Я багато бачив таких “зрад”, але жодна з них ще не завершилась судовим рішенням у вигляді вироку: адвокат Тананакін у справі Шуфрича

Інтереси Шуфрича в суді захищає зокрема представник адвокатського об’єднання Barristers Олександр Тананакін.

В інтерв’ю Главкому захисник Шуфрича розповідає, що не так, на його думку, з гучною справою нового клієнта.

–  У п’ятницю, коли фактично затримували Шуфрича, виявили, що в будинку є велика кількість коштовних речей – предметів мистецтва, картин, антикваріату і так далі. Хоча, наскільки мені відомо, більшість цих речей є задекларованою, – каже юрист. – Наступного дня біля будинку виставили негласний пост спостереження з представників СБУ. А у понеділок десь близько обіду вирішили проводити невідкладний обшук будинку з метою вилучення всіх коштовних речей із будинку Нестора Івановича.

Відбувалося це через підставу, що начебто вони набуті злочинним шляхом. Хоча Кримінально-процесуальний кодекс взагалі не передбачає можливості під час обшуку вилучати якісь речі, що мають культурне значення. Це можна робити з речовими доказами, які мають значення для розслідування, а не речами, яким 200-300 років. У принципі працівники СБУ і не приховують, що вони там перебувають виключно з метою, щоб вивезти все це майно.

Привезли якусь жіночку-мистецтвознавицю і вилучають те, що вона на око визначає коштовним. За таким алгоритмом і тривав обшук, а точніше – вилучення майна без наявності власника.

І що з цим майном можуть робити, коли його вилучать?

Протягом свого адвокатського досвіду я ще такого не бачив. Бувало, що вилучали гроші, але щоб просто вивозили з будинку все, що, на думку працівників правоохоронних органів, є коштовним, – такого не було. Причому вивозять не тільки предмети мистецтва, а навіть дві авторучки, здається, з золотими елементами. Це предмет сучасності, а не реліквія якогось імператора. Вилучаються виделки, ложки, якийсь столовий сервіз. Забрали картину – можливо, хочуть відвезти її до музею. Справа ж в тому, що картину з приватної колекції демонструвати не можна. Не можна вилучити картину у когось дома і поставити на Майдані Незалежності. Тобто вона просто десь буде зберігатись в музеї, але я знаю, чим такі зберігання закінчуються…

Правоохоронці просто виконують вказівку, але ж адвокати не будуть це зупиняти. Ми лише можемо спостерігати і документувати всі ці дії, яким в подальшому, думаю, буде надана відповідна оцінка. Але це не питання сьогоднішнього дня, на сьогодні це – просто хайп. Думаю, ми побачимо в мережі ще якісь фотографії, вилучені коштовні речі.

А ту велику люстру під целофаном, навколо якої було багато мемів в інтернеті, також вилучили?

Її, можливо, також вилучать. Я ж кажу – вилучається все, на що впаде око. О, класна штука – ну, треба забирати!

«До батька Шуфрича увірвались в Ужгороді: перевертати хату і забирати гроші»

СБУ демонструвала багато фотографій з маєтку Шуфрича з російськими та радянськими медалями, кітелями, георгіївськими стрічками, планами зі створення Донецького та Луганського країв… У матеріалах розслідування зазначається, що Шуфрич своїми висловлюваннями розповсюджував наративи Кремля та тісно співробітничав та виконував вказівки колишнього секретаря РНБО, координатора російської агентури в Україні Володимира Сівковича, який давно втік в Росію. Сам Шуфрич стверджує, що його звинувачують в тому, що він спрямовував депутатські запити щодо долі викраденого судді Миколи Чауса. Так які конкретно звинувачення у держзраді з цього букету у вас на руках?

Суть повідомлення про підозру полягає в тому, що протягом 2021 року Нестор Шуфрич дуже активно цікавився долею і обставинами зникнення судді Чауса з України і його появи в трусах, як ми всі бачили, десь у селі. Але цією історією не тільки Шуфрич цікавився, я також цікавився і журналісти, тому що ці речі викликали резонанс у суспільстві. І навіть на сьогодні я особисто не маю відповіді, що це було. Дійсно, Шуфрич цікавився такою непересічною подією і направляв відповідні запити до Державного бюро розслідувань, Нацполіції. Йому надавали відповідь у стилі, що слідство триває – і до побачення. Тепер йому закидають, що він це робив, бо його Сівкович просив. Доказів цьому, звісно, жодних немає.

