Доведення обставин, пов’язаних з обґрунтованістю землевпорядної документації покладається на сторони в судовому процесі: суддя Юрій Чумак

21 жовтня 2021 року суддя-спікер судової палати для розгляду справ щодо земельних відносин та права власності Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду Юрій Чумак став учасником IV Business & Legal Real Estate Forum.

Про це повідомляє прес-служба Судової влади.

Юрій Чумак висловив думку щодо компетенції органів державної влади та органів місцевого самоврядування в питаннях про визначення розміру земельних ділянок, необхідних для обслуговування об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. За словами судді КГС ВС, доведення обставин, пов’язаних з обґрунтованістю землевпорядної документації, зокрема щодо розміру земельної ділянки, покладається на сторони в судовому процесі. Позивач у справах зазначеної категорії повинен довести належними доказами, а не виключно експертним висновком, ту обставину, що неналежними доказами є розроблений на замовлення відповідача проєкт землеустрою чи технічна документація із землеустрою, у яких, власне, і визначається конкретна площа земельної ділянки, необхідна орендарю для експлуатації та функціонування належної йому будівлі (ведення господарської діяльності). Таким чином, факт перевищення площі відведеної земельної ділянки над площею, яку займають об’єкти нерухомості та яка необхідна для їх обслуговування, не може бути самостійною підставою для визнання такого передання землі незаконним і задоволення відповідного позову.

Окрім цього, спікер закцентував увагу на застосуванні ст. 120 у поєднанні з положеннями ст. 134 Земельного кодексу України, на обґрунтованості необхідного розміру земельної ділянки відповідно до державних будівельних норм і на цільовому призначенні земельної ділянки, яка надається для обслуговування об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), що перебувають у власності фізичних або юридичних осіб.