфлікт було продовжено у першій половині наступного дня. Після вказаного словесного конфлікту ОСОБА_1 вийшов з кухні у коридор квартири та у своїй сумці взяв ніж, клинок якого має довжину 175 мм, повернувшись до приміщення кухні, де на той момент перебувала ОСОБА_2,він почав наносити ним численні удари в життєво важливі органи останньої. Після чого він взяв зі столу кухонний ніж, лезо якого має довжину 93 мм, та продовжив наносити ОСОБА_2 численні удари ножем в область тулуба, шиї та обличчя, заподіявши їй тілесні ушкодження, від яких остання померла на місці. У ОСОБА_2 було виявлено: 18 ран на обличчі, 12 ран на шиї, 9 ран грудної клітки, 3 рани на животі, 6 ран на руках, 1 садно на стегні, сліпе поранення тазу.
Позиції судів першої та апеляційної інстанцій: за вироком місцевого суду ОСОБА_1 засуджено за ч. 1 ст. 115 КК.
Апеляційний суд вказане рішення залишив без зміни.
Постановою ВС вказану ухвалу апеляційного суду скасовано та призначено новий розгляд у суді апеляційної інстанції.
Ухвалою апеляційного суду вирок місцевого суду залишено без зміни.
Позиція ККС: залишено без зміни ухвалу апеляційного суду.
Обґрунтування позиції ККС: Приймаючи вказане рішення, колегія суддів ККС, зокрема, визнала необґрунтованими доводи у касаційній скарзі про неправильність кваліфікації дій ОСОБА_1 у зв’язку з тим, що засуджений перебував у момент вчинення злочину у стані сильного душевного хвилювання, а тому його дії слід кваліфікувати за ст. 116 КК.
Суд апеляційної інстанції не погодився з твердженнями сторони захисту про те, що дії ОСОБА_1 слід кваліфікувати за ст. 116 КК, оскільки на час вчинення злочину останній перебував у стані афекту з огляду на те, що сильне душевне хвилювання як факультативна ознака суб’єктивної сторони складу злочину – це емоційно-психічний стан особи, спричинений протиправною (аморальною) поведінкою потерпілої особи або психотравмуючою ситуацією, за яких особа частково втрачає можливість усвідомлювати власні діяння та (або) керувати ними, що може позначатися на кваліфікації злочину, визначенні виду або розміру покарання та застосуванні інших заходів кримінально-правового впливу. Стан сильного душевного хвилювання охоплює афект та афективні стани.
Колегія суддів апеляційного суду також зазначила, що обов’язковою умовою юридичної кваліфікації дій обвинуваченого за ст. 116 КК є невчинення умисного вбивства в стані фізіологічного афекту, що є суто медичним, психолого-психіатричним критерієм, а в стані сильного душевного хвилювання, що є критерієм кримінально-правовим, за яким кваліфікація дій винного за вказаною статтею можлива лише у разі, якщо стан сильного душевного хвилювання раптово виник внаслідок протизаконного насильства, систематичного знущання або тяжкої образи з боку потерпілого. При цьому встановлення фактичних даних, які б свідчили про наявність обставин, передбачених ст. 116 КК, і які могли б викликати у винного стан сильного душевного хвилювання, є компетенцією суду.
Вказані мотиви ґрунтувалися на дослідженні висновку судово-психіатричного експерта, відповідно до якого ОСОБА_1 у період часу, до якого відноситься діяння, та у теперішній час не виявляв та не виявляє ознак будь-якого психічного розладу. За своїм психічним станом на період часу, до якого відноситься діяння, та на теперішній час ОСОБА_1 міг та може усвідомлювати свої дії та керувати ними. У теперішній час ОСОБА_1 за своїм психічним станом може правильно сприймати обставини, які мають значення для провадження і давати про них свідчення. З огляду на його психічний стан, з ОСОБА_1 можуть проводитися слідчі дії і він може брати участь у судовому засіданні. У теперішній час ОСОБА_1 не виявляє ознак будь-якого психічного розладу, за своїм психічним станом не потребує застосування до нього примусових заходів медичного характеру. У період часу, до якого відноситься діяння, ОСОБА_1 не перебував у стані тимчасового хворобливого порушення психічної діяльності.
У зазначеному висновку психолог-експерт вказала, що нещодавнє перебування обвинуваченого протягом тривалого періоду в місцях проведення АТО, зокрема, психологічні зміни, які спостерігали свідки в перший після повернення період (знервованість), могли непрямо вплинути на полегшеність реалізації агресивних дій. Експерт дійшла висновку, що всі перелічені нею обставини дозволяють стверджувати з найбільшою вірогідністю, що у період учинення правопорушення ОСОБА_1 перебував у стані фізіологічного афекту, який суттєво вплинув на його свідомість та діяльність, певним чином обмежуючи їх повноту та контрольованість. Стан афекту може розглядатися як психологічна передумова кваліфікації стану «сильного душевного хвилювання» в юридичному формулюванні.
У судовому засіданні як суду першої інстанції, так і апеляційного суду експерт-психолог підтвердила свій висновок, викладений у психологічній частині даної експертизи, а також додала, що обвинувачений ОСОБА_1 у стані фізіологічного афекту наніс потерпілій 47 ран у короткий термін і ще дві рани (позажиттєві) він наніс пізніше іншим знаряддям злочину, коли вийшов зі стану фізіологічного афекту. Свої висновки вона базувала на висновку судово-медичної експертизи трупа ОСОБА_2 та поясненнях ОСОБА_1.
Колегія суддів не встановила в матеріалах кримінального провадження будь-яких відомостей про протизаконне насильство, систематичне знущання або тяжку образу засудженого з боку потерпілої.
Вважалося, що саме по собі бажання особи пожити нарізно, розлучитися чи навіть подружня зрада, про наявність якої відомо лише зі слів засудженого, не може бути визнано достатньою підставою для юридичного визначення настання стану сильного душевного хвилювання, бо не є ні протизаконним насильством, ні систематичним знущанням, ні тяжкою образою в правовому значенні цих термінів.
Врахувавши те, що ОСОБА_1 заподіяв потерпілій ОСОБА_2 не менше 49 ножових поранень, утому числі проникаючих у грудну клітину, шию, черевну порожнину, від чого і настала її смерть, апеляційний суд правильно погодився з висновком суду першої інстанції про те, що ОСОБА_1 вчинив саме умисне вбивство, тобто умисне протиправне заподіяння смерті іншій людині, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 115 КК.
Крім того, судово-психіатрична експертиза, на яку посилається сторона захисту, позбавлена висновку про наявність у діях засудженого фізіологічного афекту або сильного душевного хвилювання, що позбавляє можливості юридичного аналізу. До того ж в суді першої інстанції не ставилося питання про призначення додаткової експертизи. Разом з цим показання експерта підлягали дослідженню в загальному порядку та не могли бути визначальними при кваліфікації дій засудженого.
У зв’язку з наведеним, в апеляційного суду не було підстав для перекваліфікації дій засудженого, про що наведено вичерпні мотиви прийнятого рішення.
Детальніше з текстом постанови ВС від 16.03.2021 у справі No759/17836/17 (провадження No 51-3065км19) можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/95708358