Фактично ми побачили складання іспиту на інституційність адвокатським самоврядуванням в широкому сенсі: Голова Ради адвокатів Миколаївської області Антипченко

24 лютого 2022 року російська федерація почала повномасштабну війну проти України, в зв’язку з чим на всій території України був запроваджений воєнний стан. Як війна вплинула на адвокатів в інших регіонах, і як вони зустріли виклики збройної агресії, ми запитали у Голови Ради адвокатів Миколаївської області Антипченко В’ячеслава Костянтиновича.

 • Ви пам’ятаєте, як особисто для Вас почалася відкрита російська агресія 24 лютого? Якими були Ваші перші дії?

Як і для всіх громадян України – гучні вибухи вранці та перші повідомлення про їхній контекст, якщо не брати до уваги суто робочі відомості про нетипову ситуацію з регулюванням руху торговельного флоту в портах Одеси, які з’явилися ще вночі. Як виявилося до уваги треба брати все – завдяки сучасним технологіям колеги так чи інакше обмінюються певними спостереженнями, які можуть бути корисними в повсякденній діяльності.

Першими діями, звісно, були оцінка ситуації за інформацією з усіх доступних джерел та налагодження постійнодіючого зв’язку з адвокатами області.

 • Як війна змінила роботу адвокатури та Ради адвокатів Миколаївської області?

Дійсно – змін уникнути було неможливо, але було можливо спробувати зробити цей процес контрольованим. Говорячи про адвокатуру слід зазначити, що така виконує конституційну функцію і, навіть в тих умовах, мала стало продовжувати її забезпечувати. Ми зіткнулися і з вимушеною міграцією, і з відсутністю зв’язку з окремими членами спільноти, але головне – з безпрецедентними викликами, які хоч і важко, але витримують як самі адвокати, так і адвокатське самоврядування. В частині безпосередньо самих адвокатів ми бачили як складнощі, що були викликані докорінними змінами звичного ладу роботи на початковому етапі, проблеми, обумовлені бойовими діями на територіях громад області, так і активну участь адвокатів в усіх без виключення видах діяльностей, яких потребувала держава – від роботи на гуманітарному напрямку до ініціативного вступу до лав ЗСУ та ТРО. Окремо слід зазначити практично цілодобову надпосилену роботу правоохоронних органів, що зазвичай має слідством необхідність взаємодії з адвокатурою, але в нових умовах – з певними особливостями – наявність допуску до державної таємниці, тощо.

Через це Рада також працювала практично цілодобово – сучасні засоби зв’язку дозволяють це здійснювати децентралізовано, але з використанням відомих каналів обміну інформацією. Завдяки цьому ми по мірі можливостей зберігали двосторонній зв’язок як з адвокатами, так і з правоохоронними органами, системою БПД. Врешті вималювалася в чомусь нова картина роботи Ради, але в корні вона ґрунтувалася на системі, що була відпрацьована роками до цього. Саме це дозволило відносно швидко налагодити нові напрямки – допомогу тим, хто її потребував і потребує у всіх доступних формах (не в останньою чергу – психологічну), загальні методичні рекомендації щодо дій адвоката у нових умовах по конкретним напрямками, розширена міжнародна співпраця, тощо.

 • Які напрямки і пріоритети діяльності Ради адвокатів Миколаївщини є зараз, під час бойових дій?

Головних напрямків можна виділити три: 1 – підтримка адвокатів в усіх доступних формах від інформаційної до матеріальної, 2 – швидке реагування на зовнішні чинники з метою пропонувати спільноті певні рішення та можливості (в т.ч. нерідко можливості прикладання професійних вмінь, що вкрай важливо для тих зі спільноти, хто втратив звичні джерела доходів), 3 – системне забезпечення адвокатурою сталого виконання конституційної функції, що визначена ст. 132 прим. 2 Конституції України – саме для цього і існує самоврядування.

 • Чи надаєте Ви підтримку Вашим колегам, які опинилися у скрутному становищі через російську агресію? Яка це підтримка? Чи багато колег-адвокатів звертаються до Вас про надання допомоги? Як проходить це процес?

Це важлива складова повсякденної роботи ради. Система надання матеріальної підтримки налагоджена з 1 березня 2022 року. Це як грошова допомога так і допомога в натуральному вигляді. Вже 7 березня для адвокатів області був доставлений перший гуманітарний вантаж з Польщі. Тоді ж був створений ланцюг допомоги західного регіону, про якій Рада повідомила адвокатів регіону через спеціальну сторінку у Facebook. Така, до речі, стала одним з важливих каналів зв’язку зі спільнотою. Важливу роль у підтримці адвокатів регіону відіграє НААУ – це підтримка по лінії благодійного фонду НААУ і Опікунської ради НААУ. Окрім цього Рада відпрацьовує численні звернення нематеріального плану – це і оперативна робота з реєстром, і надання необхідних (інколи фізично втрачених через бойові дії) документів, фізична передача таких в інші регіони, надання інформації про можливості прикласти професійні здібності.