І навіть якщо Сівкович просив… Вони знайомі більше 20 років і, можливо, спілкувалися, зокрема, й на тему зникнення Чауса, бо багато хто на цю тему спілкувався. У чому тут державна зрада? Державна зрада – це ж умисний злочин, до неї не можна з необережності втягнути. Тобто треба мати якусь мету, роль, завдання, яке б зашкодило обороноздатності. А в підозрі написано, що він цікавився судьбою Чауса, чим принизив авторитет українських органів. Просто маячня якась, видно, що її писали на швидку руку. Справа Сівковича була відкрита ще в 2022 році (23 липня 2022 р. ДБР оголосила йому підозру в держзраді – «Главком»), і з тих пір ніхто нічого у ній не робив.

І раптом створюються три-чотири документи, і Шуфричу повідомляють про підозру. Наскільки я розумію, для цього був якийсь імпульс і, можливо, ми пізніше дізнаємося, що справді стало підставою для прийняття такого процесуального рішення генеральним прокурором.

А як щодо проросійських наративів, що українці та росіяни – один народ, які Шуфрич розповсюджував по телебаченню нібито також на замовлення Сівковича?

Питання стосується тільки судді Чауса, і все. У додатках до клопотання є ще його депутатські запити щодо закупівлі вакцини до Міністерства охорони здоров’я. Ну, так він народний депутат, то, можливо, і цікавився. А що, йому не можна було цікавитись ходом вакцинації? Ви ж теж, мабуть, слідкували за тенденцією, динамікою коронавірусу, можливо, навіть хворіли. А от якщо Шуфрич це робив – то це вже державна зрада.

Саме тому й влаштували закрите судове засідання під час обрання запобіжного заходу – аби люди не розуміли, що відбувається. От Шуфрича привезли до суд – потім чорна пляма – і вже включайте камери та дивіться, як ми на нього надягаємо кайданки. А за що кайданки? Якби прокурор казав, що закритий розгляд потрібен для дотримання таємниці слідства, діяльності розвідувальних органів, це було б зрозуміло. Але він за п’ять хвилин просто задовольнив те, що просила прокуратура, і все.

Які докази, на вашу думку, слідство могло так довго збирати? Запити ж Шуфрич давно писав, а зраду в цьому побачили саме зараз.

Про всі ці запити, звісно, було відомо рік тому назад, але якась подія стала каталізатором для всіх цих обшуків. До речі, до батька Шуфрича увірвались в Ужгороді перевертати хату і забирати гроші. Якщо є питання до Шуфрича, то він готовий стійко на них відповідати, але навіщо втягувати в це батьків, яким 90 років?

«Я багато бачив таких «зрад», але жодна з них не завершилась вироком»

Для Шуфрича і його захисту ці події стали сюрпризом, чи ця справа вже варилася раніше і вручення підозри було питанням часу?

Я можу зробити висновок, що Шуфрич був здивований щодо цих подій, м’яко кажучи. Він навіть не міг нічого сказати, коли прочитав ці повідомлення про підозру. Стояли просто хлопці з СБУ, посміхалися. А йому було не смішно, коли в тебе з будинку вивозять майно.

Шуфрич на суді казав журналістам, що ця справа насправді потрібна владі, щоб від чогось відволікти увагу. Ви вже не перший раз супроводжуєте таких клієнтів – підозрюваних у держзраді, у злочинах проти основ нацбезпеки. Чим ця справа, на вашу думку, завершиться?

Державна зрада за цією справою точно не стоїть. Я багато бачив таких «зрад», але жодна з них ще не завершилась судовим рішенням у вигляді вироку. Це якісь тимчасові заходи, які, напевно, комусь потрібні. Доказової бази, яку ми бачили, достатньо, але тільки для винесення виправдувального вироку.