 • Певно, наразі у адвокатів по всій Україні поменшало роботи, і відповідно багато хто просто опинився у скрутному положенні. Чи звертаються вони до Вас, як до голови Ради адвокатів? Чи в змозі Рада надавати матеріальну чи іншу допомогу у таких випадках? У якому розмірі може бути надана допомога?

З навантаженням ситуація має суттєві відмінності від області до області, але в цілому звичний ритм адвокатського життя зазнав змін, в першу чергу, структурних, якщо говорити про регіони, де адвокатську діяльність взагалі фізично можна здійснювати. Частина адвокатів виїхала за межі регіону та інтегрувалася у нові для себе ринки. Хтось виїхав за кордон і цілком гідно демонструє високій рівень професійних юридичних здібностей в інших країнах. Це складно, але продовження юридичної практики в новому для себе законодавчому середовищі – це показник, який працює на імідж української адвокатури в світі. Звісно, що релокація за різних підстав доступна не всім, а потреби є у кожного і умови воєнного стану не сприяють їх вирішенню. Тут на допомогу приходить Рада у взаємодії з НААУ. Станом на зараз виплачені сотні тисяч гривень допомоги нужденним адвокатам. На жаль, грошові фонди є вичерпними, а тому кожне звернення розглядається окремо з урахуванням фактичних обставин, віку адвоката, тощо. Безумовним обов’язком Ради є матеріальна підтримка адвокатів, що постраждали внаслідок бойових дій як захисники – такі випадки постійно моніторяться без очікування будь-яких звернень.

Для тих адвокатів, хто здатний працювати, Рада періодично оприлюднює запити на правничу допомогу. Існують факти, коли адвокати не в змозі задовільнити попит на власні послуги та пропонують колегам долучитися до задоволення платоспроможного попиту.

Окремо, слід зауважити про методичну підтримку. Воєнний стан став джерелом новел у законодавстві, що мали формувати правозастосовну практику. В цьому ключі Рада починала в методичному плані з формування бачень нюансів застосування процесуального права у лютому-березні та продовжила низкою семінарів з підвищення кваліфікації адвокатів з таких актуальних напрямів як трудові відносини (дуже багато запитань надходило), захист прав адвокатів, оподаткування адвокатської діяльності в умовах воєнного стану, тощо.

 • Нещодавно пані Ганна Лазарчук у інтерв’ю розповідала нам про діяльність Опікунської ради при Національній асоціації адвокатів України. Ви маєте контакти, співпрацюєте із Опікунською радою? Хтось із Вашого регіону входить до її складу?

Рада адвокатів області співпрацює з Опікунською Радою НААУ шляхом подання заяв про надання матеріальної допомоги тим адвокатам, які її потребують. В складі Опікунської Ради НААУ є представник Ради адвокатів Миколаївської області.

 • Чи відомі Вам випадки (а можливо, є й статистика), що Ваші колеги захищають Україну у складі ЗСУ чи ТРО?

Відомі, Рада відстежує бойовий шлях кожного колеги, але ця інформація наразі не може бути публічною.

 • Можливо, є якась особиста історія, пов’язана із Вашими колегами, яка вразила Вас? (можливо без вказування імен). Наприклад, ми брали інтерв’ю у Вашого колеги пана Олександра Прутяна, з Миколаївщини, який захищаючи нашу Батьківщину був серйозно поранений та проходить зараз лікування. Можливо, Вам відомі ще подібні історії?

Кожна історія індивідуальна і відчуття, що виникають при її творенні – також індивідуальні – саме тому краще людини, яка її пережила, таку ніхто не розповість. Щодо інтерв’ю Прутяна, то зауважимо, що також з ним спілкувались та допомагали чим могли. Окрім нього є ще багато адвокатів котрі можуть вам розповісти свої історії не менш цікаві та трагічні.

 • Миколаївська область є однією з найбільш постраждалих регіонів України? На Вашу професійну думку – чи є у громадян шанси на відшкодування понесених втрат в результаті війни? Які кроки їм необхідно для цього зробити? Чи є у адвокатів Миколаївщини досвід надання таких послуг громадянам – можливо, допомога у фіксуванні російських злочинів?

Для цього потрібний відповідний кросюрисдикційний юридичний механізм із відповідними фінансовими джерелами. Загальні підходи цивільного права щодо відшкодування шкоди тут мають бути розширені та конкретизовані на міжнародному рівні, що, власне, зараз поступово і відбувається. Втім, цей процес нешвидкий, але невідворотний. Адвокатура має напрацювання в питаннях відшкодування, втім, важливо, щоб вони були враховані спеціальним перспективним нормативним регулюванням. Станом на зараз, є сенс акумулювати усі можливі фактофіксуючі матеріали по кожному випадку, в т.ч. у документальній формі, оскільки з проходженням часу отримати чи створити окремі з таких може стати важко. Не можна виключати, що з часом може виникнути потреба проводити експертизи, здійснити деякі з яких можливо буде лише по документам. Таким чином, постраждалі особи мають або власноруч, або за правничої допомоги адвоката формувати відповідні досьє. Звісно, що адвокат має більш широкий досвід у подібних справах. Також важливо розуміти – що будь-яка особа, що обіцятиме гарантовану компенсацію, виплати чи інші форми вигід вже сьогодні – скоріше за все буде шахраєм, оскільки сталих результативних форм компенсацій постраждалим за межами існуючих державних механізмів ще не напрацьовано. Випадки сумнівних пропозицій щодо компенсацій нібито з іноземних джерел вже є і Рада обізнана про такі. Таким чином юридичний супровід перспективних відшкодувань це багато у чому творчий процес і в майбутньому саме адвокатура почне формувати прикладну практику наповнення його змістом одночасно з формуванням відповідного міжнародного правового поля.

 • Чи багато Ваших колег-адвокатів покинули Миколаївщину, рятуючи свої родини від російської окупації та обстрілів? Ви підтримуєте із ними зв’язок, надаєте їм допомогу? Можливо є випадки, коли адвокати опиняються на окупованій території, як Ви допомагаєте їм?

Багато чи ні питання риторичне. З тими, хто покинув область ми підтримуємо постійний зв’язок та надаємо їм посильну допомогу. Вносимо зміни в реєстр, декого звільняємо від внесків повністю або частково. Засоби комунікації дозволяють нам це робити.

 • Чого на Вашу думку, не вистачає адвокатурі України для ще більшої підтримки адвокатів? Коштів, ресурсів, каналів комунікації?

Кошти та ресурси – це ситуативні речі. Звісно, що вони завжди в дефіциті. Про це нам каже наука економіка. Втім, головним є не це, а люди і відносини. В межах адвокатського самоврядування у 2022 році було зроблено дуже багато того, що потребувало б значно більше часу та організаційних ресурсів для досягнення цілей. Разом з цим, саме з кінця лютого цього головним чином і не вистачало. Як я зазначав раніше, Рада працювала цілодобово вирішуючи безліч як дрібних так і стратегічних питань. Багато чого взагалі стало можливим завдяки оперативній співпраці з Національною асоціацією адвокатів України. В повсякденній роботі окремі дії та результати можуть і не виокремлюватися у свідомості, але якщо озирнутися на рік, що минув, то хочу зауважити, що поточна ситуація показала, що в адвокатурі все дуже добре з комунікаціями та організацією завдяки чому до 2023 року ми усі – як Рада на місцевому рівні, так і НААУ на національному та міждержавному, підійшли зі значними набутками та результатами. Фактично ми побачили складання іспиту на інституційність адвокатським самоврядуванням в широкому сенсі – від збереження здатності забезпечувати Конституційну функцію і до адресної допомоги конкретним адвокатам та державі в цілому.

З цього приводу у Віснику №12 (87) за грудень 2022 року Національної асоціації адвокатури вийшла стаття адвоката Андрія Зінченка «ІНСТИТУЦІАЛІЗАЦІЯ АДВОКАТСЬКОГО САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ НА ПРИКЛАДІ РАДИ АДВОКАТІВ МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ У ПЕРІОД ВОЄННОГО СТАНУ 2022 РОКУ». Ознайомитися можна за посиланням. В статті адвокатом-істориком зібрані активності Ради, в т.ч. у взаємодії з Національною асоціацією адвокатів України, іншими країнами, а головне – з конкретними людьми за карколомний рік. Гадаю, що кожна область зможе за цим зразком сформувати такий внесок в історіографію Української адвокатури, де ми чітко побачимо, що у відпрацьованій взаємодії люди завжди зможуть знайти необхідні ресурси. І така відпрацьована взаємодія для адвокатури сьогодні надійно забезпечена адвокатським самоврядуванням

 • Зазвичай, представники професії дуже врівноважені, скажімо беземоційні. Чи важко Вам опановувати свої емоції, дізнаючись про всі жахи війни з якими стикаються Ваші колеги? Це шкодить, чи допомагає у прийнятті рішень?

Беземоційність може бути зовнішня та внутрішня. Внутрішньо ми всі дуже важко переживаємо кожну новину – як позитивну, так і сумну, але все ж намагаємося тримати стрій на власній ділянці в т.ч. приймаючи рішення в першу чергу розсудливо.

Беземоційних людей в України, переконаний, не залишилося.

Поточний склад Ради адвокатів Миколаївської області продовжує роботу та забезпечує і забезпечуватиме виконання усіх необхідних засобів для сталого втілення конституційної функції адвокатури в період воєнного стану одночасно допомагаючи та підтримуючи професійну спільноту та співпрацюючи з Національною асоціацією адвокатів України та колегами з інших країн.