Матеріали, які нам надали, були загальним обсягом у два томи – кожен десь по 120-130 аркушів. Перший том – про Сівковича: підозра Сівковичу, огляд Вікіпедії – хто такий Сівкович, якісь роздруківки зі ЗМІ, казна-що… Шуфрич з’являється десь на 200-му аркуші: огляд сайту Верховної Ради, з якого встановлено, що він народний депутат, встановлено прискіпливо його майно, компанії, де він є бенефіціарним власником, автомобілі. Вочевидь, провели аналіз декларації. Ну, і також повідомлення про підозру і його запити на адресу поліції, ДБР, РНБО, відповіді (не від всіх) і два запити на адресу Міністерства охорони здоров’я щодо вакцинації. От і всі матеріали. Тому ми і кажемо, що природа цієї справи якась інша.

Знайдені під час обшуку ордени-кітелі та стара концепція особливого статусу Донбасу за підписом Шуфрича та Медведчука до справи якось залучені? 

Жодних відомостей, які стосуються статусу окремих регіонів на сході України або кітелів у справі нема. Кітель – це ж не злочин. Половина кітелів там відноситься ще до часів Наполеона, а половина – радянські. Ще якісь ордена вилучили, кортики… Ну і що? Для кого ця інформація? Такі кітелі на Куренівському ринку продаються. На них є бірки, там номери лотів з аукціону. А якщо у вас є предмет часів Древнього Єгипту, періоду Тутанхамона? Як кваліфікувати це? Що стосується документа про статус Донбасу, який демонстрували, то це питання широко висвітлювалося за часів Петра Порошенка і були відповідні робочі групи, які консультувалися щодо цього питання. Шуфрич до них входив і неодноразово перетинав лінією зіткнення з Леонідом Даниловичем Кучмою в супроводі працівників СБУ. Ніхто не спростовує, що цей документ існує, бо шукалась якась формула, як припинити збройний конфлікт, і встановлювалась ця лінія розмежування. Шуфрич з Медведчуком не самі ж сиділи і щось розробляли. Можливо, там не тільки цей документ, а й інші можна відшукати.

Які подальші кроки захисту? Ви вже подали апеляцію?

Апеляційну скаргу ми подали, і, наскільки пам’ятаю, її розгляд призначили на 21 вересня. Але до цієї дати можуть просто не встигнути направити матеріали з суду першої інстанції до апеляційної. Хоча, як ми бачимо, працюють швидко, то, може, і встигнуть. Проте реальніше це буде наступного тижня.

Ви будете вимагати, щоб клієнта відпустили додому?

Так, щоб його відпустили з-під варти. І найголовніше – зробили судовий розгляд відкритим. Я ж – захисник, адвокат, тому до моїх слів можна ставитись доволі критично, казати, що я щось вигадую. Аби всі могли пересвідчитись в тому, що я кажу, всіх запрошую – будь ласка, приходьте на суд. Хай всі почують і побачать, за що Шуфрича тримають під вартою. Тут не треба бути юристом або глибинним знавцем кримінальної юстиції, щоб зрозуміти: щось явно не так.

Шуфрич – старожил української політики, у якого традиційно було широке коло знайомств і у владі, і в опозиції. Як колеги з парламенту його підтримують, допомагають зараз? Можливо, не відкрито, але через захисників. В яких умовах він взагалі перебуває?

Він перебуває в СІЗО СБУ в одиночній камері. Перебування під вартою не передбачає можливості здійснювати зустріч з іншими особами, окрім захисників, слідчого і прокурора. Тому навіть якщо хтось виявить бажання з ним поспілкуватися, то це неможливо. Але, дійсно, є велика підтримка від колег – і діючих, і колишніх, і навіть деякі особи з Євросоюзу постійно виходять з нами на зв’язок та займають активну позицію щодо підтримки Нестору Івановичу. Думаю, що в майбутньому це буде видно.

Ну, а якою повинна бути підтримка? Народні депутати мають під стіну слідчого ізолятора піти з палаткою?

Принаймні якусь м’яку заяву на підтримку його колишні соратники з ОПЗЖ могли розповсюдити. Чи всі бояться?

Заява – не допомога. А підтримка є, і доволі серйозна. Я навіть такої і не очікував.